Dlaczego projektowanie ogrodu jest tak ważne? Podpowiadamy, jak stworzyć ogród marzeń.

Każdy właściciel posesji marzy o pięknym ogrodzie. Jednak nieszablonowa aranżacja ogrodu nie bierze się z improwizacji. Ogród należy dobrze zaplanować, stworzyć w sposób profesjonalny i dobrze się nim opiekować. Jak stworzyć ogród marzeń?

Projektowanie ogrodów to usługa, która powinna zostać zrealizowana przez specjalistów. Pomogą oni stworzyć plan zagospodarowania przestrzennego całego terenu wokół domu. Specjaliści podpowiedzą, jakie rozwiązania są najlepsze, jakie rośliny warto zasadzić, jak stworzyć sieć nawodnieniową czy jaki trawnik założyć w ogrodzie. Te wszystkie zmienne decydują często o powodzeniu misji, jaką jest piękny i funkcjonalny ogród. Poza tym eksperci nie tylko stworzą unikatowy i funkcjonalny projekt, ale również zrealizują cały plan i podejmą się wieloletniej opieki nad ogrodem. Stworzenie ogrodu i opieka nad nim to wiedza fachowa, która często dotyczy czasu adaptacji poszczególnej roślinności, rozwiązań funkcjonalnych – układy nawodnieniowe, elektryczne, czas nawożenia roślin, podlewania czy przycinania. Niewiedza w tych zakresach może doprowadzić do zniszczenia nawet najlepiej zaplanowanego ogrodu. Jak wygląda projektowanie i opieka nad ogrodem?

 

Czas na dobry plan

Na etapie planowania inwestycji najlepiej powierzyć zadanie ekspertom, którzy wykonali już dziesiątki takich zleceń. Wiedzą oni, jak rozpocząć proces inwestycji, jakie rozwiązania będą najlepsze, a poza tym postarają się realizować koncepcje inwestora. Cały proces zaczyna się od wywiadu z klientem. Jest to szereg pytań dotyczących rozwiązań technicznych w ogrodzie, posadzenia określonej roślinności, adaptacji terenu, czyli zapoznanie się z wizją klienta. Następnie następuje wizja terenu. Jest to zapoznanie się wykonawcy z teren, czyli rodzajem gleby, dostępnością ujęć wody czy poszukiwanie roślinności do adaptacji w nowym projekcie. Następnie wykonawca projektu zespala wizję klienta z możliwościami, jakie oferuje sam ogród. Powstaje wstępny plan, który podlega akceptacji klienta.

 

Szkic projektu

Kolejnym etapem prac jest stworzenie szkicu ogrodu. Powstaje wstępne zarysowanie rozmieszczenia roślin, układów wodnych, elektrycznych, wymieniony zostaje drzewostan, krzewy, pnącza i wskazane są miejsca, w których zostaną zasadzone. Projektowanie ogrodów zakłada szkic do akceptacji klienta, a jego celem jest przedstawienie koncepcji układu grodu. Inwestor na tym etapie zapoznaje się z założeniami projektu i planowaną lokacją poszczególnych elementów ogrodu. Ten etap nie jest bardzo szczegółowy i nie pokazuje w sposób perfekcyjny co do centymetra rozmiarów roślinności czy perfekcyjnego ej rozlokowania. Jest to przedstawienie wizji klientowi. Najważniejszy jest plan, który musi zostać zaakceptowany przez inwestora. Po wstępnej akceptacji powstają detale.

 

Czas na najdrobniejsze szczegóły ogrodu

Po akceptacji szkicu przez klienta powstaje profesjonalne projektowanie ogrodów w postaci nawet makiety. Wykonawca ogrodu przedstawia dokładne wyliczenia ilościowe, jakościowe roślinności. Do projektu zostają dołączone szczegółowe opisy szaty roślinnej, drzewek, krzewów bylin czy pnączy. Zostają podane dokładne rozmiary pnia czy wysokość szaty roślinne. W projekcie ujęte zostają w sposób szczegółowy układy, miejsce natrysków, rozmieszczenie altan, tarasu czy nawet kamiennych ścieżek. Zostają wskazane trawniki, miejsce ich lokacji i sposób zakładania – trawnik z siewu lub z rolki. Makieta przedstawiająca ogród jest idealnym odwzorowaniem rozmieszczenia każdego detalu ogrodu. Natomiast dołączony opis pokazuje w najdrobniejszych szczegółach, co, kiedy, jak zostanie posadzone i założone.

Perfekcyjne wykonanie ogrodów Katowice

Projektowanie ogrodów nie zakłada samego wykonania projektu. Firma tworząca projekt może również wykonać ogród. Dysponuje ona profesjonalnym sprzętem do adaptacji terenu. Nawożenie nowej gleby, użycie odpowiednich nawozów, adaptacja starego czy położenie nowego trawnika nie będą problemem dla profesjonalistów. Dlaczego warto powierzyć ogród wykonawcy projektu? Realizacja projektu będzie fachowa i spójna z wizją inwestora. W szczegółowy sposób wykonawca projektu odzwierciedli wszystkie założenia opisane w projekcie przez klienta. Do tego profesjonaliści wiedzą, kiedy i jak wykonać poszczególne prace. Założenie trawnika, sadzenie roślinności, podlewanie przycinanie odbędą się z najwyższą starannością.

 

Piękny ogród na lata

Poza projektowanie i wykonaniem ogrodu wykonawca może podjąć się wieloletniej opieki nad wykonanym ogrodem. Doskonała znajomość roślinności ogrodu sprawia, że wykonawca wie, kiedy nawozić glebę, kiedy roślinność będzie wymagała przycinki, koszenia czy podlewania. Poza tym projektowanie ogrodów może założyć grabienie liści, usuwanie szkodników czy zwalczanie infekcji roślin. Po czasie może się okazać, że na rośliny padła choroba. Potraktowanie roślin na własną rękę preparatami chemicznymi może doprowadzić do zniszczenia roślinności w sposób nieodwracalny, a nawet do zatrucia gleby.

Cały proces projektowania, wykonywania i opieki nad ogrodem warto powierzyć profesjonalistom, ponieważ wiedzą oni, jak zaadaptować teren, jak stworzyć odpowiedni plan, wykonać projekt w sposób szalenie precyzyjny i jak zaopiekować się ogrodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *