Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – czy może być niebezpieczne?

Zapalenie pęcherza moczowego to choroba, która dotyka wiele ciężarnych kobiet. Szczególnie często dochodzi do niego w trzecim trymestrze ciąży. W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów choroby trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nieleczone zapalenie układu moczowego może być niebezpieczne dla nieurodzonego dziecka.

Stan zapalny pęcherza najczęściej spowodowany jest infekcją bakteryjną. Ryzyko zakażenia jest większe u kobiet niż u mężczyzn, ze względu na budowę anatomiczną – cewka moczowa jest krótsza i szersza, co ułatwia jej skolonizowanie przez bakterie.
Przyczyny zakażenia w ciąży

Szczególnie często choroba ta dotyka kobiety w ciąży. Na podatność kobiet ciężarnych wpływa wiele czynników. Jednymi z najczęstszych jest refluks pęcherzowo-moczowodowy oraz zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Włókna mięśniowe ulegają uelastycznieniu, przez co cewka moczowa staje się słabiej napięta. Powiększona macica zaś naciska na pęcherz i moczowody przez co zwalnia się wydalanie moczu. Jego resztki zalegają więc w pęcherzu, tworząc idealne środowisko dla rozwoju baterii. Tak rozpoczyna się zapalenie pęcherza moczowego.
Objawy zapalenia pęcherza

W wielu przypadkach choroba to nie daje żadnych objawów, a zakażenie mija samoistnie. Najczęstsze objawy, które można zaobserwować to:

  • uczucie parcia na pęcherz,
  • ból, pieczenie podczas wydalania moczu,
  • wydalanie moczu w małych ilościach, ale bardzo często,
  • stan podgorączkowy,
  • obecność krwi w moczu.

Stosowanie domowych sposobów nie jest leczeniem, a jedynie może pomóc zmniejszyć bolesne objawy choroby. Zaleca się między innymi picie dużej ilości wody czy soku z żurawiny, która działa moczopędnie. To jednak nie zastąpi leczenia.

Konieczna konsultacja lekarska

Każde zakażenie, tym bardziej dające podstawy do podejrzenia zapalenia pęcherza moczowego, musi być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem i wyleczone. Niezależnie od jego przyczyny jest groźne dla rozwijającego się w brzuchu matki dziecka. Może zagrażać prawidłowemu rozwojowi płodu. Do najgroźniejszych powikłań w wyniku zapalenia układu moczowego należą poronienia, wcześniactwo oraz niska masa urodzeniowa noworodka.
Sposoby leczenia

Leczenie zapalenia pęcherza, jak i całego układu moczowego, polega na przyjmowaniu antybiotyku. Antybiotykoterapię stosuje się również w przypadku kobiet w ciąży. Jest ona całkowicie bezpieczna. Lekarz prowadzący ciążę bądź lekarz rodzinny jest w stanie dobrać odpowiednie preparaty, które będą bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki. W odpowiednim czasie podjęte leczenie pozwala na uniknięcie wszelkich powikłań.

Walcząc z infekcjami dróg moczowych można również wspomagać się odpowiednimi suplementami. Głównie są to preparaty na bazie żurawiny, pokrzywy bądź pietruszki, np. Urinal, Femisept Uro lub Prenatal UroCare. Oczywiście zawsze przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *