W SUMMIE WSZYSTKO, CZEGO POTRZEBUJESZ!

Ciąża i czas karmienia piersią to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. W oczekiwaniu na dziecko lub tuż po jego narodzinach należy w szczególny sposób dbać o swoje zdrowie i prawidłową dietę. Zapotrzebowanie na pewne witaminy i minerały rośnie u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią do poziomu którego realizacja może być trudno osiągalna bez dodatkowej suplementacji.

Wszystko, czego potrzebuje kobieta

Prawidłowa, dobrze zbilansowana i zróżnicowana dieta zapewnia zwykle wystarczającą podaż witamin i minerałów. Jednakże podczas ciąży i laktacji zapotrzebowanie na nie wzrasta i prawidłowa dieta może okazać się niewystarczająca.

Zapotrzebowanie organizmu kobiety na witaminy w ciąży rośnie. Wraz z intensywnymi zmianami fizjologicznymi organizmu przyszłej mamy, zmieniają się jej i maluszka potrzeby żywieniowe. Dlatego dieta w ciąży powinna być pełnowartościowa, odpowiednio zbilansowana i zgodna z zasadami zdrowego żywienia.

Często słyszymy, że ciąża daje przyzwolenie na jedzenie „za dwoje”. Należy jednak pamiętać, by raczej jeść „dla dwojga”. Posiłki przyszłej mamy powinny być komponowane w taki sposób, aby dostarczały odpowiednią liczbę składników odżywczych, witamin i minerałów. Zapotrzebowanie na energię wzrasta w II trymestrze o 340 kcal/dobę, a w III trymestrze o 450 kcal/dobę. Nadmierne przybieranie na wadze w okresie ciąży zwiększa ryzyko występowania bólu pleców i podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi.

W trakcie ciąży nie powinno się jednak stosować suplementacji na zapas. Pozwoli to unikną niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego, nadmiernej podaży witamin oraz związków mineralnych.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wydane w 2014 roku

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w swoich zaleceniach tak podsumowuje zakres stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących1:

W podsumowaniu stwierdzić należy, że zgodnie z zasadami Evidence Base Medicine (Medycyny Opartej na Faktach) bezsporne jest suplementowanie podczas ciąży

 • kwasem foliowym,
 • jodem i
 • witaminą D3

wobec potwierdzonego dużego ryzyka występowania niedoboru w populacji…”

Rekomendacja PTG dla poszczególnych składników:

 1. „Zespół Ekspertów Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej już od 1997 r. Rekomenduje suplementowanie podczas ciąży 0,4 mg kwasu foliowego na dobę.”
 2. „Aktualnie zalecana dobowa dawka jodu dla kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących piersią wynosi 200 mikrogramów na dobę.”
 3. „Zalecenia: witamin D3 powinna być stosowana
  u kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz w okresie laktacji w dawce 2000 IU na dobę.”

 

Zobacz na stronie – https://www.ceneo.pl/47725155#crid=133454&pid=13868

SUMMAVIT D – w summie wszystko czego potrzebujesz!

gdyż jedna kapsułka SUMMAVIT D zawiera:

Witaminę D w dawce 2 000 IU

Kwas foliowy w dawce 400 µg

Jod w dawce 200 µg

SUMMAVIT D to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego dla kobiet planujących ciążę, będących w ciąży i karmiących piersią. Zawiera TYLKO niezbędne składniki zgodne z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Witamina D3

Niedobór witaminy D dotyczy ok 90% populacji w Polsce. W okresie ciąży zapotrzebowanie na tę witaminę znacząco wzrasta, co może pogłębiać niedobory. Wspomaga ona prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów i tkanek. W szczególności odpowiada za prawidłowy wzrost i budowę kości, zapobiega zaburzeniom gospodarki minerlano-wapniowej oraz fosforanowej, wzmacnia odporność i zmniejsza częstość infekcji. Wywiera korzystny wpływ na kondycję mięśni (w tym mięśnia sercowego). Witamina D jest syntetyzowana przez skórę z udziałem promieni słonecznych. W Polsce jest to możliwe jedynie od marca do września i wymaga co najmniej
30 minutowej ekspozycji bez używania kremów z filtrami UV.

Kwas foliowy

Jest niezbędny zarówno w okresie planowania ciąży, jak i w jej trakcie. W początkowym etapie ciąży kwas foliowy warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Na dalszych etapach ciąży wspomaga prawidłowy jej przebieg, zmniejsza ryzyko poronienia. Zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta u kobiet także w okresie laktacji. W przypadku braku obecności kwasu foliowego w diecie już po 4. miesiącach dochodzi do wyczerpania jego zapasów w organizmie.

Jod

Zapotrzebowanie na ten pierwiastek na początku ciąży znacząco wzrasta. Jod jest ważny dla prawidłowego rozwoju psychomotorycznego dziecka. Niedobory jodu mogą powodować niedoczynność tarczycy zarówno u kobiety, jak i noworodka już bezpośrednio po urodzeń. Polska jest krajem, w którym niedobór jodu w diecie jest zjawiskiem powszechnym.

SUMMAVIT D nie zawiera składników, które są niepotrzebne w prawidłowo przebiegającej ciąży.

 • Nie zawiera żelatyny i białka zwierzęcego
 • Nie zawiera glutenu
 • Nie zawiera laktozy
 • Nie zawiera barwników

Jest odpowiedni dla wegetarianek i weganek.

Zalecana dzienna porcja – 1 kapsułka preparatu SUMMAVIT D – zapewnia mamie i jej dziecku niezbędne witaminy i pierwiastki.

Sugerowana cena detaliczna: około 25 złotych za opakowanie zawierające 30 kapsułek.

 

* Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekol Pol. 2014, 85, 395-399

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *