Na czym polega śrutowanie stali? Przebieg procesu.

O śrutowaniu stali słyszał każdy, ale o tym, jak to wygląda w praktyce, już nie. Proces ten nie jest skomplikowany, a polega na oczyszczaniu i modyfikowaniu kształtu elementów stalowych. Do tego celu służą różne elementy ścierne, sprężone powietrze lub opcjonalnie ciecz.

Śrutowanie to inaczej piaskowanie

Profesjonalna nazwa śrutowania to piaskowanie, dlatego można spotkać się z dwoma pojęciami określającymi ten proces. Jak zostało wspomniane we wstępie, może się on odbyć dzięki użyciu materiału ściernego, sprężonego powietrza lub cieczy. Oczywiście do wykonania pracy używa się różnego rodzaju śrutownice.

Trzeba mieć na uwadze to, że wynik śrutowania zależny jest kilku czynników. Na pewno ważne jest doświadczenie osoby wykonującej obróbkę metalu, ale nie tylko. Liczy się także rodzaj, kształt i jakość ścierniwa oraz ciśnienie powietrza, kąt strumienia, a także odległość dyszy od materiału stalowego.

Rodzaje środków ściernych i przebieg zabiegu

Najczęściej stosuje się do śrutowania piasek. W wielu przypadkach używane są także inne ścierniwa, takie jak rozdrobnione szkło, lód, metal, a nawet skorupki roślinne, np. z orzechów. To, jaki materiał zostaje wybrany, warunkowane jest przede wszystkim celem, jaki chce się osiągnąć. Profesjonalista od piaskowania będzie wiedział, czy lepsze osiągi otrzyma, stosując piasek, czy też szkło lub metal.

Śrutować można więc za pomocą różnych materiałów ściernych, a proces ten może przebiegać na dwa sposoby – na sucho i na mokro. Druga opcja jest na pewno bezpieczniejsza, ponieważ minimalizuje się unoszenie w powietrzu pyłów. Szczególne znaczenie ma to dla osoby wykonującej śrutowanie. Dlatego też trzeba zadbać o wybór jak najbezpieczniejszego środka ściernego, który także powinien być jak najlepiej dobrany do konkretnej realizacji. Istotne jest także przygotowanie materiału do obróbki. Musi być suchy bez śladu farb i innych zabrudzeń.

Po co w ogóle wykonuje się piaskowanie?

Piaskowanie stosuje się wtedy, kiedy trzeba nadać elementom stalowym konkretny kształt lub oczyścić go z rdzy czy innych zanieczyszczeń. Po śrutowaniu stal jest wypolerowana, gładka i nadaje się do dalszej obróbki. Tak przygotowany materiał można zabezpieczyć przed korozją i pomalować.

Aby jednak tak się stało, potrzeba nie tylko dobrego fachowca, środków ściernych, ale też konieczna jest dobrej jakości śrutownica. Najczęściej wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje tego typu sprzętu. Mogą to być śrutownice– wirnikowe, zawieszkowe, wsadowo-nieckowe i przelotowe. Dostępne są również modele specjalistyczne oraz między innymi komora śrutownicza używana do obróbki np. przestrzennych detali.

Firmy dysponujące profesjonalnym, uznanym na rynku sprzętem mogą wykonać piaskowanie precyzyjnie i bezpiecznie. Warto więc zaufać ludziom, którzy mają duże doświadczenie w branży, a ich praca jest gwarantem pożądanego efektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *