Co robić, gdy zalewa pot? – Kilka sposobów na nadpotliwość.

Nadmierne pocenie się to problem wstydliwy, często odbierający pewność siebie. Przyczyny tego problemu mogą być różne, niekoniecznie chodzi tylko o brak odpowiedniej higieny. Czy nadmierną potliwość można pokonać?

Przyczyny nadmiernej potliwości.

Jeśli higiena jest prawidłowa, pocenie się może mieć swoje źródło w przebiegu: chorób tarczycy, kandydozy, niedoboru witaminy B12. Ponadto, pocenie się jest lub na skutek zbyt dużej ilości toksyn w organizmie, nieprawidłowego funkcjonowania hormonów oraz może mieć podłoże genetyczne. Problem ten dotyczy różnych części ciała: głowy, dłoni, pach, stóp, a także całego ciała.

Sposoby na nadmierne pocenie

  • Codzienna higiena jest podstawowym elementem, szczególnie w upały należy brać nawet kilka pryszniców dziennie z użyciem mydeł i żeli antybakteryjnych. Ważne jest także usuwanie włosów pod pachami, ponieważ zapobiega to namnażaniu się bakterii.
  • Dezodoranty i antyperspiranty można stosować naprzemiennie, co drugi dzień. Dezodorant nie hamuje wydzielania potu, ale niweluje nieprzyjemny zapach. Antyperspirant zaś hamuje wydzielanie potu poprzez zamknięcie gruczołów potowych. Można sięgnąć także po produkt, który działa silniej od dezodorantu, lecz jest mniej inwazyjny niż antyperspirant np. kulka dezodorant La Roche-Posay, Vichy, Bioderma. Są to dermo kosmetyki, które są bezpieczne dla skóry wrażliwej oraz nie zawierają alkoholu i aluminium.
  • Ważne jest noszenie ubrań z naturalnych tkanin. Syntetyczne włókna nie przepuszczają powietrza, zatem sprzyjają poceniu się.
  • Lepiej zrezygnować z ostrych przypraw oraz żywności przetworzonej. Można spróbować pić codziennie napar z szałwii, który wpływa na zmniejszenie potliwości.
  • Jeśli pomimo stosowania zaleceń, potliwość nie zmniejsza się, należy skonsultować się z lekarzem. Możemy mieć do czynienia z problemem medycznym i potrzebne będą leki na receptę.
  • Toksyna botulinowa, czyli botoks pomaga zwalczyć pocenie się pod pachami, twarzy, dłoni. Można skorzystać także z lasera, który trwale niszczy gruczoły potowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *