Dobra księgowa w Warszawie nie musi być droga

Każda firma, czy nawet osoba prowadząca małą działalność gospodarczą, nie może się obyć bez profesjonalnie prowadzonej księgowości. Księgowa nie tylko prowadzi rozliczenia oraz rejestry przychodów i rozchodów, ale powinna również doradzać przedsiębiorcy, jak uniknąć niepotrzebnych kosztów. To więc niezwykle istotne kwestie z punktu widzenia każdej firmy. To jednak nie znaczy, że usługi księgowe muszą być drogie – nawet w stolicy.

 

Profesjonalizm przede wszystkim

 

Jak w mało którym fachu, tak w księgowości niezwykle istotna jest precyzja oraz dokładność. Warto pamiętać, że korzystanie z zewnętrznej księgowej wcale nie zwalnia przedsiębiorcy z odpowiedzialności za swoje rozliczenia. I chociaż każde biuro księgowe musi posiadać polisę OC, to nie ma wątpliwości, że każdy błąd takiego specjalisty może przedsiębiorcę sporo kosztować. Lepiej więc postawić na profesjonalizm i doświadczenie. Ale nie tylko – księgowa powinna mieć indywidualne podejście do każdego klienta, rozumieć specyfikę prowadzonego przez niego biznesu i jego potrzeby. Tylko wtedy księgowa może przedsiębiorcy naprawdę dobrze doradzić, a on może liczyć na pierwszorzędną obsługę oraz doradztwo.

 

Z tego też względu mniejsze biura księgowe mają wyraźną przewagę nad wielkimi firmami, które zatrudniają wielu księgowych i mają setki klientów. Mniejsze biuro oznacza więcej czasu dla każdego klienta i lepsze zrozumienie jego potrzeb. Usługi w takich biurach księgowych są też wyraźnie tańsze niż w tych wielkich, a ta zasada tyczy się przede wszystkim Warszawy.

 

Jak ocenić profesjonalizm biura księgowego?

Cena jest niezwykle istotnym aspektem przy wyborze biura księgowego. Tyczy się to przede wszystkim przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z własnym biznesem. Jak wiadomo, wtedy liczy się każda złotówka, a wynajęcie zbyt drogiej księgowej może spowodować, że mniej pieniędzy zostanie na ważne inwestycje. W Warszawie usługi księgowe są generalnie drogie. Nie zawsze jednak wysoka cena oznacza świetną jakość. Co zatem najbardziej świadczy o profesjonalizmie księgowej i na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, wybierając swoje biuro?

Na pewno kluczowe jest to, czy takie biuro posiada wydawany przez Ministerstwo Finansów odpowiedni certyfikat księgowy. To podstawa – gdy przedsiębiorca się upewni, że wybrane przez niego biuro taki certyfikat posiada, to będzie miał dowód na uprawnienia takiego biura. Kolejna sprawa to polisa OC. Chociaż każda księgowa jest zobligowana do posiadania takiego ubezpieczenia, to istotne jest też to, jakie straty ono pokrywa. To zwłaszcza ważna rzecz dla większych przedsiębiorców, bo w takich przypadkach błąd księgowy może oznaczać naprawdę duże problemy. Mniejsi przedsiębiorcy często również wymagają od swoich księgowych bardzo wysokich polis, trzeba jednak pamiętać, że to wszystko ma wpływ na ostateczną cenę, jaką trzeba zapłacić swojej księgowej.

Oczywiście to nie wszystko, co świadczy o profesjonalizmie wybranego biura księgowego. Kwestie formalne są istotne i nie można ich pomijać. Ale liczy się też podejście do klienta i to, czy księgowa naprawdę stara się doradzić klientowi i czy jest otwarta na jego potrzeby. Jak to sprawdzić? Można poprosić na przykład o referencje, a najlepiej – porozmawiać nieco z przykładowym klientem biura. Kontakt do takiego klienta może nam dać samo biuro. Jeżeli nie jest to możliwe, to można zawsze poszukać opinii w internecie. Chociaż trzeba też brać poprawkę na to, że nie zawsze są one do końca wiarygodne, a zwłaszcza gdy są anonimowe. Warto dowiedzieć się też, w jaki sposób pracuje biuro, w jakich godzinach jest otwarte oraz jakimi narzędziami się posługuje. Innym atutem mogą być usługi kadrowe, które dodatkowo mogą się znajdować w ofercie biura.

Dysponując wszystkimi tymi informacjami, można wybrać księgową, idealną do swojego biznesu. To usługa niezwykle ważna przy prowadzeniu firmy, ale to nie oznacza, że musi być droga. Wielu przedsiębiorców niestety idzie na skróty, i wybiera najdroższe usługi księgowe, sądząc, że wysoka cena to synonim jakości. Ale tak zdecydowanie nie jest, jeśli chodzi o usługi księgowe.

Artykuł przygotowany we współpracy z biurem rachunkowym Optimum Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *