Gorączka u dziecka – jak mu pomóc?

Podwyższona temperatura ciała u dzieci jest częstym objawem choroby. Mimo iż opiekunowie najczęściej od razu chcą zbijać gorączkę, wykorzystując wybrany lek przeciwgorączkowy, nie zawsze jest to właściwe działanie. Dowiedz się, kiedy gorączka może pomóc w szybszej walce z infekcją, jak radzić sobie domowymi sposobami z podwyższoną temperaturą u dziecka i kiedy warto zdecydować się na leki przeciwgorączkowe.

Wysoka temperatura u dziecka – możliwe przyczyny i objawy

Uważana za właściwą temperatura ciała zależna jest od miejsca pomiaru. Warto wziąć to pod uwagę:

 • 36,6°C to norma dla pomiarów pod pachą,
 • 36,6°C do 37°C kiedy temperatura mierzona jest w uchu lub jamie ustnej,
 • 37,1°C do 37,6°C jest normą dla pomiarów w odbycie.

Równie istotny jest sposób mierzenia temperatury, należy zadbać, by dziecko nie ruszało się, nie pocierało termometru. Kiedy pomiar wskazuje temperaturę nie wyższą niż około 38°C, można mówić o stanie podgorączkowym, umiarkowana gorączka to natomiast zakres temperatur od 38°C do około 38,5°C. Wyższe temperatury wskazują już na wysoką gorączkę, zaś jeżeli przekraczają 41°C określane są mianem hiperpireksji groźnej dla życia.

Jakie mogą być przyczyny podwyższonej temperatury?

Wyższa niż standardowa temperatura to najczęściej objaw problemów w organizmie dziecka. Jest to odpowiedź układu termoregulacji na nieprawidłowości mogące wynikać z:

 • rozpoczynającej się lub trwającej infekcji wirusowej, bakteryjnej, pasożytniczej,
 • przegrzania organizmu,
 • reakcji alergicznej,
 • odczynu zapalnego,
 • działania niektórych leków,
 • mechanizmu autoagresji lub rozrostu choroby nowotworowej.

Najczęściej do czynienia mamy z pierwszym z powodów, zaś organizm podwyższając temperaturę ciała, automatycznie walczy z infekcją.

Objawy gorączki u dzieci

Obok wyższej temperatury ciała, którą można w prosty sposób wykryć, nie tylko dokonując jej pomiaru, ale po prostu dotykając skóry dziecka, najczęściej dołączają inne objawy gorączki:

 • wypieki na twarzy,
 • pocenie się,
 • niepokój, marudzenie,
 • brak apetytu,
 • ospałość, brak energii, pokładanie się.

Nie zawsze jednak organizm dziecka wysyła sygnały o problemach, dlatego warto kontrolować temperaturę dziecka i w razie wątpliwości, dokonywać jej pomiaru.

Czy temperaturę u dziecka zawsze trzeba obniżać farmakologicznie?

Mimo, iż układ immunologiczny dzieci w pełni wykształca się do wieku nastoletniego, to nie zawsze konieczne jest jego wspomaganie farmakologiczne w walce z gorączką i infekcją. Jeżeli temperatura mieści się w zakresie umiarkowanej gorączki, warto dziecko obserwować i naturalnie wspierać, wstrzymując się z podawaniem substancji takich jak leki przeciwgorączkowe. Inaczej sytuacja wygląda w sytuacji, gdy dziecko nie ukończyło pierwszego miesiąca życia, albo też już wcześniej miało problemy z nagłym szybkim wzrostem temperatury lub drgawkami gorączkowymi. W takiej sytuacji odpowiednią dawkę należy podać jak najszybciej i skonsultować sytuację z lekarzem.

Naturalne działania w gorączce u dzieci

Aby pomóc w przejściu przez podwyższoną temperaturę u dziecka, kiedy nie ma konieczności użycia leków przeciwgorączkowych, jednocześnie wykorzystując fakt samodzielnej walki organizmu z infekcją, można:

 • podawać dziecku ziołowe napotne i przeciwgorączkowe środki, na przykład napary z lipy, czarnego bzu, sok malinowy,
 • stosować chłodne okłady na kark, łydki (pod kolanami), kostki, czyli tam gdzie tuż pod skórą znajdują się większe naczynia krwionośne,
 • dbać o odpowiednią temperaturę otoczenia, krótko, ale często wietrzyć i nie podwyższać jej sztucznie.

Ponieważ gorączce może towarzyszyć ból, nie zawsze jest możliwość jedynie działania naturalnego. Leki przeciwgorączkowe mogą łagodzić ból i poprawiać samopoczucie, ich podanie może być również konieczne gdy nawet umiarkowana gorączka utrzymuje się zbyt długo. Więcej o przyczynach i sposobach na gorączkę u dzieci można znaleźć w artykule jak zbić gorączkę u dziecka.

Leki przeciwgorączkowe dla dzieci – jak podawać?

Każdy lek przeciwgorączkowy zawiera substancję czynną, którą w przypadku leków przeciwgorączkowych dla dzieci, najczęściej jest paracetamol lub ibuprofen. Leki przeciwgorączkowe mogą przybierać różne formy – czopków, zawiesin, syropów, kapsułek czy tabletek. W zależności od wieku i kondycji dziecka należy dobrać odpowiednią formę leku. Najważniejsza jest jednak odpowiednia dawka, którą określa się, biorąc pod uwagę wagę ciała dziecka. Tylko prawidłowe przeliczenie ilości substancji czynnej na masę dziecka może przynieść skuteczne działanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *