Jak rozpoznać depresję?

Depresja to choroba związana z zaburzeniami nastroju. Pomimo, iż pojawia się dość często, nadal przypina się jej złą „łatkę, a osoby na nią cierpiące czynią ujmę by szukać pomocy. Depresja jest to choroba uleczalna, wprawdzie jednak może mieć charakter nawracający.

Czym jest depresja?

Depresja (poważne zaburzenie depresyjne) jest powszechną i poważną chorobą, która negatywnie wpływa na samopoczucie, sposób myślenia i sposób działania. Na szczęście jest to również uleczalne. Depresja powoduje uczucie smutku i / lub utraty zainteresowania czynnościami, które niegdyś cieszyły. Może to prowadzić do różnych problemów emocjonalnych i fizycznych oraz może zmniejszyć zdolność osoby do funkcjonowania w pracy i w domu.

Książki, które pomagają wyjść z depresji?

Objawy depresji mogą różnić się od łagodnych do ciężkich i mogą obejmować:

 • Czujesz się smutny lub masz przygnębiony nastrój
 • Utrata zainteresowania lub brak przyjemności w wykonywanych czynnościach
 • Zmiany w apetycie – utrata lub przyrost masy ciała niezwiązany z dietą
 • Problemy z zasypianiem lub nadmiernym spaniem
 • Utrata energii lub zwiększone zmęczenie
 • Zwiększenie bezcelowej aktywności fizycznej lub spowolnione ruchy i mowa (czynności obserwowane przez innych)
 • Poczucie winy i brak wewnętrznej wartości
 • Trudność w myśleniu, koncentracji lub podejmowaniu decyzji
 • Myśli o śmierci lub samobójstwie

Objawy muszą trwać co najmniej dwa tygodnie, aby zdiagnozować depresję.

Ponadto, stany medyczne (np. problemy z tarczycą, guza mózgu lub niedobór witamin) mogą mieć podobne objawy do depresji, dlatego ważne jest, aby wykluczyć ogólne przyczyny medyczne.

Depresja dotyka szacunkową liczbę 15 osób dorosłych (6,7%) w danym roku. A co szósta osoba (16,6%) doświadcza depresji w pewnym momencie swojego życia. Depresja może zaatakować w każdej chwili. Kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają depresji. Niektóre badania pokazują, że jedna trzecia kobiet doświadcza poważnego epizodu depresyjnego w swoim życiu.

Depresja różni się od smutku lub żałoby

Śmierć bliskiej osoby, utrata pracy lub zakończenie związku to trudne doświadczenia, które można znieść. Normalne jest poczucie smutku lub żalu, które rozwija się w odpowiedzi na takie sytuacje. Osoby doświadczające straty często mogą określać się jako „przygnębione”.

Jednak bycie smutnym to nie to samo, co depresja. Proces żałoby jest naturalny i unikalny dla każdej osoby i ma pewne cechy depresji. Zarówno przygnębienie, jak i depresja mogą obejmować intensywny smutek i wycofanie się ze zwykłych czynności. Różnią się one również w istotny sposób:

 • W żałobie bolesne uczucia pojawiają się falami, często wymieszanymi z pozytywnymi wspomnieniami zmarłego. W dużej depresji nastroje i / lub zainteresowanie (rozkosz) zmniejsza się przez większość dwóch tygodni.
 • W żałobie poczucie własnej wartości jest zwykle utrzymywane. W poważnej depresji powszechne są poczucie bezwartościowości i nienawiści do samego siebie.
 • Dla niektórych osób śmierć bliskiej osoby może wywołać poważną depresję. Utrata pracy lub bycie ofiarą napaści fizycznej lub poważnej katastrofy może prowadzić do depresji u niektórych osób. Pomimo pewnego nakładania się żalu i depresji, są one różne. Rozróżnianie między nimi może pomóc ludziom uzyskać pomoc, wsparcie lub leczenie, którego potrzebują.

Czynniki wspomagające ryzyko depresji

Depresja może dotknąć każdego – nawet osobę, która wydaje się żyć we względnie idealnych okolicznościach.

Kilka czynników może odgrywać rolę w depresji:

 • Biochemia: Różnice w niektórych związkach chemicznych w mózgu mogą przyczyniać się do objawów depresji.
 • Genetyka: Depresja może przebiegać w rodzinach. Na przykład, jeśli jeden identyczny bliźniak ma depresję, drugi ma 70 procent szansy na chorobę w życiu.
 • Osobowość: Ludzie z niskim poczuciem własnej wartości, którzy są łatwo przytłoczeni stresem, lub którzy są na ogół pesymistami, wydają się częściej doświadczać depresji.
 • Czynniki środowiskowe: ciągłe narażanie się na przemoc, zaniedbanie, wykorzystywanie lub ubóstwo może sprawić, że niektórzy ludzie będą bardziej podatni na depresję.

Jak traktuje się depresję?

Depresja jest jednym z najbardziej uleczalnych zaburzeń psychicznych. Między 80 a 90 procent osób z depresją ostatecznie reaguje dobrze na leczenie. Niemal wszyscy pacjenci odczuwają pewną ulgę od swoich objawów.

Przed diagnozą lub leczeniem pracownik służby zdrowia powinien przeprowadzić dokładną diagnostyczną ocenę, w tym wywiad i ewentualnie badanie fizyczne. W niektórych przypadkach można wykonać badanie krwi, aby upewnić się, że depresja nie jest spowodowana stanem chorobowym, takim jak problem tarczycy. Ocena ma na celu identyfikację określonych objawów, historii medycznej i rodzinnej, czynników kulturowych i czynników środowiskowych w celu postawienia diagnozy i zaplanowania kierunku działania.

Leki: Chemia mózgu może przyczyniać się do depresji pacjenta i może przyczynić się do jego leczenia. Z tego powodu leki przeciwdepresyjne mogą być przepisywane w celu modyfikacji chemii mózgu. Te leki nie są środkami uspokajającymi. Nie są formowaniem nawyków. Ogólnie leki przeciwdepresyjne nie mają działania pobudzającego u osób, które nie doświadczają depresji.

Poznaj świat osoby chorej na depresję

Leki przeciwdepresyjne mogą spowodować pewną poprawę w ciągu pierwszego lub drugiego tygodnia stosowania. Pełne korzyści mogą nie być widoczne od dwóch do trzech miesięcy. Jeśli po kilku tygodniach pacjent odczuwa niewielką poprawę lub jej brak, jego lekarz psychiatra może zmienić dawkę leku lub dodać lub zastąpić inny lek przeciwdepresyjny. W niektórych sytuacjach pomocne mogą być inne leki psychotropowe. Ważne jest, aby poinformować lekarza, jeśli lek nie działa lub jeśli wystąpią działania niepożądane.

Psychiatrzy zazwyczaj zalecają, aby pacjenci kontynuowali przyjmowanie leków przez sześć lub więcej miesięcy po poprawie objawów. Można zalecić dłuższe leczenie podtrzymujące, aby zmniejszyć ryzyko przyszłych epizodów u niektórych osób z grupy wysokiego ryzyka.

Psychoterapia: Psychoterapia lub „terapia rozmów” jest czasami stosowana osobno w leczeniu łagodnej depresji; w przypadku umiarkowanej do ciężkiej depresji często stosuje się psychoterapię wraz z lekami przeciwdepresyjnymi. Stwierdzono, że terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest skuteczna w leczeniu depresji. CBT to forma terapii skoncentrowana na teraźniejszości i rozwiązywaniu problemów. CBT pomaga osobie rozpoznać zniekształcone myślenie, a następnie zmienić zachowania i myślenie.

Psychoterapia może obejmować tylko jednostkę, ale może obejmować także innych. Na przykład terapia rodzin lub par może pomóc rozwiązać problemy w obrębie tych bliskich związków. Terapia grupowa obejmuje osoby z podobnymi chorobami.

W zależności od ciężkości depresji leczenie może potrwać kilka tygodni lub znacznie dłużej. W wielu przypadkach można dokonać znaczącej poprawy w 10-15 sesjach.

Książki o problemach z psychiką

Terapia elektrowstrząsowa (ECT) to leczenie najczęściej stosowane u pacjentów z ciężką depresją lub zaburzeniem dwubiegunowym, którzy nie zareagowali na inne terapie. Obejmuje krótką elektryczną stymulację mózgu, podczas gdy pacjent jest pod znieczuleniem. Pacjent zwykle otrzymuje ECT dwa do trzech razy w tygodniu, łącznie w sumie od sześciu do 12 zabiegów. ECT stosuje się od lat 40. Zwykle jest zarządzany przez zespół wyszkolonych lekarzy, w tym psychiatrę, anestezjologa i pielęgniarkę lub asystenta lekarza.

Samopomoc i radzenie sobie w depresji

Jest wiele rzeczy, które ludzie mogą zrobić, aby zmniejszyć objawy depresji. Dla wielu osób regularne ćwiczenia pomagają tworzyć pozytywne uczucia i poprawiać nastrój. Regularne zaspokajanie odpowiedniej ilości snu, spożywanie zdrowej diety i unikanie alkoholu może również pomóc w zmniejszeniu objawów depresji.

Depresja jest poważną chorobą i pomoc jest dostępna. Przy właściwej diagnozie i leczeniu pokona ją zdecydowana większość cierpiących na nią osób. Jeśli masz objawy depresji, pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza rodzinnego lub psychiatry. Porozmawiaj o swoich obawach i poproś o dokładną ocenę. Jest to początek rozwiązywania problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.

Czytaj również

Książki o zaburzeniach osobowości – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-o-zaburzeniach-osobowosci/

Jak żyć z osobą cierpiącą na borderline ? – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/jak-zyc-z-osoba-cierpiaca-na-borderline/

 

Jeden komentarz do “Jak rozpoznać depresję?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *