Ból kręgosłupa – jak sobie z nim radzić?

Ból kręgosłupa to z pewnością jedna z najpowszechniejszych dolegliwości dzisiejszych czasów. Szacuje się, że jego występowanie wśród dorosłej populacji sięga aż do 80%. Do najczęstszych przyczyn które mogą wywoływać ból kręgosłupa należy siedzący tryb życia, niezdrowa dieta oraz stres który dodatkowo może go potęgować. Jedną ze skutecznych form radzenia sobie ze schorzeniami kręgosłupa jest odpowiednio przeprowadzona fizjoterapia.

Bóle kręgosłupa występują najczęściej w okolicy lędźwiowej i szyjnej. Dokładny wywiad i badanie pozwalające znaleźć potencjalną przyczynę dolegliwości przeprowadza wykwalifikowany fizjoterapeuta. Kiełczów jest przykładem miejscowości gdzie przeprowadzamy takie badanie. Dzięki odpowiedniej wiedzy i wnioskowaniu klinicznemu potrafimy określić czy bóle są pochodzenia mechanicznego. Następnym krokiem jest zbadanie czy w bóle są pochodzenia mięśniowego, stawowego oraz czy w jego występowanie zaangażowane są nerwy obwodowe.

 

Rodzaje terapii w leczeniu bólów kręgosłupa

Terapia Manualna

Polega na przywróceniu odpowiedniej ruchomości i ułożenia stawów kręgosłupa oraz zmniejszeniu napięcia otaczających ich mięśni. Fizjoteapeuta wykonuje techniki manualne takie jak ślizgi, mobilizacje i manipulacje stwarzające odpowiednie warunki do regeneracji przeciążonych stawów.

 

Trening

Rehabilitacja to przede wszystkim leczenie poprzez ruch. Odpowiednio dobrany trening medyczny pozytywnie wpływa na zakres ruchomości w stawach, elastyczność mięśni oraz pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Bardzo ważne jest aby ćwiczenia nie pogarszały istniejących już dolegliwości dlatego tak ważna jest konsultacja z fizjoterapeutą.

 

Kinesiotaping

Metoda plastrowania dynamicznego jest skutecznym sposobem zmniejszenia bólu kręgosłupa.. Taśmy przyklejone w odpowiednim miejscu wspomagają pracę mięśni i powięzi. Fizjoterapeuta analizuje które mięśnie są najbardziej przykurczone a następnie na podstawie wiedzy anatomicznej umieszcza na nich elastyczny plaster.

 

Mobilizacje nerwów

Neuromobilizacje wpływają na działanie nerwów obwodowych. Rehabilitant poprzez odpowiednie ułożenie kończyn pacjenta, napina a następnie rozluźnia wybrane nerwy obwodowe. Techniki mobilizacji nerwów pozwalają na poprawienie ślizgu między tkankami które je otaczają a co za tym idzie poprawiają ich ukrwienie. Techniki te są bezbolesne dzięki czemu mogą być wykonywane w stanach ostrych i podostrych.

 

Zaangażowanie w terapię

Istotnym elementem leczenia jest zaangażowanie pacjenta w terapię. Zmiana nawyków, świadoma poprawa pozycji i postawy podczas czynności dnia codziennego szybko przynosi pierwsze rezultaty

 

Fizjoterapia i Terapia Manualna Gabinet Rehabilitacji Active-Fizjo | Bike Fitting 3D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *