Jak bezpiecznie ubrać psa?

Przed wystrojem psa na wakacje, czy to na Halloween, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Aby upewnić się, że Twój psi towarzysz czuje się komfortowo i jest szczęśliwy, oto kilka rzeczy, o których należy pomyśleć przed imprezą.

„Ważne jest, aby w tym psim świecie mody nie oszaleć. Wybierajmy produkty z głową. Najlepsze są takie wykonane z nienagannych tkanin, wygodne, a co za tym idzie – nie krępujące ruchów, w odpowiednim rozmiarze, przesadnie nie zdobione, łatwe w utrzymaniu oraz dobrane według panujących trendów modowych”.  – pisze Marta Paszkiewicz w poradniku PSIA MODA powstałym w szczególności dla miłośników psów, pierwszej w Polsce książce poświęconej psiej modzie.

1. Unikaj toksycznych składników.
Brokat jest ładny, ale (między innymi jak barwnik) nie jest najlepszym rozwiązaniem stosowanym w odzieży dla psa.

2. Uważaj na ryzyko zadławienia.
Mniejsze części kostiumów mogą stanowić poważne zagrożenie. Uważaj na przedmioty, które zawierają guziki, kamienie szlachetne lub cokolwiek innego, co twój szczeniak mógłby potencjalnie połknąć i zakrztusić się.

3. Nigdy nie zostawiaj psa bez opieki.
Nie trzeba dodawać, że jako odpowiedzialny właściciel psa stale nadzorujesz swojego futrzanego przyjaciela. Ale ważne jest, aby pamiętać, że potrzebuje dodatkowej uwagi, jeśli nakładasz na niego nieznane przedmioty, zwłaszcza jeśli można je wyciągnąć lub odgryźć.

4. Komfort to podstawa.
Unikaj rzeczy, które są zbyt ciasne, które zasłaniają wzrok twojego psa lub po prostu go drażnią. Pamiętaj, wystarczy że wszyscy goście imprezy i zmiana rutyny mogą go już przytłoczyć .

5. Rozważ uruchomienie próbne.
Nie zakładaj, że twój szczeniak od razu polubi kostium. Zwłaszcza jeśli to jego pierwszy raz, gdy coś ma na sobie, a ty chcieć to wypróbować przed wielkim dniem. Pamiętaj, aby mieć dużo cierpliwości i dawać swojemu psu pozytywne wzmocnienie za pomocą wartościowych smakołyków.

6. Uwzględnij temperaturę.
Jeśli ubierasz swojego psiego towarzysza zwłaszcza kiedy na dworze może być gorąco i możesz spędzać dużo czasu na zewnątrz. Niezależnie od tego, jak urocze jest coś, zakładanie ubrania na psa w wysokich temperaturach może być niebezpieczne. Pamiętaj o tym, zanim wybierzesz kostium.

7. Nie przesadzaj.
Bezpieczeństwo i wygoda Twojego psa są ważniejsze niż Twoje wyczucie mody. Może trzymaj się jednego świątecznego akcesorium, zamiast składać cały zestaw na każdą porę roku. Jeśli zdecydujesz się na szalony strój, zostaw go swojemu psiemu towarzyszowi tylko na tyle długo, aby zrobić kilka szybkich zdjęć.

8. Rób krótkie sesje zdjęciowe.
Oczywiście chcesz uchwycić idealne ujęcie godne Instagrama, ale pamiętaj, że Twój pies nie jest profesjonalnym modelem i może denerwować się siedząc przez dłuższy czas w śmiesznym kostiumie. Postaraj się zrobić zdjęcia na tyle szybko by go nie męczyć, a potem pozwól mu się trochę zrelaksować.

9. Jeśli Twój pies czuje się nieswojo lub jeśli jest w niebezpieczeństwie, zrezygnuj z kostiumu.
Komfort Twojego szczeniaka jest najważniejszy. Jeśli wykazuje oznaki niechęci do stroju lub jeśli w jakikolwiek sposób go ogranicza, czas go zdjąć.

Pamiętaj: jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące potencjalnego kostiumu dla swojego psiego towarzysza, skonsultuj się wcześniej z trenerem i / lub weterynarzem. Albo sięgnij po książkę, która rozwieje Twoje wątpliwości, jeśli chodzi o psią modę, akcesoria itp. Poradniki dla właścicieli psów, które warto przeczytaćhttp://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poradniki-dla-wlascicieli-psow-ktore-warto-przeczytac/

Zanim ubierzesz swojego psa w jakikolwiek kostium, pamiętaj o tych wytycznych, aby zapewnić zabawne i bezpieczne wyjście zarówno Tobie, jak i Twojemu zwierzakowi:

 • Unikaj toksycznych składników
 • Uważaj na ryzyko zadławienia
 • Nie komplikuj
 • Nigdy nie zostawiaj swojego psa bez opieki
 • Komfort to podstawa
  Rozważ próbne wyjście
 • Weź pod uwagę temperaturę
 • Nie przesadzaj
 • Rób krótkie sesje zdjęciowe
 • Jeśli Twój pies czuje się nieswojo lub jest w niebezpieczeństwie, zrezygnuj z kostiumu

Ubranko powinno zostać dobrane według rozmiaru. Należy pamiętać o tym, że ubranka mogą być zrobione z różnych typów materiałów, więc sweterek wełniany będzie bardziej elastyczny aniżeli kurtka z lateksu. Wybierając ubranko, które pies będzie nosił w domu, należy pomyśleć o tym, aby nie miało zapięcia w formie zamka, guzików czy zatrzasków na dolnej części, czyli na klatce piersiowej oraz brzuchu. W momencie, gdy pies położy się, będzie to dla niego mało przyjemne, gdyż metalowe czy plastikowe części będą go uwierały. Domowe ubranka powinny być stosunkowo cienkie, i lepiej, aby nie posiadały ozdób na grzbiecie; mogą uwierać psa w momencie, gdy chce sobie pospać na plecach. Stylowe, wygodne, z bardzo wysokiej jakości tkanin oraz łatwe w utrzymaniu – oto cechy dobrego ubranka.

„Skoro odebraliście psom ich dzikość, to chociaż niech noszą się z klasą” – cytat ten doskonale oddaje znaczenie tego pierwszego w Polsce poradnika na temat psiej mody. Marta Paszkiewicz jako psi psycholog oraz prowadząca blog na temat ubranek dedykowanych psom zdradziła sekrety kreowania psiego looku. Piękny wygląd zawsze musi bowiem łączyć się z wygodą psa i praktycznością, z której będzie zadowolony właściciel.

Ponieważ autorka współpracuje z firmami zajmującymi się przygotowywanie psich akcesoriów, omówione i ocenione zostały zarówno psie odzienia, jak i niezbędne gadżety codziennego użytku. Informacje zebrane w pozycji powinny zainteresować stylistów psów, a także wszystkich właścicieli, którzy chcą mądrze zadbać o wygląd i komfort swoich pupili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *