Deweloper – inwestor czy generalny wykonawca? Czym to się różni i co warto wybrać?

Deweloper to przedsiębiorca skupiający swoją działalność na realizacji budynków mieszkalnych lub komercyjnych, które w dalszej kolejności będą przeznaczone na wynajem, bądź na sprzedaż. Z firmą deweloperską z pewnością zetknął się każdy, kto kiedykolwiek poszukiwał mieszkania czy domu z rynku pierwotnego.

Zadania dewelopera

Podstawowym zadaniem dewelopera jest sprawowanie nadzoru nad całym procesem inwestycyjnym: od projektu, aż po sprzedaż. Można więc powiedzieć, że większość deweloperów to jednocześnie inwestorzy. Ich zadaniem jest umożliwić generalnemu wykonawcy zrealizowanie danego projektu budowlanego. Muszą tym samym uzyskać pozwolenie na budowę, przekazać obszar pod realizację inwestycji i dostarczyć końcową wersję projektu. Po zakończonej pracy budowlanej w gestii inwestora jest odebranie budynku i uiszczenie zapłaty, która została określona w umowie.

Okiem specjalisty

Zakres obowiązków dewelopera nie musi kończyć się jednak wyłącznie na roli inwestora. Dobrze wyjaśnia to Joanna Jakubowska, właścicielka PB LECHBUD:

„Klienci zainteresowani zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego powinni być świadomi tego, że w branży budowlanej istnieją również deweloperzy, którzy są inwestorami, a jednocześnie generalnymi wykonawcami. Oznacza to, że czuwają oni nad sprawami formalnymi i przebiegiem całej inwestycji, ale też są odpowiedzialni za wszelkie prace budowlane, począwszy do przygotowania i zabezpieczenia budowy, przez wzniesienie budynku, aż po przystosowanie go do zamieszkania. Oczywiście, wszystko musi odbywać się w zgodzie z prawem budowlanym i wszelkimi zasadami bezpieczeństwa. Deweloper, który jest jednocześnie inwestorem i wykonawcą musi posiadać własną ekipę budowlaną, specjalistyczny sprzęt oraz materiały budowlane. Aby usprawnić i przyspieszyć działania budowlane, generalny wykonawca może zatrudnić podwykonawców. Są to najczęściej niewielkie przedsiębiorstwa, które odpowiadają za konkretne zadania, na przykład wykonanie instalacji elektrycznej czy wykonanie małej architektury.”

Sprawdź również: Mieszkania deweloperskie – zalety inwestowania

Inwestor i wykonawca w jednym: korzyści dla klienta

Wybór dewelopera, który pełni zarówno rolę inwestora, jak i generalnego wykonawcy to przede wszystkim istotne korzyści dla klienta. W praktyce można to zaobserwować na podstawie następujących kryteriów:

Stabilność

Firmy deweloperskie odpowiedzialne zarówno za nadzór, jak i za wykonawstwo budowlane są zwykle stabilne finansowo. Można im więc powierzyć pieniądze i jednocześnie mieć pewność, że nie zostaną one zaprzepaszczone.

Doświadczenie

Deweloperzy, którzy są jednocześnie inwestorami i generalnymi wykonawcami to przeważnie firmy z tradycjami, które istnieją na rynku od wielu lat. Posiadają więc rozległą wiedzę i wieloletnią praktykę w swojej branży. Deweloper odpowiedzialny za całość zadań budowlanych najczęściej unika tworzenia spółek celowych, nastawionych na jednorazowe inwestycje i ryzykownych z punktu widzenia nabywcy.

Zarządzanie ryzykiem

Inwestor, który jest także wykonawcą ma o wiele większe możliwości efektywnego zarządzania ryzykiem niż sam inwestor. Nawet jeśli zespół wykonawczy przekroczy założone koszty, deweloper i tak będzie w stanie bezpiecznie ukończyć budowę.

Czas

Nadzór i wykonawstwo po stronie jednej firmy to zwykle szybszy obieg informacji, lepsza komunikacja i krótszy czas realizacji inwestycji. W przypadku współpracy dwóch niezależnych firm o wiele trudniej jest osiągnąć taki efekt.

Cena

Ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów, którzy są jednocześnie generalnymi wykonawcami są korzystne dla nabywcy. Obniżenie kosztów jest w tym przypadku możliwe dzięki wyeliminowaniu pośredników, a tym samym narzucanych przez nich marż.

Jakość

Jeśli ten sam podmiot odpowiada za całość działań budowlanych, istnieje większe prawdopodobieństwo, że inwestycja zostanie wykonana solidnie i terminowo.

***

O firmie – Przedsiębiorstwo Budowlane „Lechbud” jest rodzinną firmą z wieloletnią tradycją. Założona została w 1980 roku przez Leszka Jakubowskiego i od tego czasu nieustannie się rozwija, poszerzając grono zadowolonych klientów. We wszystkich branżach oferujemy nowoczesne rozwiązania i technologie. Dzięki współpracy z największymi producentami materiałów budowlanych stosowane przez nas materiały są wysokiej jakości i spełniają wszelkie normy przewidziane prawem. http://pblechbud.pl/

PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *