Jak podróżuje współczesny senior?

Z badania Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że co piąty senior nie przeznacza żadnych pieniędzy „na przyjemności”. Co trzeci (33 proc.) deklaruje, że wydaje na ten cel poniżej 100 zł miesięcznie. Najczęstsze formy spędzania wolnego czasu wśród emerytów to czytanie książek i gazet (86 proc.), oglądanie telewizji (prawie 62 proc.), spacery (35 proc.) oraz prace w ogródku (prawie 13 proc.). Czy polscy seniorzy jeżdżą na wakacje? Gdzie wypoczywają i z czego finansują wojaże?

Jeszcze w 2012 roku badania CBOS wykazywały, że ponad połowa polskich seniorów nigdy nie była za granicą, a tylko 17 proc. emerytów korzysta z wyjazdów wypoczynkowych lub turystycznych. Dziś jest trochę lepiej, choć większość emerytów spędza wakacje w Polsce, a jeśli decyduje się na wyjazd zagraniczny, to poluje na tańsze oferty i podróżuje poza sezonem. Potwierdzają to dane Travelplanet.pl. W szczycie sezonu wyjeżdża tylko 24 proc. seniorów, podczas gdy termin ten wybiera ok. 44 proc. turystów. Seniorzy, którzy wyjeżdżają za granicę decydują się najczęściej na Grecję, Egipt, Turcję, Hiszpanię oraz Bułgarię. Wciąż są jednak mniejszością.

Najlepiej na działce
Jeszcze w 2008 roku z wypoczynku na działkach korzystało 10 proc. społeczeństwa, a samych działek było w Polsce około miliona. Aż 60 proc. polskich działkowców to osoby w wieku 50+. To właśnie one spędzają na działce 11-12 godzin tygodniowo (w sezonie). Dużą część działkowców (40 proc.) stanowią też emeryci. – Z naszych badań wynika, że aż 60 proc. seniorów wydaje posiadane środki pieniężne na pokrycie bieżących wydatków takich jak czynsz, opłaty mieszkaniowe i podstawowe zakupy. Co trzeci senior przeznacza emeryturę na zakup leków. Gotówki brakuje nie tylko na przyjemności, ale również na podstawowe potrzeby, zatem wypoczynek w Polsce, na działce lub po prostu na łonie natury jest często wybieraną formą spędzania wolnego czasu – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM. Osoby starsze decydują się też na agroturystykę lub pobyt w sanatorium refundowanym przez NFZ. Dalekie wojaże często zostają w sferze marzeń.

Pieniądze na wakacje
Z badania PBS dla firmy Provident wynika, że 52 proc. Polaków finansuje wakacyjny wyjazd z oszczędności (52 proc), bieżących dochodów (24 proc.) lub zaciągniętej na ten cel pożyczki (4 proc.). – Seniorzy mają problem, ponieważ nie posiadają zbyt wielu oszczędności, a ich dochód, czyli emerytura jest jednym z najniższych świadczeń w Europie – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM.

Jak pokazały badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych najczęściej wskazywanym przez seniorów sposobem radzenia sobie z nagłym wydatkiem np. w wysokości 2000 zł jest pożyczka od rodziny lub znajomych (39 proc.). Co trzeci ankietowany deklaruje, że sięga w takiej sytuacji do własnych środków pieniężnych, a co czwarty posiłkuje się pożyczką lub kredytem w banku. Wakacyjny wyjazd trudno nazwać nagłym wydatkiem, co nie zmienia faktu, że średnia kwota, którą Polacy przeznaczają na urlop waha się pomiędzy 1500-2900 zł.

– Oczywiście, że renta dożywotnia może być źródłem finansowania podróży, czy innych przyjemności, ale warto podkreślić, że pierwsze środki pieniężne, które seniorzy otrzymują od funduszu hipotecznego przeznaczają na spłatę zadłużenia, leki i inne bieżące potrzeby, na które brakowało im wcześniej pieniędzy – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM. Okazuje się, że osoby, które podpisały umowę z funduszem zrobiły to by spłacić kredyty (57 proc.), pożyczki (30 proc.) i inne zobowiązania. Jaką kwotą można zasilić domowy budżet korzystając z renty dożywotniej? Sześćdziesięciopięcioletni właściciel nieruchomości o wartości 400 tys. zł może otrzymywać dodatkowy dochód ok. 670 zł miesięcznie i to dożywotnio. Ten sam senior, w wieku siedemdziesięciu pięciu lat może liczyć na ponad 1000 zł miesięcznie. Możliwa jest też jednorazowa wypłata, warunki są zazwyczaj ustalane indywidualnie.

Jak zorganizować wyjazd i nie przepłacić?
Coraz więcej biur podróży oferuje wczasy i promocje dla seniorów. Warto korzystać z okazji w ramach „First Minute” i „Last Minute” lub szukać ofert wyjazdów poza sezonem. Wrzesień w Polsce potrafi być piękny. Z kolei za granicą lub w cieplejszych krajach nawet w listopadzie jest ciepło. Wycieczki, wyjazdy lub różne aktywności sportowe organizują też kluby seniora i Uniwersytety Trzeciego Wieku. Zawsze można też skorzystać z licznych pielgrzymek i wyjazdów organizowanych przez parafię. Ich ceny są zwykle atrakcyjne.

Nad polskie morze czy w góry można tanio dojechać chociażby autobusem. Jeśli kupimy bilet odpowiednio wcześniej, to za podróż do Gdańska zapłacimy nawet kilka złotych, pod warunkiem, że termin wyjazdu przypadnie na środek tygodnia, a nie w weekend. Bilety „na weekend” też są niewiele droższe, a można dostać darmową kawę, lody lub poczęstunek. Polska kolej też nie pozostaje w tyle. PKP Intercity ma specjalne bilety dla seniorów. Każdy, kto skończył 60 lat może liczyć na rabat w wysokości 30 proc. Z oferty można skorzystać we wszystkich krajowych pociągach przewoźnika, w tym Pendolino, które kursuje np. na trasie Katowice – Trójmiasto.

Dużym kosztem pozostaje zawsze nocleg. Jednak i tu jest kilka ekonomicznych rozwiązań. W Sopocie, niedaleko plaży znajdują się dwa akademiki Uniwersytetu Gdańskiego, które latem zmieniają się w tani hotel dla turystów. A jeśli jest się w Trójmieście, to można niedrogo popłynąć do Szwecji. Przewoźnicy promowi (np. Stena Line) oferują korzystne cenowo rejsy dla seniorów. Za 36–godzinny rejs do Szwecji i z powrotem oraz wycieczkę z przewodnikiem można zapłacić ok. 300 zł.

***
Fundusz Hipoteczny DOM jest liderem na rynku rent dożywotnich w Polsce i już od 2008 oferuje Seniorom posiadającym nieruchomość bezpieczne rozwiązanie pozwalające poprawić ich sytuację finansową. Renta dożywotnia to regularny zastrzyk gotówki, gwarancja zamieszkiwania we własnym domu do końca życia oraz brak innych kosztów. Od początku istnienia Fundusz Hipoteczny DOM wypłacił już Seniorom świadczenia o wartości przekraczającej 8 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *