Bajka, która uczy ASERTYWNOŚCI

Co znaczy być asertywnym? Jak wychować asertywne dziecko? Czy łatwo być asertywnym?

Powstała bajka, która uczy ASERTYWNOŚCI, dzięki niej młody czytelnik nauczy się tutaj bardzo istotnego pojęcia, jakim jest asertywność i być może od tej pory zacznie do niej przykuwać znacznie większą uwagę na co dzień. Dowie się również, że bycia asertywnym można się łatwo nauczyć pracując nad sobą.

Anioł Michał to krótkie opowiadanie terapeutyczne dla dzieci od 8 roku życia. Ze względu na niewielką liczbę znaków może z powodzeniem służyć do samodzielnego czytania.

Jak powstało opowiadanie:

Otóż… Opowiadanie Anioł Michał powstało całkiem przypadkowo i przy ścisłej współpracy z wówczas ośmioletnią córką autora.

„Moja córka w tym czasie podobnie jak bohater mojego opowiadania Stasio Konieczny sama borykała się z brakiem asertywności. Pamiętam jak zaimponowała mi faktem, że jako ośmioletnia dziewczynka dostrzegła w sobie problem i chciała to zmienić prosząc swojego ojca o radę”.

Jak wszyscy wiemy, problemy, które dla dorosłych bywają błahe i niezbyt skomplikowane zwykle w oczach dzieci wyglądają zupełnie inaczej. Brakuje im doświadczenia, które my rodzice zdobywaliśmy przez lata, przez co też stają się dla nich wielką górą lodową. Każdy problem jest jak strach… A wszyscy wiemy i znamy powiedzenie… Strach ma wielkie oczy. 

Książka dostępna tylko w wersji e-book

http://www.psychoskok.pl/produkt/aniol-michal/

„Zrozumiałem, że skoro moja córka prosi mnie o pomoc i radę, sytuacja, w której się znalazła jest bardzo poważna. Podszedłem więc do sprawy ostrożnie i taktycznie, problemy moich dzieci są również moimi. Czułem się zakłopotany i długo myślałem jak mogę jej pomóc. Na początek opowiedziałem Alicji podobną sytuację z mojego życia z czasów szkolnych… Historię o pewnym prześladowcy, z którym całkiem przypadkowo dałem sobie świetnie radę… Chciałem, żeby wiedziała, że to, co się dzieje w jej życiu, jest zupełnie normalne i ludzkie i każdemu może się przytrafić coś podobnego. Zwierzyłem się również z lęku, jaki wtedy odczuwałem i z przypływu wiary w siebie, kiedy już poradziłem sobie z problemem”.

Opowiadanie Anioł Michał napisane spontanicznie i dosłownie w międzyczasie. Otóż, gdy autor wraz z córką pracował nad zmianą jej punktu widzenia i sposobu myślenia, zaczął pisać opowiadanie.

„Praca nad Aniołem Michałem dała mi wytchnienie i wiele radości, a zmiana tematu totalny odpoczynek od pisania baśni. Odpoczynek konstruktywny i z przekazem, który był mi wtedy bardzo potrzebny… Nie wyobrażam sobie opowiadania pt. Anioł Michał bez współpracy z Panią Izabelą Madeją”.

Izabela Madeja jest ilustratorką… To magister kulturoznawstwa, absolwentka Liceum Plastycznego UMCS w Lublinie. Prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, zajmuje się projektowaniem wizualnym… Zilustrowała już blisko 30 książek dla dzieci…

W opowiadaniu ilustracje Pani Izabeli Madei odgrywają ogromną rolę, to 50% jego sukcesu. Wzbogacają wyobraźnię czytelnika, podkreślają wagę tytułowego i zarazem drugoplanowego bohatera dopowiadając to, co ukryte jest między wierszami.

Ogólnie rzecz biorąc opowiadanie Anioł Michał to nasze wspólne dzieło z pozytywnym przekazem. – wspomina Łukasz Zygmunt Knyziak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *