Kiedy pomóc może stomatolog?

Usługi stomatologiczne cieszą się coraz większą popularnością, ale właściwie nigdy dentyści nie mogli narzekać na brak pacjentów. Obecnie zaś taki lekarz może zaproponować szczególnie szeroką gamę usług. W czym tego rodzaju specjalista może pomóc i kiedy warto się do niego udać?

Absolutna podstawa – leczenie zębów

Istotą pracy stomatologa, a więc podstawowym zabiegiem, który wykonywany jest w każdym gabinecie stomatologicznym, jest leczenie zębów, czyli usuwanie objawów i skutków próchnicy. Leczenie polega na usunięciu zniszczonych przez próchnicę tkanek (wyróżniających się zwykle czarnym kolorem), zdezynfekowaniu leczonego miejsca i odbudowaniu ubytku materiałem kompozytowym – czyli założeniu plomby. Pozwala to zachować wytrzymałość zębów i ich funkcjonalność.

Warto też wiedzieć, że leczenie zębów jest jednym z podstawowych zabiegów dla samych pacjentów – jednym z najważniejszych działań mających zachować zdrowie. Zaatakowane próchnicą, objęte infekcją zęby zagrażają bowiem zdrowiu całego organizmu, jako że stany zapalne mogą przenosić się na organy takie jak serce czy mózg! Nie warto więc zwlekać z wizytą u dentysty gdy odczuwa się ból zęba – jest to znak, że próchnica jest już w zaawansowanym stadium – dotarła do tkanek miękkich zęba, czyli do miazgi.

W celu wczesnego wykrywania próchnicy konieczne jest też odbywanie wizyt kontrolnych – co pół roku.

 

Inne problemy jamy ustnej

Jama usta jest siedliskiem bakterii, a kiedy nie są one systematycznie usuwane, mogą pojawić się też problemy inne niż próchnica. Zwykle jest to zapalenie dziąseł i tkanek przyległych, czyli przyzębia. W takich przypadkach również warto skorzystać z pomocy, jaką zaoferować może stomatolog, zwłaszcza gdy jest to periodontolog – specjalizujący się właśnie w takiej dziedzinie. Doradzi on środki zwalczające stany zapalne, a także upewni się, że objawy nie są zwiastunem paradontozy – groźnej choroby, prowadzącej do utraty nawet całkiem zdrowych zębów.

 

Dla pięknego uśmiechu

Obecnie ważne jest już nie tylko zdrowie zębów, ale też ich piękny wygląd – coraz więcej osób zwraca na to uwagę. W nadaniu zębom olśniewającego wyglądu pomoże dentysta specjalizujący się w stomatologii estetycznej. W dobrym gabinecie tego rodzaju można nie tylko dokonać wybielenia zębów, ale też założyć licówki, korony czy odbudować zniszczone zęby. Warto korzystać z takich usług zwłaszcza wtedy, gdy ma się kompleksy na punkcie swojego uzębienia. Jest to niezwykle ważny element wizerunku i jego poprawa może znacznie podnieść komfort życia oraz poczucie pewności siebie.

 

Uzupełnienia protetyczne

Nic tak źle nie wpływa na percepcję człowieka jak braki w uzębieniu, świadczące o skrajnym zaniedbaniu, kiedy więc straci się choćby jeden ząb, trzeba czym prędzej odwiedzić gabinet stomatologiczny oferujący usługi protetyczne. Jest to zresztą konieczne także dla zachowania równowagi w jamie ustnej – inaczej może dojść do przesuwania i krzywienia się zębów, zaniku kości, zapadania się dziąseł, a nawet zmian w rysach twarzy! Dentysta przedstawi wiele rozwiązań, jak proteza, korona, most czy implant.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *