Skuteczna walka z zaparciami!

Zaparcia to dość częsta dolegliwość, na którą cierpi coraz więcej ludzi. Według badań dotyka ona w dzisiejszych czasach co drugą kobietę i co czwartego mężczyznę. Niezaprzeczalnie przyczynami tego uciążliwego problemu są nieodpowiednia dieta, uboga w błonnik oraz siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Zaparcia nieleczone, skutecznie potrafią uprzykrzyć życie i wpłynąć na jego komfort. Stąd należy z nimi walczyć i nie lekceważyć ich, ponieważ mogą doprowadzić do innych poważniejszych schorzeń. Jak skutecznie pozbyć się tej dolegliwości? Podpowiadamy!

Dieta to podstawa

„Jesteśmy tym, czym jemy” – powtarzają niestrudzenie lekarze oraz dietetycy, dlatego też w walce z zaparciami pomoże odpowiednia dieta, bogata w różne składniki mineralne i substancje, szczególnie w tak nieoceniony błonnik. Zatem zacząć należy od rezygnacji z niezdrowego, tłustego jedzenia, które zawiera ogromne ilości pustych kalorii, spowalniających przemianę materii, której konsekwencją są właśnie zaparcia. Co warto jeść? Na pewno produkty lekkostrawne, zboża, dużo owoców (śliwki, jabłka, kruszki) i warzyw (buraki), siemię lniane działa zbawiennie. Poza tym ogromne znaczenie ma też ilość i rodzaj spożywanych płynów. I tu wszelkie napoje gazowane i słodzone powinny zostać zastąpione przez wodę mineralną, świeżo wyciśnięte soki oraz niezastąpione zioła (rumianek, mięta, ostropest).

 

Bez ruchu ani rusz!

Ruch to zdrowie i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Przy zaparciach, do których przyczynia się siedzący tryb życia, będzie on miał zbawienne skutki. Warto zatem tak zorganizować sobie czas, aby znaleźć od 30 do 60 minut dziennie lub kilka razy w tygodniu na różnego rodzaju aktywność fizyczną: aerobik, basen, bieganie, a nawet zwykły spacer. Oczywiście to wszystko, z odpowiednią i regularną dietą.

 

Coś na zaparcia!

Oprócz właściwego jedzenia oraz aktywności fizycznej walkę z zaparciami mogą wspomagać też różnego rodzaju preparaty dostępne w aptekach. W takim przypadku najlepiej zapytać farmaceutę oraz lekarza do doradzenie właściwego. Na rynku dostępne są specyfiki naturalne (ziołowe) jak Xenna, colon c, cynacholin, zdecydowanie walczą one z tą uciążliwą dolegliwością i zwiększają komfort życia.

 

Uciążliwe zaparcia

W przypadku zaparć długotrwałych, na które nie działa, ani zmiana diety, środki wspomagające czy ruch, jednym z najwłaściwszych rozwiązań będzie szybka konsultacja z lekarzem. Problemu nie wolno lekceważyć, gdyż może on sygnalizować poważniejsze schorzenia w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *