5 powodów dla których warto rzucić palenie papierosów

Jeśli jesteś palaczem i czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej podjąłeś jedyną słuszną decyzję – rzucasz palenie. Nie będzie łatwo, ale być może ten tekst, w którym wskazujemy 5 powodów dla których warto rzucić palenie papierosów, pomoże ci zerwać ostatecznie z nałogiem.

Powód numer 1 – Rak płuc

Palenie znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc. Ponad 90% przypadków tej choroby związanych jest z działaniem dymu tytoniowego. Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy, na którego umiera rocznie na całym świecie ponad milion osób. W dodatku to jeden z najgorzej rokujących nowotworów. Główne objawy choroby to kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej i krwioplucie.

Powód numer 2 – Przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP

Kolejna ciężka choroba, którą powoduje palenie papierosów. Ma ona charakter nieodwracalny i postępujący. Rozpoznanej już POChP nie można wyleczyć, jedynie spowolnić postępy choroby i poprawić komfort chorego. Główne objawy to duszność świszczący oddech, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej oraz uporczywy kaszel.

Palenie papierosów zabija rocznie 6 milionów ludzi na świecie. Do roku 2030 liczba ta może wzrosnąć nawet do 8 milionów.

 

Powód numer 3 – Pieniądze

Jeśli w ostatnich latach coś znacznie podrożało, to należy wskazać właśnie na papierosy. Paczka kosztuje około 15 zł, a więc osoba, która spala dziennie ponad 20 fajek, w ciągu tygodnia zaoszczędzi ponad 100 zł. W skali miesiąca uzbiera się całkiem konkretna sumka, za którą można kupić fajne ciuchy, pójść z rodziną na kolację do restauracji i zostanie jeszcze na kilka płyt.

 

Powód numer 4 – Nieprzyjemny zapach/ Nieświeży wygląd skóry, włosów i paznokci

Po czym poznać palacza? Nieprzyjemny zapach oraz wygląd od razu zdradza kogoś, kto lubi palić. Poczynając od nieświeżego oddechu, śmierdzących ciuchów po wyglądzie skóry, pożółkłych paznokciach i zębach. Dym osadza się także w domu czy samochodzie. Dla kogoś kto nie znosi papierosów przebywanie w „skażonym” środowisku lub obcowaniu z palaczem jest prawdziwą udręką.

 

 

Powód numer 5 – Impotencja/obniżenie sprawności seksualnej

Ostatni punkt dedykowany jest dla panów. Nikotyna bardzo niekorzystnie wpływa na naczynia krwionośne (także te znajdujące się w męskim przyrodzeniu) i może powodować problemy ze wzwodem, a także być przyczyną impotencji. To chyba wystarczający powód, by rzucić palenie papierosów.

PS. Gdybyśmy mieli uwzględnią wszystkie choroby, jakie wywołuje palenie, niniejsza lista miałaby kilkadziesiąt pozycji:)

Szukasz dobrego lekarza! Odwiedź www.ekliniki.pl – kliniki, centra medyczne z całej Polski.

Światowy Dzień Rzucania Palenia – czytaj więcej na blogu www.prasa24h.pl

grafika: pixabay.com/pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *