Jak wyleczyć trądzik?

O tym, jak trudny jest proces leczenia trądziku różowatego, nie trzeba przekonywać nikogo, kto kiedykolwiek spotkał się z tym schorzeniem. I chociaż skuteczna terapia często zakłada łączenie różnych metod oraz stałej współpracy dermatologa i pacjenta, to rezultaty warte są takiego zaangażowania! Wszystko dlatego, że trądzik różowaty to nie tylko problem estetyczny, ale często także psychologiczny – blokuje w kontaktach, jest źródłem zawstydzenia. Jak zatem skutecznie leczyć trądzik różowaty? Jakie są jego przyczyny? Odpowiadamy na te pytania!

Zacznij od podstaw

Aby skutecznie leczyć trądzik różowaty należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, jakie są przyczyny jego powstawania. Ta przewlekła choroba może się pojawiać nie tylko ze względów genetycznych czy hormonalnych (na które nie mamy wpływu), u niektórych osób powstaje także z powodu niewłaściwego stylu życia – brak ruchu, nałogi, nieodpowiednia dieta bogata w ostre przyprawy, a uboga w witaminy. Lekarze zwracają także uwagę, że przyczynami trądziku mogą być również skłonności do alergii oraz stany zapalne skóry.

Rozwój choroby

Trądzik różowaty to złożony problem, który narasta w czasie. W początkowej fazie objawia się zaczerwienieniem (rumień, pękające drobne naczynka, które się powiększają), następnie zaczynają pojawiać się małe krostki (w postaci „kaszki”), aby w kolejnej fazie przerodzić się w uporczywe i trudne do usunięcia wypryski oraz ropne krosty. Co więcej, czasami nawet po wyleczeniu trądziku na twarzy mogą pozostawać uporczywe blizny potrądzikowe.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Przede wszystkim należy zwrócić się do dermatologa. Lekarz na podstawie badań i konsultacji dobierze najlepszą metodę. Wśród dostępnych metod mamy dwa rodzaje leczenia. Pierwsze z nich, czyli leczenie miejscowe zakłada smarowanie zmienionej chorobowo skóry specjalnymi kremami, żelami bądź antybiotykami. Z kolei druga z nich (metoda leczenia ogólnego) zakłada przyjmowanie antybiotyków, czyli działanie na przyczyny powstawania trądziku. Jeśli ta metoda zawodzi, często stosuje się leczenie retinoidami (witamina A). Skuteczne leczenie trądziku to proces złożony i długotrwały, często wymaga stosowania różnych metod oraz dyscypliny i konsekwencji w podejściu pacjenta.

Jak pielęgnować skórę?

Gdy uporamy się już z trądzikiem różowatym, ważne będzie właściwe podejście do pielęgnacji skóry, gdyż często po przebytej kuracji staje się ona wrażliwa i podatna na podrażnienia. Lekarze zalecają, aby w pielęgnacji wyeliminować drażniące mydło, zapachowe kosmetyki czy peelingi. Nawet wycieranie twarzy ręcznikiem powinno być delikatne (bez gwałtownego pocierania). Jeśli korzystamy z makijażu, konieczny jest też odpowiedni, dokładny (ale delikatny) demakijaż, gdyż resztki kosmetyków mogą negatywnie wpływać na stan skóry. Widać więc, że skóra trądzikowa wymaga szczególnej troski nie tylko podczas procesu leczenia, ale również po jego zakończeniu. Jeśli chcemy jak najdłużej zachować ją w dobrej kondycji, konieczne jest przestrzeganie tych zasad higieny i pielęgnacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *