Życie po stracie bliskiej osoby

Utrata ukochanej osoby jest bardzo obciążającym i traumatycznym wydarzeniem. Chociaż radzenie sobie ze stratą jest dla  każdego osobistym doświadczeniem, istnieje kilka podstawowych i uniwersalnych kroków w procesie żałoby i smutku. Znajomość tych kroków może pomóc przezwyciężyć żal z powodu utraty bliskiej osoby.

Krok 1: Pozwól na uczucia

Radzenie sobie z utratą bliskiej osoby wywołuje niemal każdą emocję. Są chwile, kiedy jednocześnie odczuwamy kilka uczuć naprzemiennie, jakbyśmy „oszaleli”. To naturalne, że czujemy się w ten sposób, ponieważ normalne jest doświadczanie wielu różnych uczuć. Tym bardziej po tak silnym wstrząsie. Ważne jest zrozumienie, że nie ma „dobrych” lub „złych” emocji, jakie mogą nam towarzyszyć po utracie bliskiej osoby.

Krok 2: Zbierz wsparcie

Każdy inaczej radzi sobie z utratą bliskich. Jedni zamykają się na świat, odizolowują od reszty, inni wręcz przeciwnie, nie chcą być w tej sytuacji sami, potrzebują wsparcia. Ważne jest, aby zebrać wokół ciebie osoby które, w razie potrzeby wesprą nas. Pomogą przezwyciężyć trudne chwile. Bo takich nie będzie brakować. Przyjaciele, rodzina, sąsiedzi, a może i terapeuta to osoby, do których można i powinniśmy mieć dostęp w żałobie jakiej trwamy. Osoby te mogą być źródłem wsparcia emocjonalnego, a także potrzeb fizycznych, jeśli jest to wymagane. Śmierć bliskiej osoby zawsze pozostawia bolesną ranę w życiu. Wtedy wsparcie od kogoś jest dla niej ratunkiem.

Krok 3: Pozwól na proces żałoby

Żałoba i żal to proces przez który musimy przejść. Ważne jest, aby wiedzieć, że każda osoba ma swój własny sposób radzenia sobie ze stratą. Nie ma limitu czasu jaki mamy, by opanować swój żal. Musimy pozwolić sobie na doświadczanie etapów smutku, kiedy się pojawiają. Każdy etap jest wyjątkowy i niekoniecznie doświadczany w kolejności. Jakie etapy możesz odczuwać:

  • Odmowa: Na początku nasze doświadczenie jest niezrozumiałe. Nie możemy uwierzyć, że to co się wydarzyło jest prawdą.
  • Gniew: Gdy otrząśniemy się i zdamy sobie sprawę, ze to nieuniknione, pojawia się odczuwanie gniewu. Może być skierowany na nas samych, na osobę która zmarła, lekarzy za to, że nie potrafili pomóc i w rezultacie nastąpiła śmierć. Często mamy żal do samego Boga za zaistniałą sytuację.
  • Depresja: Przytłaczający smutek, który uważamy za normalny, w większości przypadków nie będzie trwać wiecznie. Powszechne jest poczucie, że życie nigdy nie będzie takie samo.
  • Akceptacja: Podczas gdy ten ostatni etap żałoby i smutku nazywany jest „akceptacją”, odnosi się to do pogodzenia się z ostateczną stratą i posuwania się naprzód wraz z życiem. Nie oznacza to, że od czasu do czasu nie powrócą powyższe etapy.

Krok 4: Spróbuj żyć jak dawniej

Podczas gdy ból jest silnie odczuwalny i nie sposób czasem się z nim pogodzić, nadejdzie czas, kiedy zaczniemy żyć własnym życiem. Przezwyciężając ból po śmierci bliskiej osoby, dojdziemy do miejsca, w którym zaakceptujemy śmierć jako rzeczywistość. Będziemy mogli iść do przodu, bo mimo utraty kogoś bliskiego, życie toczy się dalej.

Jak żyć po stracie bliskiej osoby?

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/jak-zyc-po-stracie-bliskiej-osoby/

Każdy reaguje odmiennie na stres, ból, smutek i żal związany ze stratą. Przede wszystkim nie bądźmy dla siebie zbyt wymagający, dajmy sobie czas. Pewnego dnia poczujemy, że ból jest mniejszy, a życie toczy się dalej.

Odejścia i rozstania są wpisane w relacje z innymi ludźmi. To dotkliwa i budząca trwogę  rzeczywistość. Okazuje się, że śmierć bliskiej osoby to jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń.  W powieści Krzysztofa Piotra Łabendy „Blizny” mowa jest wielkim żalu po śmierci ukochanej kobiety. Mimo wszystko Krzysztof – główny bohater, będzie musiał zdać sobie sprawę, że mimo utraty ukochanej, należy żyć dalej, aby pamięć o niej mogła nadal trwać.

Książka o wspaniałej miłości i ogromnym smutku po jej utracie – http://www.psychoskok.pl/produkt/blizny/

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *