Umiejętności pracy w sieci

Wszyscy wiemy o sieci: to jest to, co robisz, kiedy potrzebujesz nowej pracy, prawda?

Niestety, jeśli łączysz się w sieć tylko wtedy, gdy potrzebujesz nowej pracy, ani twoja praca w sieci, ani poszukiwanie pracy nie odniesie sukcesu. Networking to proces budowania i utrzymywania sieci kontaktów, a udane tworzenie sieci musi być kontynuowane. Musi się to zdarzać przez cały czas, w codziennych kontaktach z ludźmi za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu i osobiście podczas codziennego życia i pracy.

Jednak wymaga to również starań, aby poznać nowych ludzi i nadążać za istniejącymi kontaktami. Ta strona wyjaśnia więcej na temat budowania i utrzymywania relacji – efektywnie, twojej sieci – i dlaczego to ma znaczenie.


Co to jest sieć?

Są to bardzo „formalne” definicje, które sprawiają, że praca w sieci brzmi dość ciężko. Łatwiej jest myśleć o tym po prostu jako o budowaniu i utrzymywaniu sieci relacji z ludźmi, których poznałeś poprzez pracę lub społecznie .

Sieć oparta jest na pomyśle, że możesz budować relacje z ludźmi we wspólnym interesie. Może to być na przykład twoje wykształcenie zawodowe, członkostwo w instytucji, klubie lub szkole wyższej lub interes biznesowy.

Praca w sieci jest ważna, ponieważ wszyscy wolimy robić interesy z osobami, które znamy lub znanymi osobom, które znamy. Poszerzenie sieci otwiera zatem możliwości biznesowe, niezależnie od tego, czy sprzedać, kupić, rekrutować czy znaleźć pracę.


Kiedy do sieci

Praca w sieci nie jest trudna.

Kiedy zrozumiesz, że w sieci chodzi tylko o budowanie relacji z ludźmi wokół ciebie, powinno być jasne, że cały czas pracujesz w sieci Za każdym razem, gdy zatrzymujesz się na korytarzu, aby porozmawiać z kolegą lub odbierać telefon, aby porozmawiać z kontaktem, łączysz się z siecią.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których bardziej aktywnie korzystasz z sieci – na przykład, gdy wybierasz się na profesjonalne wydarzenie, prawie na pewno planujesz spędzić pewną ilość czasu na dogadywaniu się ze starymi kontaktami i poznawaniu nowych ludzi.

Jednak każda interakcja interpersonalna jest potencjalnie okazją do nawiązywania kontaktów.

Warto pamiętać o wartości „małej rozmowy” w budowaniu relacji. Nie lekceważ wartości „czatu”. Relacje budowane są na osobistych powiązaniach i uczuciu, że ktoś troszczy się o ciebie, i drobiazgach twojego życia. Poświęć trochę czasu, aby zapytać o to, co dzieje się w czyimś życiu. Jak się ma nowy szczeniak, o którym wspominali podczas ostatniej rozmowy? Jak się mają ich dzieci? Nawet samo pochlebstwo z powodu okropności ich dojazdów do pracy może zbudować więź – zwłaszcza jeśli pamiętasz i powrócisz do niej następnym razem. Jeśli wolisz zachować profesjonalność, zapytaj zamiast tego o ich pracę – ale buduj połączenia.

Jeśli będziesz to robić przez cały czas, nie będzie problemu, gdy rzeczywiście potrzebujesz czegoś od jednego z kontaktów. Będziesz mógł poprosić o informacje, a nawet skontaktować się z kimś na temat pracy, ponieważ on cię pozna i zaufa.


Jak nawiązać sieć

Powinno już być jasne, że networking jest częścią twojego codziennego życia zawodowego. Ciągle pracujesz w sieci.

Będą jednak także osoby, których nie widzisz na co dzień, ale które są częścią Twojej sieci lub osoby, z którymi chcesz się spotkać. Jak możesz je poznać lub pozostać z nimi w kontakcie po ich poznaniu?

Można to zrobić na wiele sposobów. Zawierają:

 • Wydarzenia branżowe lub profesjonalne, takie jak konferencjeWydarzenia branżowe i profesjonalne to dobrze znane możliwości nawiązywania kontaktów. Łączą osoby o wspólnych zainteresowaniach biznesowych, często z całego świata, i dają im czas na rozmowę. Jeśli planujesz wykorzystać konferencję jako okazję do nawiązywania kontaktów, dobrze jest mieć przy sobie mnóstwo wizytówek. Niektórzy uważają, że cała idea tworzenia sieci podczas dużych wydarzeń jest zbyt trudna. Walczą z ideą poznania tylu nowych ludzi.
 • Nieformalne wydarzenia, takie jak spotkaniaSpotkania to po prostu spotkania, które są organizowane online za pomocą strony internetowej www.meetup.com i odbywają się w prawdziwym życiu. Spotkania odbywają się na całym świecie, na różne tematy: kluby książki, imprezy profesjonalne, spotkania programistyczne i tak dalej. Po znalezieniu odpowiedniej społeczności możesz po prostu włączyć się do lokalnych wydarzeń i rozpocząć rozbudowę sieci.
 • Media społecznościoweLinkedIn jest oczywistym kandydatem do sieci społecznościowych. Możesz korzystać z istniejącej sieci, aby docierać do nowych osób bez pozorów „przerażających”, a także pozostać w kontakcie z kontaktami i zobaczyć, co robią.Jednak Twitter to również dobry sposób na zbudowanie sieci. Zacznij od obserwowania osób o podobnych zainteresowaniach, a następnie angażuj się w ich posty i mam nadzieję, że odpowiedzą. Twitter to naprawdę dobry sposób na nawiązanie kontaktu z ludźmi na początku, a następnie – szczególnie dla osób z Twojej branży – po spotkaniach osobistych na konferencjach i wydarzeniach branżowych.Twitter to także doskonały sposób na nieformalny kontakt z byłymi kolegami z Twojej branży.
 • Krótkie kursy, szczególnie związane z branżą lub umiejętnościamiJednym z bardzo dobrych sposobów na poznanie innych osób, które rozwijają podobne umiejętności, jest uczestnictwo w krótkich szkoleniach dotyczących określonych umiejętności. Ci ludzie tworzą twoją sieć rówieśniczą i prawdopodobnie okaże się, że są niezwykle cenni, nie tylko ze względu na dzielenie się wskazówkami i umiejętnościami.Więcej informacji na temat szkoleń znajdziesz tutaj.
 • E-mailE-mail to bardzo dobry sposób na pozostawanie w kontakcie z ludźmi.Wystarczy kilka minut, aby wysłać wiadomość e-mail z pytaniem, jak się miewa ktoś, i przypomnieć mu, że zmieniasz pracę / biuro lub masz zamiar wziąć udział w konferencji i pytać, czy on też tam będzie.

  Pierwsze kroki

  Wreszcie, podobnie jak w przypadku tak wielu działań, najważniejsze jest po prostu to zrobić!

  Poświęć czas na nawiązanie kontaktu z ludźmi, nawet – a może szczególnie – gdy jesteś najbardziej zajęty. Utrzymywanie relacji nie może czekać na lepszy czas, ponieważ teraz jest najlepszy czas, aby to zrobić.

Więcej możesz się dowiedzieć na stronie ze szkoleniami: http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_informatyczne-it/kat2_obsluga-komputera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *