Dlaczego szukamy pracy w Czechach?

Wielu Polaków wyjeżdża zagranicę do pracy, bo w Polsce nie mogą liczyć na wyższe zarobki. Wybierają często takie kraje, jak Niemcy, Belgia, Norwegia, Anglia, czyli tam gdzie dostaną lepsze wynagrodzenie, a pracy dla obcokrajowców jest w bród. Coraz częściej słyszy się też o wyjazdach za chlebem do Czech. Czy to się opłaca?

Do Czech po złotówki

Okazuje się, że tak, ale zarobki są porównywalne do polskich. Gospodarka czeska przędzie coraz lepiej, pojawiają się nowe inwestycje, jak grzyby po deszczu. Jedno jest pewne, zainteresowanie pracą u naszych południowych sąsiadów wzrasta. Przede wszystkim za wyjazdem do Czech przemawia fakt, że jest blisko do Polski. Pokrywanie kosztów przejazdów nie uszczupla portfela tak, jak w przypadku pobytu np. w Norwegii, czy Belgii. Druga ważna kwestia dotyczy walorów turystycznych i kultury tam panującej. Jest co pozwiedzać, a Czesi są naprawdę bardzo mili dla siebie i dla przyjezdnych, dlatego można się tam czuć, jak u siebie w domu. Ludzie mają dość przepychanek, nieuprzejmości i rywalizacji w polskich firmach, czy w życiu społecznym. Szukają miejsc, gdzie jest spokojniej, a przy okazji można się z pracy utrzymać.

Jakie zawody są na topie w Czechach?

Przede wszystkim prężnie rozwija się sektor produkcyjny. Swoje miejsce w Czechach znajdą na pewno spawacze, górnicy, frezerzy, personel hotelowy, elektrycy, czy maszyniści. Duży potencjał rozwojowy rejestruje się także w firmach motoryzacyjnych. Jeśli chcesz mierzyć w sektor zarządzania i marketingu, to również masz taką szansę, ale twoja znajomość języka czeskiego musi stać na lepszym poziomie. Podejmując więc wiążącą decyzję, co do zasilenia szeregów kadry pracowniczej Czechów, zainwestuj przed wyjazdem w szybki kurs języka, aby móc zarabiać więcej i szukać wciąż lepszych ofert pracy. Sprawdzaj dokładnie adres, siedzibę, dane kontaktowe, stronę internetową (jeśli taka istnieje, a zazwyczaj tak). Wtedy możesz być spokojny o swój los za granicą).

Jak znaleźć pracę w Czechach?

Poszukaj w ofertach pracy ogłaszanych na różnych portalach internetowych, Zawsze jednak, zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź pracodawcę, np. na różnych forach tematycznych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: „praca Czechy„, a zostaniesz przekierowany do różnych storn internatowych z masa ciekawych propozycji pracy.

Watro też popytać w agencji pracy tymczasowej polskiej lub czeskiej. Tam zyskasz rzetelną informacje o pracodawcy, kraju, do którego wyruszasz i uzyskasz szereg cennych wskazówek. Za usługę nie płacisz, a często zyskujesz dobrą pracę u rzetelnego pracodawcy.

Możesz też skorzystać z sieci europejskich ofert pracy EUROPEAS ,gdzie znajdują się ogłoszenia zebrane z urzędów pracy państw członkowskich UE. Są to sprawdzone oferty, a poszukujący pracy otrzymuje garść potrzebnych informacji przed rozpoczęciem pracy za granicą.

Zawsze jednak najlepiej pojechać do Czech z polecenia znajomej osoby. Wtedy masz pewność, ze znajdziesz się w sprawdzonym miejscu i wiesz, ile na pewno zarobisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *