Terapia uzależnień – terapia współczesnego świata

Terapia uzależnień w dzisiejszym świecie zyskuje na znaczeniu. Pomimo dostępu do wielu źródeł komunikacji, a także nowinek technicznych świat możliwości staje się również i niestety światem samotności, w którym łatwo się zagubić, łatwo zapomnieć o prawdziwym „ja“ i o tym co tak naprawdę daje poczucie szczęścia. To zagubienie prowadzi do obniżenia nastroju, depresji i często do uzależnień. Najczęściej jest to uzależnienie od alkoholu oraz narkomania, ale również uzależnienie od leków, hazardu, zakupów, pracy, czy Internetu. Wszystkie uzależnienia łączy jedno – chęć zapomnienia o codzienności, stresie, problemach, chęć poczucia pewności siebie. Terapia uzależnień pozwala nauczyć się codziennego funkcjonowania bez wspomagania się używkami.

 

Na czym polega leczenie czego się spodziewać

Terapia uzależnień zawsze musi rozpocząć się od chęci chorego. To on musi zdać sobie sprawę, że potrzebuje pomocy , wyrazić zgodę na terapię, nazwać swój problem i pozwolić sobie pomóc. Samoświadomość pacjenta to pierwszy kok do wyleczenia się z nałogu. Terapia uzależnień to długi i złożony psychologicznie proces. Składa się z detoksykacji organizmu, terapii zarówno indywidualnej i grupowej, a także opieki lekarskiej i psychologicznej. Terapia może odbywać się w ośrodku zamkniętym lub dziennym, a nowoczesne ośrodki( tutaj link do OLCHY?) oferują leczenie w komfortowych warunkach z możliwością odwiedzin rodziny przez cały czas trwania terapii.

Koniecznie zapoznaj się z książką Moniki Jagodzińskiej – Uzależniony. Droga do trzeźwości – Jest to doskonała lektura dla wszystkich, którzy pragną zgłębić wiedzę, poszerzyć horyzonty i poznać problem uzależnienia od przysłowiowej „podszewki”. Idealne kompendium wiedzy dla tych, którzy wśród swoich znajomych lub w najbliższym otoczeniu mają osoby zmagające się z uzależnieniem.  Doskonałe źródło wiedzy dla osób, którzy z uzależnieniem się zmagają. Ta niesamowita oparta na faktach historia może stać się przestrogą, dla każdego, komu wydaje się że nałóg można kontrolować! Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji i odpowiedzi na dręczące Cie pytania a po lekturze tej książki pozostaniesz bogatszy o nowe spojrzenie na ten temat.

Jeśli masz zamiar poprawić swoją pamięć, wzmocnić pracę mózgu i uchronić sprawność umysłową pomimo starzenia się, musisz skorzystać z kilku wskazówek – https://www.poradniki24h.pl/4490/jak-poprawic-swoja-pamiec-i-zwiekszyc-moc-mozgu/. Pierwsze efekty zauważysz bardzo szybko.

 

Terapia uzależnień – ja i otoczenie

Bardzo często terapia uzależnień powinna dotyczyć nie tylko samego uzależnionego, ale również jego najbliższe otoczenie, zwłaszcza rodzinę. Rodzina, przebywając w towarzystwie chorego, nieświadomie staje się współuzależniona i potrzebuje specjalistycznego wsparcia. W ramach terapii uzależnień odbywają się spotkania z najbliższymi rozmowy z psychologiem, stosuje się pracę z emocjami, relacjami, naukę asertywności i naukę postępowania w przypadku nawrotów choroby. Terapia uzależnień to terapia kompleksowa, często niełatwa, długa, pełna błędów, które trzeba naprawić i kroków, które trzeba podjąć kolejny i kolejny raz.

 

Terapia uzależnień
Terapia uzależnień

 

Weź życie w swoje ręce

Bez względu na to jak ciężka może okazać się terapia uzależnień, warto działać. Specjalistyczne ośrodki są otwarte na pomoc osobom uzależnionym w powrocie do szczęśliwego, spełnionego życia. Terapeuci dobierają zindywidualizowaną metodykę postępowania, szczegółowo analizując sytuację każdego człowieka. Celem terapii uzależnień poza abstynencją, jest zrozumienie samego siebie, swoich motywów emocjonalnych i zachowań, co pozwala na uniknięcie sytuacji, w której chory chciałby powrócić do nałogu.

2 komentarze do “Terapia uzależnień – terapia współczesnego świata

  • Często bywa tak że człowiek nie radzi sobie ze swoim emocjami i ucieka w alkohol. Stara się zaguszyć te głosy l, emocje które nim rzucają na wszystkie strony. Warto poznać czym są http://zaburzeniaemocjonalne.pl/informacje/emocje/ i jak z nimi sobie radzić. Każda terapia uczy jak sobie radzić z nimi i jak z nimi żyć, jak panować nad sobą.

    Odpowiedz
  • Widzę jak ludzie samotni uciekają w alkohol, nie mają wsparcia. Izolują się coraz bardziej aż w końcu ladują na dnie. Sam tak się czuję. Gdzie szukać pomocy?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *