12 powodów, dla których powinieneś przeczytać (co najmniej) 12 książek w tym roku

 „Czytaj więcej” to popularne rozwiązanie by zmotywować siebie i innych do CZYTANIA KSIĄŻEK i nie bez powodu! Nie jest tajemnicą, że czytanie jest dla nas doskonałą opcją by poprawić nasze życie.

Ale w jaki sposób czytanie wpływa na poprawę życia? I dlaczego powinniśmy uczynić to priorytetem nie tylko w tym roku ale zawsze?

Czy wiesz, że:

Czytanie książek przyczyną długotrwałych zmian w mózgu – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytanie-ksiazek-przyczyna-dlugotrwalych-zmian-mozgu/

A czy TY wiesz ILE KSIĄŻEK CZYTA STATYSTYCZNY POLAK?

Poznaj 12 powodów, dla których powinieneś przeczytać (co najmniej) 12 książek w tym roku!

 1. Czytanie wpływa na rozwój twojego mózgu

„Czytanie jest dla umysłu tym, czym ćwiczenia są dla ciała”. Joseph Addison napisał ten cytat mniej więcej 300 lat temu, zanim współczesny sprzęt naukowo-badawczy mógł poprzeć jego twierdzenie. Dziś jednak badania naukowe pokazują, że czytanie czyni cię mądrzejszym. Obrazy z rezonansu magnetycznego pokazały, że czytanie dostarcza „naprawdę wartościowych doświadczeń” ludzkiemu mózgowi oraz całemu układowi krążenia.

 1. Czytanie wpływa na pomysły i inspiruje do rozwiązywania problemów

Czy kiedykolwiek rozwiązałeś sprawę opisaną w tajemniczej książce, zanim przeczytałeś konkluzję lub przewidziałeś kolejność wydarzeń w powieści? Twoje myślenie analityczne zostało pobudzone jedynie dzięki czytaniu. Czytanie pomaga wykrywać wzorce, rozwiązywać problemy i przyswajać nowe informacje, oczami i przeżyciami postaci z książek.

 1. Czytanie czyni cię lepszym pisarzem

Kiedy czytasz, twój mózg pochłania dobre techniki pisania i przyswaja nowe słownictwo. Na swój własny sposób nieświadomie kodujesz style pisania książek, które przyciągały twoją uwagę. Czytanie poprawia także słownictwo i pisownię. Nowe słowa pojawiają się w ich naturalnym kontekście i możesz wydedukować ich znaczenie, jednocześnie wizualnie wpisując ich pisownię w celu dokładnego przypomnienia.

 1. Czytanie poprawia twoje umiejętności konwersacyjne

Ponieważ czytanie zwiększa twoje słownictwo i wiedzę o tym, jak poprawnie używać nowych słów, czytanie pomaga jasno wyrazić to, co chcesz powiedzieć . Wiedza, którą zdobywasz podczas czytania, daje ci wiele do omówienia z innymi. Polubisz rozmawiać z ludźmi – którzy dużo czytają.

 1. Czytanie wzmacnia światopogląd i przekonania

Kiedy czytasz książkę z równoczesnym światopoglądem, wzmacnia to twoje przekonania. Jeśli czytasz książkę o przeciwstawnym światopoglądzie, poszerza ona twoją perspektywę i powoduje, że badasz swoje przekonania i szukasz prawdy.

 1. Czytanie poprawia twoją samodyscyplinę i ćwiczy koncentrację

Dzięki nowoczesnemu zaporowi mediów i błyskawicznym informacjom technologicznym, nasza rozpiętość uwagi jest coraz krótsza. Czytanie książki, inaczej niż przeglądanie strony internetowej, zmusza do skupienia się. Aby w pełni wykorzystać historię, musisz skupić się na fabule i ukończyć książkę. W ten sposób twój mózg tworzy głębokie połączenia i ćwiczy koncentrację.

 1. Czytanie zwiększa twoją wiedzę o historii

Czytanie może zwiększyć Twoją wiedzę z dziedziny polityki historycznej, zwyczajów, kultur, ekonomii i intelektu. Często te fakty są osadzone w kontekście historii, dzięki czemu historia jest łatwa do zapamiętania. Być może, historia nie była Twoim ulubionym przedmiotem. Daty i wydarzenia nie przyciągnęły Twojej uwagi. Czytanie o przeszłości w formie historii bez trudu uczą historycznych faktów i koncepcji podczas czytania.

 

Jeśli masz zamiar poprawić swoją pamięć, wzmocnić pracę mózgu i uchronić sprawność umysłową pomimo starzenia się, musisz skorzystać z kilku wskazówek – https://www.poradniki24h.pl/4490/jak-poprawic-swoja-pamiec-i-zwiekszyc-moc-mozgu/. Pierwsze efekty zauważysz bardzo szybko.

 

 

 

 1. Czytanie zwiększa wiedzę o kulturze, obyczajach itp.

Czytanie książek osadzonych w kulturach innych niż nasze zapewnia wiedzę o tych kulturach oraz życiu emocjonalnym i duchowym ludzi, którzy tam mieszkają.

 1. Czytanie rzuca wyzwanie twojej wyobraźni

Podczas czytania wcielasz się w rolę bohaterów. Twój mózg wykracza poza słowa na stronie, wyobrażając sobie szczegóły, takie jak pozory, emocje i otoczenie. „Kto czyta książki, żyje podwójnie” – Umberto Eco

 1. Czytanie zwiększa twoje umiejętności w obszarze zainteresowania

Czytanie o konkretnej dziedzinie lub zainteresowaniach może poprawić Twój sukces w dziedzinie która cię interesuje. Zyskasz wiedzę merytoryczną.

 1. Czytanie inspiruje

Czytanie dobrej książki jest jak przebywanie z inspirującą osobą. Obserwujesz inspirujące działania, czujesz zaraźliwą pasję i pragniesz żyć lepiej.

 1. Czytanie zmniejsza stres

Czytanie o czymś, co lubisz w dobrej powieści, jest doskonałym sposobem na relaks. Może złagodzić napięcie mięśni i serca, jednocześnie pozwalając mózgowi tworzyć nowe rozwiązania, pomysły itp. Czytanie to mini wakacje dla twojego mózgu!

Umysł na siłowni. Co nam daje czytanie książek?

Jak widzicie, czytanie to same zalety. Może poprawić Twoje życie akademickie, społeczne, fizyczne i duchowe. Dzięki tym przekonującym faktom, może to idealny moment, aby zanurzyć się w ulubionej lekturze inspirującej książki?

Jeden komentarz do “12 powodów, dla których powinieneś przeczytać (co najmniej) 12 książek w tym roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *