Jak wybierać pompy ciepła?

Pompy ciepła to bardzo interesujące produkty, które pozwalają wiele zaoszczędzić na ogrzewaniu i którymi naprawdę warto się zainteresować. Stosowanie pomp ciepła w domkach może dawać świetne efekty i pozwala na znaczące obniżenie rachunków za ogrzewanie. Przedstawiamy w jaki sposób wybierać takie właśnie produkty, aby być z nich naprawdę zadowolonym i móc bardzo komfortowo ich użytkować. Wybieranie najlepszych ofert od renomowanych firm może dawać fantastyczne rezultaty i może sprawdzać się świetnie w swoim zadaniu.

Przeznaczenie pompy ciepła

Pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę to oczywiście przeznaczenie samej pompy. Rozbudowane urządzenie pozwalają na przygotowanie c.w.u, ogrzewanie domu oraz jego chłodzenie. Można jednak wybrać zdecydowanie mniejsze i tańsze urządzenia, które pozwalają jedynie na przygotowanie c.w.u. Warto odpowiednio przemyśleć wybór i skupić się na kwestiach między innymi finansowych, gdyż to właśnie one mają bardzo duże znaczenie dla komfortu użytkowania konkretnego rozwiązania i warto się tymi właśnie aspektami zainteresować.

Rodzaj źródła dolnego

Każda pompa potrzebuje korzystać z dolnego źródła. Najpopularniejsze jest korzystanie z powietrza, które jest dostępne na praktycznie każdej działce. Inne rozwiązanie to zastosowanie kolektora poziomego, ale w takiej sytuacji należy liczyć się z tym, że zajmie on dużo miejsca i tylko na większych posesjach można pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Jeszcze inne rozwiązanie to zdecydowanie się na odwierty pionowe, które nie zajmują wiele miejsca, ale ich wykonanie wiąże się z wyższymi kosztami.

Wybranie odpowiedniej mocy

Kolejna kwestia to oczywiście wybranie odpowiedniej mocy samej pompy. Moc w pompach ciepła nie jest stała i zależy od temperatury. Największe różnice w oferowanej mocy są zauważalne w urządzeniach typu powietrze/woda.

Wartość COP

W przypadku pomp ciepła podawany jest również parametr COP, który również dość mocno wpływa na ich użytkowanie i warto na tę kwestię zwrócić uwagę. Niska wartość tego parametru sprawia, że korzystanie z pompy jest mniej ekonomiczne.

Rodzaj źródła górnego

W pompach ciepła warto również zwrócić uwagę na źródło górne. Najczęściej pompy podłączane są do ogrzewania podłogowego, ale dostępne na rynku są także specjalne grzejniki, które można do pompy podłączyć.

Rozważenie zakupu inwertera

Istotne jest także zastanowienie się nad inwerterem, który reguluje moc pompy i pozwala jej na pracę w bardzo długich cyklach. W przypadku domów, które stygną i rozgrzewają się powoli nie ma konieczności stosowania takiego urządzenia.

Osprzęt oferowany w zestawie

Istotne jest także zwrócenie uwagi na to jakiego rodzaju osprzęt jest oferowany w zestawie z konkretną pompą. Spora ilość dodatkowych urządzeń przekłada się na to, że późniejsze koszty montażu będą niższe. Nie będzie bowiem konieczności dokupowania dodatkowych elementów w celu stworzenia całej instalacji.

Podsumowanie

Stosując się do powyższych porad można zatem łatwo wybrać odpowiednią dla siebie pompę ciepła. Urządzenie, które pomoże w zaoszczędzeniu na ogrzewaniu i które bardzo dobrze sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu. Samo korzystanie z pompy będzie dzięki temu bardzo przyjemne i komfortowe dla wszystkich osób.

Więcej informacji o pompach ciepła na stronie https://remont.biz.pl/pompa-ciepla/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *