Jak poprawić swoją pamięć i zwiększyć moc mózgu.

Jeżeli chcesz poprawić swoją pamięć, zmaksymalizować pracę mózgu i zachować sprawność umysłową pomimo starzenia się, powinieneś skorzystać z kilku wskazówek. Pierwsze efekty zauważysz bardzo szybko.

Jak zwiększyć moc mózgu w każdym wieku?

Ludzki mózg, jak każdy inny narząd wymaga stymulacji. Bez niej szybko słabnie i traci swoje właściwości. Zwiększanie mocy mózgu oraz poprawa pamięci zależna jest więc od tego, w jaki sposób dbamy o witalność umysłu. W tym miejscu należy wspomnieć, że nie ma znaczenia, czy zastanawiasz się, jak zwiększyć moc mózgu, ponieważ jesteś studentem chcącym przygotować się do egzaminów, czynnym zawodowo profesjonalistą, który chce z łatwością przyswajać nowe informacje i maksymalnie wykorzystać swój potencjał intelektualny, osobą dbając o wyostrzenie zdolności psychicznych, czy człowiekiem starszym, który z racji wieku musi zacząć dbać o sprawność mózgu, by zapobiec, chociażby demencji. Poprawić pamięć i wydajność umysłową może każdy. Warto się o tym przekonać.

 

Poznaj co daje rozwiązywanie łamigłówek – http://coczytamy.pl/zalety-rozwiazywania-lamiglowek-dla-doroslych.php – jak pozytywnie wpływają na nasz mózg.

 

Naukowcy badający właściwości ludzkiego mózgu odkryli, że posiada on zadziwiającą zdolność dostosowywania się do zmian. Cechę tę nazwano neuroplastycznością. Dzięki odpowiedniej stymulacji nasz mózg może tworzyć nowe ścieżki neuronowe, modyfikować te już istniejące lub zastępować uszkodzone, albo słabsze zupełnie nowymi.

Neuroplastyczność mózgu można i należy wykorzystywać w celu zwiększenia jego wydajności oraz poprawiania pamięci. Bez względu na wiek każdy może maksymalizować swoje zdolności poznawcze, rozwijać intelekt, poszerzać horyzonty myślowe i coraz szybciej nabywać nowe informacje. Te 9 wskazówek podpowiada, jak to zrobić.

Wskazówka 1: Ćwicz swój mózg

Od dnia narodzin do momentu osiągnięcia dorosłości Twój mózg opracowywał miliony ścieżek neuronowych, dzięki którym potrafisz szybko przetwarzać informacje. Bezwiednie przywołujesz już posiadane dane, na ich podstawie, bez zbędnego wysiłku umysłowego rozwiązujesz problemy i wykonujesz codzienne zadania. Można powiedzieć, że nie musisz myśleć, jak coś zrobić, ponieważ sięgasz do dobrze znanych szablonów. Ciągłe wykorzystywanie już istniejących ścieżek neuronowych ma zastosowanie praktyczne, ale mózg potrzebuje większego wysiłku. Tylko dzięki stymulacji będzie mógł tworzyć nowe połączenia neuronowe, a tym samym rozwijać się i rozrastać.

Poznaj – Zalety montażu drewnianych mechanicznych modeli 3D

Nasz mózg podobnie jak mięśnie potrzebuje ćwiczeń. Mawia się, że „nieużywany narząd zanika” i choć w rzeczywistości żaden organ, tak po prostu nie może przestać istnieć, w sloganie tym jest sporo prawdy. Minimalna aktywność intelektualna prowadzi do zastoju umysłowego. W efekcie nauka, zapamiętywanie i nabywanie nowych informacji okazuje się problemem. Najlepsze ćwiczenia dla mózgu to takie, które przełamują codzienną rutynę. Zmuszają, by mierzyć się z nowym wyzwaniem, a dzięki temu mobilizują mózg do poszukiwania nowych ścieżek i tworzenia kolejnych połączeń nerwowych.

Cztery kluczowe elementy działania pobudzającego mózg

 • Uczy Cię czegoś nowego. Powtarzanie aktywności intelektualnych, w których już jesteś dobry, w żaden sposób nie będzie stymulować Twojego umysłu. Wskazane jest wykonywanie zadań nowych, a najlepiej zupełnie nieznanych. Dobrze, jeżeli będą one przełamywać strefę komfortu i zmuszać do umysłowego wysiłku. Jedynie uczenie się i zdobywanie nowych umiejętności jest bowiem w stanie rozwijać i wzmacniać mózg.
 • Wykonuj trudne do wykonania zadania. Wszyscy lubimy zadania łatwe, ale dla naszego umysłu mają one najniższą wartość. Najlepsze działania pobudzające mózg powinny wymagać od nas pełnej koncentracji i wzmożonej uwagi. Choć czasem warto więc zmierzyć się z czymś, czego wcześniej nawet nie próbowaliśmy. Przykładowo możemy spróbować nauczyć się grać nawet najprostszą melodię na dowolnym instrumencie, zmierzyć z łamigłówkami logicznymi, czy składaniem przestrzennych modeli. Wszystko, co nowe i skomplikowane mózg doceni najbardziej.
 • Pozwalaj stopniowo się rozwijać. W szczególności wskazane jest wybieranie działań, które umożliwiają etapowe nabywanie nowych umiejętności. Jednorazowa, nawet najtrudniejsza aktywność intelektualna szybko może zostać zapomniana. O wiele korzystniejsze okazują się więc ćwiczenia stopniowane pod kątem trudności. W momencie, gdy dany poziom zacznie okazywać się prosty do wykonania, uzyskujemy wskazówkę, że czas zmierzyć się z kolejnym. Takim, które ponownie zmusi nasz mózg do wzmożonej pracy.
 • Pozwalaj odczuć satysfakcję. Działania pobudzające mózg powinny być umiarkowanie trudne, ale nie mogą zniechęcać nas do działania. Nagroda to element doskonale wzmacniający proces uczenia się, a tym samym stymulujący pracę mózgu. Wybierajmy więc zadania na tyle atrakcyjne, że nawet jeżeli będą wymagały od nas wysiłku intelektualnego, odczujemy przyjemną satysfakcję po ich zakończeniu.

Poznaj – Łamigłówka w postaci puzzli T – mała rzecz – super zabawa

Okazuje się więc, że działania pobudzające mózg i poprawiające pamięć są dostępne dla każdego. Aktywności, dzięki którym odczujemy satysfakcję, a jednocześnie będziemy uczyć się i wysilać swój intelekt jest naprawdę sporo. Sięgajmy więc po łamigłówki, gry logiczne, próbujmy uczyć się nowych języków, tańca, czy gry na instrumencie, czytaj książki. Każdy intelektualny wysiłek to bowiem najlepsze ćwiczenie dla mózgu.

kliknij w obrazek

Łamigłówki, układanki logiczne, puzzle edukacyjne mogą pomóc w poprawie funkcji poznawczych mózgu. Czytaj na stronie – http://www.ekliniki.pl/artykul/lamiglowki-ukladanki-logiczne-moga-pomoc-w-poprawie-funkcji-poznawczych-mozgu/1895/

 

Co z programami treningu mózgu?

Obecnie znaleźć można szereg aplikacji służących do treningu mózgu w tym programy online, które oferują usprawnianie pamięci, nabywanie umiejętności rozwiązywania problemów, a nawet podnoszenie poziomu IQ. Nim zechcemy z nich skorzystać, należy zastanowić się, czy naprawdę warto? Okazuje się bowiem, że zgromadzono już sporo informacji dowodzących, że ich działanie jest wątpliwe. Programy służące do treningu mózgu pozwalają uzyskać zadowalające wyniki tylko w określonym obszarze, ale nie rozwijają ogólnej inteligencji oraz zdolności poznawczych. Co więcej, ich działanie okazuje się krótkotrwałe. Po zakończeniu korzystania z programu nasz mózg szybko zapomina o ćwiczeniach, z którymi przed chwilą musiał się zmierzyć. Ewentualne wykorzystanie tego rodzaju aplikacji traktujemy więc jedynie jako działanie doraźne lub chwilową, intelektualną rozrywkę.

 

Wskazówka 2: Nie pomijaj ćwiczeń fizycznych

Ćwiczenia umysłowe są podstawą zdrowia mózgu, ale aktywność ruchowa to kolejny ważny element. Ćwiczenia fizyczne wspomagają zachowanie jasności umysłu. W trakcie wysiłku nasz organizm pobiera i transportuje do wszystkich narządów więcej tlenu. Tym sposobem przeciwdziałamy wielu chorobom i zaburzeniom sercowo-naczyniowym. Ponadto ćwiczenia fizyczne powodują wydzielanie wielu substancji chemicznych w tym serotoniny, czy kortyzolu nazywanego hormonem szczęścia. W efekcie następuje rozluźnienie i zniwelowanie stresu, co naturalnie ułatwia uczenie się i zapamiętywanie. Dowiedziono również, że aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w neuroplastyczności, ponieważ stymuluje czynniki wzrostu i tworzenia nowych połączeń neuronów.

 

Wskazówki dotyczące ćwiczeń wzmacniających mózg

 • Szczególnie korzystne dla mózgu okazują się ćwiczenia aerobowe. Wybierajmy takie, które wymagają stałego, rytmicznego powtarzania niektórych ruchów, by dzięki temu, w obrębie całego organizmu, odbywało się pompowanie dotlenionej krwi.
 • Jeżeli poranki to dla Ciebie jeden z najtrudniejszych momentów dnia pomyśl, aby dzień zacząć od delikatnych ćwiczeń. Dzięki temu usprawnisz krążenie, dotlenisz ciało i jednocześnie umysł, który będzie sprawnie funkcjonował przez cały dzień.
 • Pamiętaj o aktywności fizycznej wymagającej koordynacji ręka-oko oraz złożonych działaniach motorycznych. Jednocześnie aktywizując kilka zmysłów, zmobilizujesz mózg do uaktywnienia wielu ścieżek neuronowych.
 • Wykorzystaj ćwiczenia jako sposób na zmęczenie psychofizyczne i spadek aktywności intelektualnej. W momencie, gdy zaczniesz odczuwać znużenie lub niechęć do wykonywania działań, wykonaj kilka ćwiczeń, czy wybierz się na krótki spacer. Tym sposobem dotlenisz mózg i pozwolisz mu na chwilę odpoczynku, sprawiając, że znów będzie gotowy do działania.

 

Jeżeli doświadczasz traumatycznego stresu lub notorycznie powtarzasz niezdrowe zachowania…

Niestety tego rodzaju problemy ma coraz więcej osób. Dla wszystkich zalecenie jest jedno. Wykonywanie ćwiczeń imitujących walkę lub ucieczkę. Chwilowa, pełna koncentracja na wykonywaniu ruchów rękoma i nogami przy jednoczesnym zaangażowaniu emocjonalnym doskonale sprawdza się jako środek redukujący traumatyczny stres. Oczywiście wewnętrzną harmonię i spokój ducha uzyskamy również, wybierając inne, odpowiadające nam ćwiczenia. Warunek jest tylko jeden. W trakcie musimy koncentrować się na fizycznych i psychicznych odczuciach.

Wskazówka 3: Wysypiaj się

Okazuje się, że zarówno przesypianie zbyt wielu godzin, jak i niedosypianie niekorzystnie wpływa na mózg. 95% dorosłych potrzebuje od 7,5 do 9 godzin snu każdej nocy. Niestety, jak wiemy trudno zapewnić sobie taki komfort. To dlatego większość z nas narzeka na uczucie niewyspania się. Konsekwencje zawsze są podobne: trudności z koncentracją, problemy z krytycznym myśleniem i rozwiązywaniem problemów, obniżona zdolność zapamiętywania, czy podatność na stres.

Sen ma kluczowe znaczenie dla efektywnego działania naszego mózgu. Podczas wielogodzinnego wypoczynku następuje konsolidacja pamięci. Nasze ciało odpoczywa, ale mózg pracuje. Stymuluje neurony, które nie było aktywne w trakcie czuwania oraz wycisza te, które muszą przejść w fazę spoczynku. Musimy więc zadbać, żeby nigdy nie zabrakło nam zdrowego snu. Pomoże nam w tym kilka wskazówek.

Dbaj o regularny harmonogram i higienę snu. W niektórych obszarach nasz organizm lubi rutynę. Aby wysypiać się, każdego dnia należy chodzić spać i budzić się o tej samej porze. Nasz mózg szybko przyzwyczai się do narzuconych standardów i odwdzięczy sprawnym działaniem. Pamiętajmy przy tym, że nie warto zmieniać przyjętego harmonogramu nawet w weekendy i święta.

Unikaj ekranów emitujących światło, co najmniej godzinę przed snem. By w mózgu zaczęła wydzielać się melatonina, która jest naturalnym hormonem ułatwiającym zasypianie, potrzebna jest ciemność. Światło emitowane przez tablety, komputery, telefony komórkowe, czy telewizory sprawia, że nasz mózg ciągle pozostaje w fazie czuwania. Zadbajmy więc, by choć godzinę przed snem naszych oczu nie atakowały już żadne błyski.

Ogranicz spożycie kofeiny. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kawy i twierdzi, że w żaden sposób negatywnie nie wpływa ona na ich życie. Niestety są tacy, których kofeina pobudza nadmiernie. Jeżeli należysz do tej grupy i masz problemy z zasypianiem, spróbuj zrezygnować z tego napoju lub chociaż spożywaj go jedynie rano. Może okazać się, że dzięki temu szybko znikną problemy ze snem

 

Wskazówka 4: Znajdź czas dla przyjaciół

Najprawdopodobniej jak większość osób, poprawianie pamięci i wzmacnianie mózgu łączysz z takimi działaniami jak rozwiązywanie łamigłówek logicznych, uczenie się nowych zagadnień, czy choćby czytanie. Kontakty z innymi ludźmi nie kojarzą się nam bowiem z wysiłkiem intelektualnym. Okazuje się jednak, że badania dowiodły, iż czas przyjemnie spędzony z przyjaciółmi niesie ze sobą wymierne korzyści poznawcze.

Zdrowe relacja: Najefektywniejszy wzmacniacz mózgu

Jak wiadomo, ludzie są zwierzętami stadnymi. Życie w grupie pozwala nam przetrwać, ale również rozwijać się i uczyć. Kontakty interpersonalne nacechowane są emocjami, dlatego doskonale stymulują nasz mózg. Interakcje, rozmowy i wspólne przeżywanie wielu sytuacji traktujemy więc jako przyjemną aktywność, która pobudzi nasz mózg.

Naukowcy zauważyli, że przyjaźń i związany z nią system wsparcia są niezbędne nie tylko dla zdrowia emocjonalnego. Jedno z ostatnich badań przeprowadzonymi przez Harvard School of Public Health dowiodło, że osoby, które dbają o aktywne życie społeczne, cieszą się pamięcią wydajniejszą od tej, którą posiadają osoby unikające kontaktów z innymi. Należy więc dbać o nawiązywanie satysfakcjonujących relacji.

Chcąc dbać o mózg i pamięć, warto więc spotykać się z przyjaciółmi. W dzisiejszych czasach nawiązywanie nowych kontaktów zdaje się wyjątkowo proste. Gdybyśmy jednak nie mieli ochoty lub sposobności przebywać z innymi, możemy pomyśleć o czworonożnym towarzyszu. Nie możemy bowiem zapomnieć o wartości zwierzaka, jakim jest pies, nie bez przyczyny nazywany najlepszym przyjacielem człowieka.

 

Wskazówka 5: Kontroluj stres

Jednym z największych wrogów mózgu pozostaje stres. Przewlekłe napięcie nerwowe niekorzystnie odbija się na zdrowiu psychofizycznym. Co gorsza, chroniczny stres uszkadza komórki mózgowe i wpływa na niszczenie hipokampu. Jest to region mózgu bezpośrednio związany z tworzeniem nowych wspomnień i odzyskiwaniem tych stopniowo zapominanych. Co więcej, badania pozwoliły zauważyć, że stres ma związek z utratą pamięci.

Wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem

 • Stawiaj sobie i innym realistyczne oczekiwania.
 • Ćwicz asertywność, czyli sztukę mówienia NIE.
 • Wyrażaj swoje uczucia, zamiast tłumić je wewnątrz siebie.
 • Postaraj się zachować zdrową równowagę pomiędzy pracą a czasem wolnym.
 • Zawsze koncentruj się na jednym zadaniu, nim zaczniesz kolejne.
 • Staraj się robić przerwy w ciągu dnia.

 

Niwelujące stres i poprawiające pamięć korzyści medytacji

Sztuka medytacji z powodzeniem wykorzystywana jest od tysięcy lat. Współcześni naukowcy pokusili się natomiast żeby sprawdzić, w jaki sposób stan skupienia wpływa na ludzki umysł. Przeprowadzone badania szybko dowiodły, że praktykowanie medytacji jest w stanie pomóc w łagodzeniu i niwelowaniu wielu dolegliwościach psychofizycznych. W grupie tej znalazło się łagodzenie lęków, stanów depresyjnych, obniżanie ciśnienia krwi, czy przyspieszonego tętna. Ponadto praktykowanie medytacji doskonale poprawia umiejętność skupiania się, koncentracji, a także pobudza kreatywność oraz usprawnia pamięć, umiejętność uczenia się i analitycznego rozumowania.

Co ciekawe, zaobserwowano, że w trakcie medytacji ludzki mózg zwiększa swoją aktywność w lewej korze przedczołowej. Obszar tam związany jest z odczuwaniem radości i wewnętrznej równowagi. Spokój ducha i harmonia to nie jedyna zaleta płynąca z doraźnego wykorzystania sztuki medytacji. Przeprowadzone badania wskazały bowiem, że u osób, które regularnie medytują, następuje zgrubienie kory mózgowej oraz zwiększenie ilości połączeń między komórkami mózgu. Dzięki temu zwiększa się moc umysłu i siła zapamiętywania.

 

Wskazówka 6: Śmiej się

Z całą pewnością każdy słyszał, że śmiech to zdrowie. Stwierdzenie to jest w pełni prawdziwe, ponieważ radość pozytywnie wpływa na mózg, pamięć oraz ciało. Warto zaznaczyć, że każda emocja uruchamia w naszym mózgu konkretny obszar. W przypadku śmiechu zaangażowanych zostaje jednak wiele sfer umysłu.

Jak w swojej książce „Inteligencja emocjonalna” napisał psycholog Daniel Goleman: „śmiech wydaje się pomagać ludziom w szerszym myśleniu i swobodniejszym wyrażaniu siebie”. Już samo słuchanie dowcipów, czy próba opowiadania ich innym, aktywuje niezbędne do nauki i kreatywnego postrzegania obszary mózgu.

 

Duża dawka humoru – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-poprawe-humoru/ książki na poprawę humoru, zabawnych na śmiech.

 

Aby uczynić swoje życie bardziej radosnym i częściej się śmiać warto zastosować kilka porad.

 • Śmiej się z siebie. Autoironia to sztuka, której powinien nauczyć się każdy. Własne wady i przywary można obrócić w żart. Dzięki temu ujrzymy się w bardziej przyjaznym świetle, a nawet staniemy mniej wrażliwi na krytykę.
 • Słysząc śmiejących się ludzi, dołącz do nich. Zamiast narzekać, że tobie nie przydarza się nic wesołego, spróbuj dowiedzieć się, co rozbawiło innych. Ludzie bardzo chętnie dzielą się pozytywnymi przeżyciami i obserwacjami, dlatego widząc, że inni dobrze się bawią, postaraj się do nich dołączyć.
 • Spędzaj czas z wesołymi, zabawnymi ludźmi. Towarzystwo pesymistów i melancholików z całą pewnością nie wprowadzi nas w dobry nastrój. Otaczając się pozytywnymi osobami, które potrafią śmiać się z siebie oraz komizmu sytuacyjnego, możemy być pewni, że nie zabraknie nam powodów do śmiechu. Dobry humor udziela się przecież bardzo szybko.
 • Otocz się przedmiotami, które wywołają uśmiech na Twojej twarzy. Wystarczą drobiazgi. Pocieszną zabawkę, nalepkę, zdjęcia, czy obrazek, możesz ustawić wszędzie.
 • Przyglądaj się dzieciom. Najmłodsi w przeciwności do osób dorosłych potrafią cieszyć się nawet z najmniejszych drobiazgów. Jeżeli posiadasz dzieci, ma jak ktoś z twojej rodziny lub znajomych, poprzeglądaj się ich zabawą, a najlepiej spróbuj pobawić się razem z nimi. Z całą pewnością szybko zrozumiesz, jak wiele powodów do radości cię otacza.

 

Wskazówka 7: Wprowadź dietę pobudzającą mózg

To, co i w jakich ilościach jemy, ma znaczenie. Nie jest już tajemnicą, że dieta bogata w owoce, warzywa, pełne ziarna, zdrowe tłuszcze, czy chudy nabiał, jest o wiele korzystniejsza niż ta składająca się z produktów wysoko przetworzonych. Dieta nastawiona na pobudzanie mózgu powinna jednak przede wszystkim eliminować produkty, których jeść absolutnie się nie powinno.

Poniższe wskazówki żywieniowe podpowiadają, jak zwiększać siłę mózgu i minimalizować ryzyko starczego otępienia.

Spożywaj kwasy omega 3, jedząc ryby. Są to substancje szczególnie zdrowe dla mózgu. Znajdziesz je w tłustych rybach jak: tuńczyk, halibut, pstrąg, łosoś, makrela, sardynki oraz śledzie.

Pozyskuj kwasy omega-3 z pokarmów bezmięsnych. Nie każdy lubi i może jeść ryby, co nie oznacza, że nie będzie mógł korzystać ze zbawiennych właściwości kwasów omega 3. Znajdziemy je bowiem również w orzechach włoskich, siemieniu lnianym, nasionach dyni, brokułach, soi, wodorostach, oleju lniany czy szpinaku.

Ogranicz jedzenie tłuszczy nasyconych. Choć produkty bogate w tłuszcze nasycone są smaczne i aromatyczne niestety zwiększają ryzyko wystąpienia problemów z koncentracją i pamięcią oraz zwiększają ryzyko powstawania otępienia starczego.

Jedz owoce i warzywa. Kolorowe owoce i warzywa pięknie pachną i wyglądają, dlatego naturalnie pobudzają apetyt. Najważniejsze jednak, że są bogate w przeciwutleniacze chroniące komórki mózgu przed uszkodzeniem.

Pij zieloną herbatę. To napój pełen drogocennych substancji. Znajdują się w nim polifenole oraz silne przeciwutleniacze chroniące przed wolnymi rodnikami mogącymi uszkadzać komórki mózgu. Regularne spożywanie zielonej herbaty w naturalny sposób może wpływać na poprawę pamięci i spowolnić starzenie się mózgu.

Od czasu do czasu pij wino. Oczywiście w ograniczonej ilości, ponieważ nadmiar alkoholu szkodzi. Okazjonalne spożywanie, przede wszystkim czerwonego wina, może mieć jednak zbawienny wpływ na pamięć i funkcje poznawcze. Wszystko dlatego, że trunek ten bogaty jest w resweratrol oraz flawonoidy, które zwiększają przepływ krwi w mózgu, dzięki czemu zmniejszają nawet ryzyko choroby Alzheimera.

 

Wskazówka 8: Diagnozuj i lecz problemy zdrowotne

Jeżeli czujesz, że Twoja pamięć nie jest już taka jak dawniej, powinieneś poszukać przyczyny. Nie łudź się, że jedynie demencja, czy choroba Alzheimera, powoduje utratę pamięci. Istnieje wiele chorób, które oddziałują na zdolność zapamiętywania i mogą one dotykać nawet osób młodych. Pośród nich wymienić można:

Choroby i przypadłości sercowo-naczyniowe. Bezpośrednio przypadłości te nie oddziałują na jakość pamięci. Występujące wraz z nimi problemy, jak wysoki poziom cholesterolu i ciśnienie krwi mogą jednak powodować łagodne zaburzenia poznawcze.

Cukrzyca. Choroba ta przysparza wielu trudności pacjentom. W ostatnim czasie pośród szeregu dolegliwości fizycznych wskazano pogorszenie funkcji poznawczych,

Zaburzenie równowagi hormonalnej. W grupie tej szczególną uwagę zwraca się na kobiety przechodzące menopauzę, które bardzo często doświadczają problemów z pamięcią. Komplikacje tego rodzaju następują wraz ze spadkiem poziomu estrogenu. U mężczyzn podobne kłopoty powodować może niski poziom testosteronu. W przypadku obu płci zaburzenia równowagi hormonalnej wpływające na funkcje poznawcze i pamięć powodować mogą natomiast problemy z tarczycą.

Zażywanie niektórych leków. Osoby, które ze względu na stan zdrowia muszą przyjmować środki farmakologiczne, wielokrotnie narzekają na problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, czy zapamiętywaniem. Jest to skutek uboczny wielu leków przepisywanych na receptę, ale również tych, które można zakupić w aptece bez konsultacji z lekarzem. Przed zażyciem jakiegokolwiek środka należy więc porozmawiać z farmaceutą lub dokładnie przeczytać ulotkę.

Czy to depresja?

Na ludzki mózg, zdolność zapamiętywania oraz umiejętność koncentracji wpływ mogą mieć również problemy emocjonalne. W wielu przypadkach podobne kłopoty, w tym ospałość, są objawami depresji. Problem z prawidłową diagnozą pojawia się szczególnie w przypadku osób starszych. Zaburzenia depresyjne mylone bywają bowiem z demencją. W takich sytuacjach konieczna jest konsultacja z lekarzem, który wskaże, jak leczyć depresję, dzięki czemu właściwości mózgu, w tym pamięć, szybko wrócą do normy.

Zapraszamy na stronę – http://zaburzeniaemocjonalne.pl/

Wskazówka 9: Zacznij działać, by wspierać proces uczenia się i zapamiętywania

Jak poprawić swoją pamięć.

 

Intensywnie się skupiaj. Jeżeli masz problem, aby przypomnieć sobie to, czego się nauczyłeś lub nie możesz przyswoić informacji pomimo wielokrotnego powtarzania, najprawdopodobniej nie przywiązujesz do nich wystarczająco dużo uwagi. Możliwe również, że z góry zakładasz, że nie będziesz w stanie ich zapamiętać. Musisz wiedzieć, że mózg potrzebuję około 8 sekund, by przetworzyć informacje i zapisać je w pamięci. Najpewniej więc łatwo się rozpraszasz. Wystarczy intensywne skupienie, aby zmienić tę sytuację.

Zaangażuj jak najwięcej zmysłów. Wszystkie informacje zapamiętasz o wiele łatwiej, jeżeli do nauki wykorzystasz jak najwięcej zmysłów. Postaraj się tworzy w wyobraźni skojarzenia. Przeczytany tekst zestaw z obrazem. Powtarzaj na głos czytane frazy, a nawet w trakcie zacznij chodzić.

Powiąż nowe informacje z tym, co już wiesz. Wiele danych już posiadasz, dlatego warto przypomnieć je po to, żeby poszerzyć ich zasób.

Gdy poznajesz złożone treści, zacznij od zapamiętywania pojedynczych haseł. Zamiast próbować zapamiętać długie fragmenty tekstu, postaraj się najpierw zrozumieć i spamiętać pojedyncze szczegóły. W przypadku najtrudniejszych zagadnień pomocne okazuje się tłumaczenie ich za pomocą własnych słów, nie zaś naukowego języka. Tym sposobem rozumienie poprzedzi zapamiętywanie.

Powtarzaj to, czego już się nauczyłeś. Długi czas nauki bywa męczący, dlatego w trakcie warto robić sobie przerwy. Należy wykorzystać je na powtórkę już zapamiętanych wiadomości. Dzięki temu żaden szczegół nie zostanie zapomniany.

 

Użyj urządzeń mnemonicznych. To opcja szczególnie polecana wzrokowcom. Tego rodzaju urządzenia ułatwiają zapamiętywanie poprzez powiązanie konkretnych informacji z obrazem wizualnym, krótkim zdaniem lub słowem.

Sześć rodzajów metod mnemonicznych

 1. Obraz wizualny – mowa o powiązaniu obrazu ze słowem lub nazwą w celu lepszego zapamiętania. Wskazane jest wykorzystywanie przyjemnych, pozytywnych obrazów sporządzonych za pomocą żywych kolorów. Atrakcyjne okazują się także obrazki trójwymiarowe.
 2. Akrostyki –czyli wykorzystanie zdań. Wystarczy utworzyć zdanie, w którym pierwsza litera każdego wyrazu będzie częścią lub skrótową prezentacją inicjałów tego, co chcielibyśmy zapamiętać. Przykład zdania: „Ciocia dała Eli flet”, aby zapamiętać pierwsze dźwięki gamy: C, D, E, F.
 3. Akronim – czy słowa, które składają się z pierwszych liter wszystkich kluczowych słów lub haseł, które mamy zapamiętać. Przykład: słowo DOM, aby zapamiętać nazwy rzek: Dunaj, Odra, Morawa.
 4. Rymy i aliteracja –jest to sposób polegający na wykorzystaniu rymów i aliteracji w celu zapamiętania trudniejszych pojęć i informacji. Za przykład mogą nam posłużyć wszelkiego rodzaju rymowanki, które ułatwiają naukę dzieciom w przedszkolu.
 5. Cząstkowanie – metoda polegająca na dzieleniu na części dłuższych informacji koniecznych do zapamiętania. Za przykład można podać próbę zapamiętania numeru telefonu, który jak wiemy łatwiej spamiętać w postaci kilku oddalonych liczb niż ciągu pojedynczych cyfr.
 6. Metoda loci – to sposób konstruowania obrazowych skojarzeń. Wystarczy wyobrazić sobie przedmioty, które chcielibyśmy zapamiętać na trasie lub w określonych miejscach znanego nam pokoju lub budynku. Przykład: zapamiętywanie listy zakupów Postaraj się wyobrazić sobie wszystkie produkty ułożone w przedpokoju, jak wiszące na ścianach banany, rozlane na podłodze mleko, chleb poukładany na półkach, czy jabłka leżące na parapecie.

 

Teraz już wiesz – jak poprawić swoją pamięć i zwiększyć moc mózgu.

2 komentarze do “Jak poprawić swoją pamięć i zwiększyć moc mózgu.

 • Czytanie doskonale trenuje mózg.

  Naukowcy z Oksfordu udowodnili, że proces czytania trenuje zdolności poznawcze mózgu. Aktywuje także obszary, które nie są używane w innym czasie. Podczas czytania krew wchodzi w obszary mózgu odpowiedzialne za koncentrację i funkcje poznawcze. Warto zauważyć, że ten efekt nie występuje podczas oglądania telewizji lub grania w gry komputerowe.

  ✅ Poznaj co czytać – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *