Kamień na zębach – co go powoduje i jak mu zapobiegać?

Problem związany z kamieniem nazębnym może dotknąć dosłownie każdego. Cierpią na niego nie tylko ludzie, ale również zwierzęta, które nie posiadają właściwie dobranej diety. W pierwszej kolejności, warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie – czym właściwie jest kamień na zębach?

Z definicji, kamień nazębny to osad, który gromadzi się na powierzchni szkliwa. Składa się on ze związków mineralnych, drobinek pokarmu, bakterii i substancji przez nie wydzielanych. W praktyce jest to zmineralizowana płytka nazębna, która z biegiem czasu twardnieje i przybiera ciemniejszy odcień.

 

Jak usunąć kamień nazębny?

Niemożliwe jest, aby kamień na zębach był usunięty przy pomocy tradycyjnych metod. Zwykłe szczotkowanie oraz płukanie zębów na niewiele się zda, gdyż nie jesteśmy w stanie wydrapać go z jamy ustnej. Chcąc uniknąć problemu kamienia nazębnego, najlepiej jest skupić się na prewencji. Regularnie mycie okolic dziąseł to podstawa, dlatego należy pamiętać o nim po każdym posiłku. Dla pełnej skuteczności zaleca się stosowanie specjalnych past do zębów, które skutecznie oczyszczają szkliwo z resztek jedzenia. Jeśli jesteśmy poza domem i nie mamy możliwości prawidłowego zadbania o higienę, to warto jest zabrać sobą przynajmniej gumę do żucia, dzięki której usuniemy część zanieczyszczeń.

Niestety, jeśli nasze zęby są już w nie najlepszym stanie, to ostatecznym rozwiązaniem okaże się wizyta u stomatologa. Ten, przy pomocy specjalnej aparatury, jest w stanie szybko i skutecznie zdjąć zgromadzony kamień na zębach, przynosząc natychmiastową ulgę swojemu pacjentowi. Zabieg ten nie trwa długo i jest w z reguły bezbolesny, aczkolwiek można odczuwać pewien dyskomfort z uwagi dość dużej siły oddziałującej na szkliwo.

 

Dlaczego warto jest pozbyć się kamienia nazębnego?

Główną przyczyną, dla której ludzie kierują się do dentysty w celu usunięcia kamienia, są względy estetyczne. Osad ten nie wygląda zbyt atrakcyjnie, a na dodatek może on powodować nieświeży oddech. Poza tym, zgromadzone na szkliwie bakterie mogą prowadzić do chorób dziąseł lub przyspieszać postępowanie próchnicy.

Kamień nazębny wygląda jednak naprawdę źle dopiero w momencie, gdy zżółknie w wyniku kontaktu z pewnymi używkami. Mowa tutaj o produktach takich jak:
• Herbata
• Kawa
• Papierosy

Spożywając te napoje lub wdychając dym papierosowy sprawiamy, że wchodzą one w reakcję ze związkami, które zawiera w sobie kamień na zębach. Te z kolei stoją za jego przebarwieniem, które jeszcze bardziej rzuca się w oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *