Prezentacja osobista

Prezentacja osobista to sposób, w jaki przedstawiasz się i prezentujesz innym ludziom. Obejmuje to, jak wyglądasz, co mówisz i co robisz, a także dotyczy marketingu CIEBIE, marki, którą jesteście.

To, co inni zobaczą i usłyszą od Ciebie, wpłynie na ich opinię o Tobie. Dlatego dobra osobista prezentacja polega na tym, aby zawsze pokazywać się w jak najlepszym świetle.

Wszyscy wiemy, że masz tylko jedną szansę na zrobienie pierwszego wrażenia. Większość z nas jest prawdopodobnie również świadoma, że ​​cofnięcie tego pierwszego wrażenia zajmuje sporo czasu – a jeśli jest negatywne, możemy nigdy nie mieć na to szansy. Ta strona wyjaśnia niektóre umiejętności potrzebne do zrobienia dobrego pierwszego wrażenia – a następnie kontynuowania imponowania w miarę upływu czasu.


Zrozumienie prezentacji osobistej

Osobista prezentacja dotyczy Ciebie i tego, jak prezentujesz się innym.

Dotyczy to zarówno sytuacji codziennych, jak i pod presją, na przykład podczas rozmów kwalifikacyjnych. Najlepiej traktować to jako formę komunikacji , ponieważ zawsze angażują co najmniej dwie osoby – osobę przedstawiającą siebie (Ciebie) oraz osobę, która Cię widzi i słyszy.

Osobista prezentacja obejmuje to, co inni ludzie widzą i słyszą. Obejmuje to, jak wyglądasz, co mówisz i co robisz. Dlatego wymaga szerokiego zakresu umiejętności, od poprawy wyglądu osobistego po umiejętności komunikacyjne.

Jednak wszystkie te aspekty zaczynają się w jednym miejscu: w Tobie.

Aby dobrze i pewnie się zaprezentować, musisz wierzyć w siebie – a przynajmniej umieć zachowywać się tak, jakbyś to robił.

Dlatego dobra prezentacja osobista wymaga dobrego poczucia własnej wartości i pewności siebie. Oznacza to, że musisz dowiedzieć się o sobie, zrozumieć i zaakceptować, kim jesteś, zarówno pozytywne, jak i negatywne, oraz czuć się komfortowo ze sobą. Nie oznacza to jednak, że wierzysz, że nie ma nic, co mógłbyś poprawić – ale że jesteś pewny swojej zdolności do osiągnięcia i wiesz, jak przezwyciężyć swoje wady.

Dlatego paradoksalnie w prezentacji osobistej nie chodzi o to, aby być samoświadomym lub nadmiernie przejmować się tym, co myślą o tobie inni. Ludzie, którzy dobrze się prezentują, zazwyczaj robią to dlatego, że wierzą w siebie, a nie dlatego, że martwią się tym, co myślą inni ludzie. Pojęcia te są ściśle związane z osobistym wzmocnieniem .


Obszary osobistej prezentacji

Dlatego doskonalenie osobistej prezentacji wymaga przyjrzenia się kilku różnym obszarom.

Obejmują one:

  • Poczucie własnej wartości i wiara w siebie – co myślisz o sobie i swoich umiejętnościach
  • Wygląd osobisty – jak wyglądasz i jak widzą Cię inni ludzie
  • Komunikacja niewerbalna – język ciała, głos i mimika
  • Komunikacja werbalna – jak mówisz i jak używasz swoich słów, aby zrobić wrażenie
  • Zachowanie – bardziej ogólnie zachowujesz się, w tym grzeczność.

Poczucie własnej wartości i wiara w siebie

Poczucie własnej wartości i wiara w siebie są ze sobą ściśle powiązane, ale to nie to samo.

  • Poczucie własnej wartości to sposób, w jaki postrzegasz i cenisz siebie .
  • Pewność siebie to wiara w swoje umiejętności , a nie w siebie jako osobę.

Ani poczucie własnej wartości, ani wiara w siebie nie są statyczne. Różnią się one z powodu wielu czynników, w tym różnych sytuacji i obecności różnych osób, poziomu osobistego stresu i poziomu zmian. Niski poziom samooceny często wiąże się z niskim poziomem pewności siebie, ale osoby z dobrą samooceną mogą również cierpieć z powodu niskiego poziomu pewności siebie.

Aby poprawić swoją samoocenę i pewność siebie, poświęć czas na myślenie o tym, jak cenisz siebie. Przypomnij sobie, co jest w tobie dobre i naucz się radzić sobie z wzlotami i upadkami poczucia własnej wartości. W szczególności staraj się unikać zbytniego wpływu opinii innych na Twój temat.

Warto również ćwiczyć bycie pewnym siebie nawet wtedy, gdy nie jesteś, ponieważ ci, którzy wydają się być pewni siebie, są nie tylko postrzegani jako pewni siebie, ale często stają się bardziej pewni siebie.

Wygląd osobisty i komunikacja niewerbalna

Wygląd osobisty to sposób ubierania się i dbania o swój ogólny wygląd.

Chociaż możemy nienawidzić idei, że pozory mają znaczenie, jest to ważny czynnik w osobistej prezentacji. Czy ci się to podoba, czy nie, inni ocenią Cię na podstawie tego, jak wyglądasz, w tym jak się ubierasz i jakie dodatki. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się, jakie wiadomości wysyłasz do innych w sposób, w jaki się ubierasz.

Twój osobisty wygląd jest ściśle powiązany z mową ciała, gestami i innymi niewerbalnymi komunikatami, których używasz.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wpływa na nie mowa ciała, a także jak wpływają na innych. Mając świadomość pozytywnych i negatywnych sygnałów niewerbalnych, możesz poprawić swój wizerunek i sposób, w jaki ludzie Cię postrzegają.

Komunikacja werbalna i skuteczne mówienie

To, co mówisz i jak to mówisz, są ważnymi aspektami tego, jak inni Cię postrzegają.

Komunikacja werbalna polega na wyborze słów. Ci, którzy są dobrzy w komunikacji werbalnej, rozumieją wpływ konkretnego doboru słów i wybierają odpowiednie słowa do sytuacji i odbiorców. Potrafią przekazać swoją wiadomość innym i upewnić się, że została ona odebrana.

Dobrzy komunikatorzy skutecznie wykorzystują również swój głos, aby przekazać swoje uczucia i wpłynąć na publiczność. Twój głos wiele o Tobie mówi, a nauczenie się, jak go efektywniej używać, ma wiele zalet. Twój głos ma wiele aspektów, w tym akcent, ton, tonację i głośność. Niektóre z nich są łatwiejsze do zmiany niż inne, ale warto pomyśleć o tym, jak każdy z nich wpływa na odbiorców, abyś mógł nauczyć się efektywniej używać swojego głosu.

Zachowanie

To, jak się zachowujesz, a nie tylko to, jak mówisz, pozostawi silne wrażenie na innych.

Na przykład, jeśli zwykle się spóźniasz, możesz sprawiać wrażenie, że nie cenisz ich czasu. Dlatego dobre umiejętności zarządzania czasem mogą pomóc w wywarciu właściwego wrażenia, a także umożliwić wydajniejszą pracę.

Co ważniejsze, twoja ogólna uprzejmość – wobec wszystkich, a nie tylko osób, które „liczą się” – wywrze ważne wrażenie na temat tego, jak cenisz innych. To niezbędny element osobistej prezentacji. Warto wziąć pod uwagę swoje maniery.


I w końcu…

Prawie na pewno nie można przecenić wagi osobistej prezentacji, zwłaszcza w tworzeniu dobrego pierwszego wrażenia, ale także w przedstawianiu siebie w dłuższej perspektywie.

Poprawa niektórych dość podstawowych umiejętności komunikacyjnych i zwiększenie samoświadomości poprawi twoją zdolność do dobrego prezentowania się. Świadomość, że jest bardziej prawdopodobne, że powiesz i zrobisz właściwe rzeczy oraz będziesz dobrze wyglądać, pomoże ci zwiększyć pewność siebie. Wszystko to z kolei pomoże sprawić, że zrobisz właściwe wrażenie.

Jest to szczególnie prawdziwe w bardziej formalnych sytuacjach, których kulminacją jest lepsza komunikacja, a tym samym lepsze zrozumienie.

Więcej dowiesz się na szkoleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *