Wyglądają jak chwasty, mimo to mają działanie zdrowotne

Walory zdrowotne korzeni i kłączy znane już były w starożytności. Największą wiedzę na ten temat mamy w kontekście medycyny chińskiej i to nie tylko jeśli idzie o wykorzystanie żeń-szenia. Korzenie w celach uodparniających i leczniczych wykorzystywali między innymi Inkowie, Majowie oraz Indianie północnoamerykańscy.

Korzenie i kłącza wykorzystywane są również w kosmetyce między innymi do produkcji kremów, balsamów i szamponów.

Znane i mniej znane

Perz większości z nas może kojarzyć się z uciążliwym chwastem trudnym do wyplenienie, jednak właściwości lecznicze jego korzenia docenione zostały już przed wiekami. Dotyczy to również kłączy tej rośliny.

Jak większość korzeni i również korzeń perzu zawiera wiele składników potrzebnych ludzkiemu organizmowi, choćby kwasy organiczne lub sole mineralne. Ma też właściwości antytoksyczne. Odwary z perzu zaleca się przy problemach z miażdżycą, nadmiarze cholesterolu, przy dolegliwościach wątroby i nerek. Wyciąg z perzu wykorzystywany jest przy produkcji naturalnych suplementów diety.

Na terenach wilgotnych w Polsce nierzadko można spotkać kozłka lekarskiego. Korzeń tej rośliny zawiera miedzy innymi waleropotriaty wpływające łagodząco na stres. Wyciąg z kozłka wykorzystywany jest bardzo często w ziołowych lekach uspokajających.

Również od stuleci wykorzystywane są walory zdrowotne kłącza tataraku. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwdziałać może bezsenności. Wykorzystywany jest również w kosmetyce i naturalnych suplementach.

Do łask wraca pokrzywa i to nie tylko jako dodatek do regionalnej kuchni, ale również ze względu na swoje właściwości lecznicze. Napar z korzenia pokrzywy może złagodzić objawy alergii, choćby katar sienny; może też zmniejszyć rozrost gruczołu krokowego i zwiększyć ilość czerwonych krwinek.

Oczywiście wymieniając rodzime korzenie o właściwościach odżywczych i zdrowotnych, nie zapominajmy o korzeniu chrzanu. Dzięki dużej zawartości fitoncydów Jest przede wszystkim naturalnym antybiotykiem. Obniża ciśnienie. Można go dodawać do leczniczych syropów i naparów.

Korzenie zza granicy

Część korzeni sprowadzono do nas zza granicy, choćby żeń-szenia. O jego uniwersalnym działaniu leczniczym pisano już książki.

Mniej znane jest jeszcze działanie macy, której działanie zdrowotne najpierw docenili Indianie południowoamerykańscy z Andów. Obecnie wyciągi z korzenia macy wykorzystywane są miedzy innymi do produkcji naturalnych suplementów. Mogą łagodzić przebieg menopauzy, wzmacniać mięśnie. Poprawia libido.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *