Na czym polega terapia uzależnień?

Uzależnienie to problem, który wciąż rośnie w tempie niemal wykładniczym. W celu zwalczania wzrostu liczby przypadków przedawkowania i uzależnienia naukowcy, klinicyści i naukowcy nieustannie pracują nad nowymi sposobami radzenia sobie z chorobą. Dzisiaj leki i opcje psychoterapeutyczne są dostępne dla osób potrzebujących pomocy w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem substancji.

Terapia uzależnień jest narzędziem na pierwszej linii epidemii uzależnień i występuje w wielu odmianach, niektóre bardziej skuteczne niż inne – w zależności od nasilenia uzależnienia.

W kręgu UZALEŻNIEŃ – od czego można się uzależnić?

Co to jest terapia uzależnień?

Terapia uzależnień od alkoholu i narkotyków, ale również innych substancji i działań (częste chodzenie do solarium, robienie często tatuaży, zakupoholizm itp.) może opisywać szeroki zakres interwencji, które traktują zaburzenia związane z używaniem substancji lub rozwiązują problem nadużywania narkotyków. Niektóre opcje terapii odnoszą się bezpośrednio do uzależnienia i zapewniają mechanizmy radzenia sobie, które pomagają radzić sobie z apetytem i wyzwalaczami bez nawrotów. W wielu przypadkach terapie te koncentrują się na pomaganiu w tworzeniu strategii zapobiegania nawrotom, dzięki którym możesz zachować swoją „trzeźwość”.

Inne terapie mogą skupiać się na podstawowych problemach, które mogą przyczyniać się do zaburzenia używania substancji lub go pogarszać. Na przykład trauma często kojarzy się z alkoholizmem. Aby leczyć alkoholizm u osoby, która doznała traumy, konieczne może być skorzystanie z opcji terapeutycznych, które specyficznie odnoszą się do zaburzeń takich jak stres pourazowy.

W książce Moniki Jagodzińskiej poznajemy funkcjonowanie różnych ośrodków odwykowych w Polsce, zasady jakie tam panują, ludzi, którzy tam mieszkają i poddają się leczeniu, a także ich terapeutów. Od środka zaglądamy do tego świata, który może stać się dla jednych przestrogą, dla innych iskierką nadziei na wyrwanie się ze świata uzależnienia. Choć autorka opisuje wszystkie, nawet najbardziej tragiczne i wstydliwe, aspekty życia osoby uzależnionej, to cała książka niesie bardzo pozytywne przesłanie…

Książka dostępna w ofercie sprzedaży  – http://www.psychoskok.pl/produkt/uzalezniony-droga-do-trzezwosci/

Terapię uzależnień można również podzielić na dwie inne kategorie: leczenie oparte na dowodach i terapie alternatywne. Interwencje oparte na dowodach są wspierane przez badania naukowe i chociaż alternatywne terapie mają pewny sukces w warunkach klinicznych, nie zostały zweryfikowane w badaniach. Plany leczenia powinny opierać się na badaniach opartych na dowodach, ale w pewnych sytuacjach może istnieć czas i miejsce na alternatywne metody leczenia.

Dlaczego terapia uzależnień jest konieczna?

Uzależnienie jest przewlekłą chorobą, która wpływa na mózg w złożony sposób, który przyczynia się do kompulsywnego i niekontrolowanego użycia. Niestety, media przedstawiające uzależnienia często pokazują postaci przechodzące przez detoks, a potem już nigdy więcej nie mają problemu z uzależnieniem. W rzeczywistości możesz mieć do czynienia z apetytem i wyzwalaczami przez wiele lat po twojej ostatniej dawce. To nie tylko kwestia biologii, istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do uzależnienia.

Ogólnie rzecz biorąc, centrum nagród, zwane także układem limbicznym, jest epicentrum zaburzeń związanych z używaniem substancji. Jest przeznaczony do łączenia i regulacji części mózgu, które są zaangażowane w odczuwanie przyjemności, aby zmotywować nas do powtórzenia pewnych czynności. Zwykle działania takie jak ciepłe interakcje społeczne, dobre jedzenie i wygodne łóżko wywołują tę przyjemność. Nasz ośrodek nagradzania uczy mózg, aby powtórzyć czynności niezbędne do naszego przetrwania. Jednak leki psychoaktywne i alkohol mogą również wywołać system limbiczny reagując intensywnym uczuciem przyjemności. Powoduje to głębokie nasilenie pragnienia, aby kontynuować używanie.

 

Podczas aktywnego uzależnienia twój mózg nauczył się szukać leków, aby złagodzić stres, ból, lęk i po prostu dobrze się czuć. Nawet jeśli wiesz, że lek może być szkodliwy, niezwykle trudno jest mu się oprzeć.

Jak działa terapia uzależnień?

Istnieje wiele opcji terapii uzależnień, które należy rozważyć, ale wszystkie mają taki sam ogólny cel. Terapia uzależnień od narkotyków i alkoholu oraz innych substancji czy zachowań (częste chodzenie do solarium, robienie często tatuaży, zakupoholizm itp.) powinna zwiększyć Twoją zdolność radzenia sobie z negatywnymi emocjami, myślami i okolicznościami w zdrowy sposób bez używania narkotyków i alkoholu lub innych „zadowalaczy”. Nawet po ukończeniu programu detoksykacji medycznej nadal będziesz mieć ochotę na powrót do używania substancji i nawrotów. Długo po oczyszczeniu ciała z ostatniej dawki, twój mózg będzie nadal poszukiwał satysfakcjonującej odpowiedzi od narkotyków lub alkoholu.

Opcje terapii uzależnień od narkotyków i alkoholu oraz innych substancji czy zachowań (częste chodzenie do solarium, robienie często tatuaży, zakupoholizm itp.) będą starać się zapewnić narzędzia potrzebne do radzenia sobie z apetytami i stresorami lub rozwiązać podstawowe problemy, które przyczyniają się do lub pogłębiają uzależnienie. Niektóre terapie można zastosować jednocześnie do wielu problemów. Na przykład terapia poznawczo-behawioralna odnosi się do sposobu, w jaki twoje myślenie wpływa na zachowanie. Może to dotyczyć zarówno zaburzeń związanych z zażywaniem substancji, jak i innych problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk i depresja. Inne opcje terapii mają na celu rozwiązanie konkretnego problemu. Na przykład terapia EMDR ma na celu pomóc ludziom w ponownym leczeniu urazów z przeszłości. Mimo to zajęcie się konkretnymi problemami, takimi jak trauma, może mieć kluczowe znaczenie dla ogólnego celu abstynencji.

Uzależnienie może być złożoną i przewlekłą chorobą, ale można ją leczyć skutecznymi metodami leczenia uzależnień. Uzależnienie jest skomplikowane i trudne do przezwyciężenia, ale nie musisz przez to przechodzić sam. Choć epidemia uzależnień staje się coraz bardziej drastyczna każdego roku, niezliczone osoby otrzymują pomoc, której potrzebują i osiągają trwałą trzeźwość.

Terapia uzależnień w literaturze

Książka, która ukazuje problem uzależnienia (obżarstwo, alkoholizm, narkomanię, seksoholizm, wycieńczającą wysiłek fizyczny, agresję oraz niebezpieczeństwo płynące z cyberprzestrzeni i wiele wiele innych) to bez wątpienia „Muszki owocówki” Danuty Sadownik. To lektura dla każdego kto chociaż raz w swoim życiu miał okazję zetknąć się z dramatem uzależnienia… czyli prawie dla nas wszystkich. Mimo iż mówi o trudnych sprawach, książka napisana została z poczuciem humoru i lekkością.

Wspomnienia są jak muszki owocówki, które pojawiają się znikąd i wypełniają twój pokój, rozmnażając się nie wiadomo gdzie. Nie pamiętasz już, że pisząc wypracowanie, wrzuciłeś kiedyś ogryzek zjedzonego jabłka do kubła stojącego obok biurka. Różne niepotrzebne papiery go przykryły, więc zapomniałeś, że tam jest, aż do chwili, kiedy twój pokój wypełniły zrodzone na nim muszki owocówki. Próbujesz z nimi walczyć, ale to ogryzka powinieneś się pozbyć, wtedy muszki znikną.

Bohaterowie książki Danuty Sadownik: Wanda, Erol, Sara i Robert doskonale znają problem uzależnienia. Spotykają się na grupie terapeutycznej dla osób uzależnionych od zakupów, siłowni, jedzenia czy seksu. Szukają  wsparcia i mają nadzieję na odmianę swego losu.

O tym, że pisanie jest również formą terapii mówi Anka Mrówczyńska, wyjątkowa autorka, która nie boi się pisać o sobie i poruszać trudnych tematów.

(…) pisanie jest dla mnie formą autoterapii. Pozwala mi również na lepsze poznanie siebie, poukładanie i rozładowanie emocji i napięć. Polecam tę formę każdemu, choćby miało to być pisane do szuflady.

 Autobiograficzne książki, poruszające problematykę pogranicznego zaburzenia osobowości, jakim jest borderline, zmuszają do refleksji. Właśnie dlatego zasługują one na szczególną uwagę.

„Myślę, że moje książki mogą zainteresować wszystkich, których zajmuje ludzka psychika. Zastanawia świat wewnętrzny drugiego człowieka.
Sięgać mogą po nie również osoby po próbach samobójczych, autoagresywne, z tendencjami samobójczymi. Elementy siebie odnajdą także osoby nadużywające środków psychoaktywnych, czy będące w terapii.
Wszyscy, którzy jeszcze nie podjęły leczenia, mogą zobaczyć, jak wyglądają sesję terapeutyczne czy pobyt na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego. Może to skłoni je do walki o siebie i swoje zdrowie”.- Anka Mrówczyńska

Poznaj autora i jego twórczość – Anka Mrówczyńska

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poznaj-autora-i-jego-tworczosc-anka-mrowczynska/

 

Jeden komentarz do “Na czym polega terapia uzależnień?

  • Dobry artykuł mówiący wprost o uzależnieniach – mojemu przyjacielowi, który zmagał się z uzależnieniami – nie tylko z alkoholem, pomogła terapia odwykowa. Akurat znaleźliśmy godny polecenia ośrodek Olcha. Podobno alkoholikiem się już jest do końca życia i walczy się z tą chorobą

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *