Soczewki kontaktowe – przy jakich chorobach oczu są niewskazane?

Soczewki kontaktowe to bardzo popularna i zarazem wygodna alternatywa dla klasycznych okularów. Takie rozwiązanie zapewnia osobom mającym problemy ze wzrokiem znacznie większy komfort noszenia oraz swobodę przy wykonywaniu niektórych sportów. Soczewki kontaktowe są zatem co do zasady bezpiecznym wyborem, jednakże nie są one przeznaczone dla każdych oczu. Osoby cierpiące na określone choroby powinny powstrzymywać się od ich noszenia, albowiem zamiast poprawy wzroku mogą one wyrządzić jeszcze większe szkody. Przy jakich zatem chorobach nie jest wskazane noszenie soczewek?

Kiedy nie powinniśmy nosić soczewek kontaktowych?

Dla większości soczewki kontaktowe są oczywistym wyborem. Poza gwarancją naturalnego wyglądu, są one również dużo wygodniejsze w codziennym noszeniu. Niestety, przy niektórych chorobach nie są one zalecane do codziennego użytku, dlatego też przed ich zakupem warto upewnić się, czy będą one właściwe dla naszych oczu.

1. Alergie i uczulenia

Z soczewek kontaktowych powinny zrezygnować osoby cierpiące na alergie, jednakże nie dotyczy to alergii sezonowych. Reakcja alergiczna może pojawić się na przykład na materiał z jakiego zostały wykonane soczewki lub na płyny, jakich używa się do ich pielęgnacji.

2. Stany zapalne oczu oraz infekcje

Stan zapalny dotyczy wszystkich elementów składających się na budowę oka (na przykład zapalenie spojówek). Wtedy też powinniśmy kategorycznie wzbraniać się przed zakładaniem soczewek, ponieważ czynność ta będzie dodatkowo podrażniała nasze oko. Aby unikać infekcji bardzo ważna jest regularna higiena zarówno naszych rąk, jak i soczewek.

 

3. Niektóre z zaburzeń hormonalnych

Zaburzenia hormonalne nie obejmują oczywiście w tym przypadku całej kategorii. Soczewki kontaktowe są niewskazane dla osób cierpiących między innymi na nadczynność tarczycy, ponieważ jednym z jej częstych objawów jest suchość gałki ocznej. Należy jednak pamiętać, że zaburzenia hormonalne odpowiednio leczone nie muszą być bezwzględnym przeciwwskazaniem co do noszenia soczewek. Po konsultacji z lekarzem oraz w wyniku odpowiedniego leczenia może okazać się, że będą one bezpiecznym rozwiązaniem dla naszych oczu.

 

4. Zespół suchego oka

Zespół suchego oka jest to przypadłość, która charakteryzuje się zbyt małym wytwarzaniem tak zwanego filmu łzowego. Efektem tego jest niewystarczające nawilżenie śluzówki oka. Zespół suchego oka może powodować podrażnienia, dlatego też soczewki kontaktowe nie są w tym przypadku zalecane, albowiem ich noszenie może dodatkowo pogorszyć ten stan.

 

5. Wiek pacjenta

Wiek podobnie jak zaburzenia hormonalne nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem. Mówiąc o wieku, należy wyróżnić dwie grupy osób: dzieci oraz osoby starsze. W przypadku małych dzieci problematyczne może być zakładanie soczewek oraz ich odpowiednia higiena, podobnie jak u osób starszych, dlatego też często wybierają one tradycyjne okulary. Wszystko jest tu jednak sprawą indywidualną i jeśli nic nie stoi na przeszkodzie soczewki kontaktowe są jak najbardziej zalecanym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *