Jakie urządzenia umożliwiają klimatyzację precyzyjną?

Klimatyzacja precyzyjna posiada bardzo szerokie zastosowanie w odpowiednim klimatyzowaniu pomieszczeń technicznych. Czym dokładnie jest ten typ klimatyzacji i jakie urządzenia są stosowane do jej prowadzenia?

Klimatyzacja precyzyjna – co to jest?

Najczęściej klimatyzacja kojarzona jest przez nas jako instalacja pozwalająca na zapewnienie odpowiedniego komfortu w pomieszczeniach w trakcie ciepłych dni. Taka klimatyzacja jest nazywana także profesjonalnie klimatyzacją komfortu.

Innym typem klimatyzacji jest klimatyzacja precyzyjna, która posiada użytkowe zastosowanie. Tego typu instalacja klimatyzacyjna stosowana jest do stworzenia odpowiednich warunków w pomieszczeniach wymagających właściwej, stałej, a także kontrolowanej temperatury oraz regulacji innych parametrów, w tym wilgotności. Pracuje przez cały rok i wyposażana jest w zaawansowane systemy sterowania, także z użyciem automatyki.

Gdzie stosowana jest klimatyzacja precyzyjna?

Klimatyzacja precyzyjna jest obecnie stosowana w wielu różnych obiektach. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie optymalnych, bezpiecznych parametrów powietrza.

Najczęściej z klimatyzacją precyzyjną można spotkać się w:

  • pomieszczeniach, w których znajduje się sprzęt IT, w tym przede wszystkim w serwerowniach, pomieszczeniach data center czy stacjach telekomunikacyjnych,
  • pomieszczeniach UPS – ze sprzętem przeznaczonym do zasilania awaryjnego,
  • rozdzielniach energetycznych,
  • laboratoriach,
  • skarbcach bankowych,
  • obiektach wojskowych,
  • pomieszczeniach w przemyśle spożywczym.

Jaki sprzęt stosuje się w klimatyzacji precyzyjnej?

Aby klimatyzacja precyzyjna była możliwa, koniczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu, który będzie w stanie wydajnie i precyzyjnie kontrolować warunki panujące w pomieszczeniach.

W tym celu stosuje się między innymi klimatyzatory kubaturowe, klimatyzatory rzędowe (InRow), a także współpracujący z nimi sprzęt przeznaczony do dystrybucji powietrza.

Sprzęt tego typu dostarczany jest przez firmy specjalizujące się w projektowaniu, sprzedaży oraz w montażu klimatyzacji przenośnej. Z dostępnymi modelami można zapoznać się także przez internet.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *