Umiejętności zarządzania karierą

Pięćdziesiąt lat temu większość ludzi spodziewała się porzucić szkołę lub uniwersytet, dołączyć do pracodawcy i pozostać tam przez większą część swojego życia zawodowego.

Teraz jednak życie zawodowe jest znacznie bardziej elastyczne i niewielu oczekuje, że będzie miało „pracę na całe życie”. Jednocześnie wzrosło uznanie, że jednostki muszą robić znacznie więcej, aby zarządzać swoim życiem zawodowym i karierą.


Planowanie i zarządzanie karierą

Definiowanie umiejętności zarządzania karierą

Umiejętności zarządzania karierą to wszystkie umiejętności potrzebne do kontrolowania i zarządzania Twoją karierą. Zawierają:

  • Planowanie kariery i ustalanie celów;
  • Opracowanie strategii dla swojej kariery;
  • Opracowanie planu działania w celu jego realizacji, w tym rozwój umiejętności niezbędnych do odniesienia sukcesu w wybranej przez ciebie karierze; i
  • Ocena postępów w osiąganiu celów.

Więcej możesz dowiedzieć się na stronie dotyczącej rozwoju osobistego: http://rozwojosobisty.net.pl/co-to-jest-rozwoj-osobisty/

Ten proces planowania i zarządzania karierą prawdopodobnie będzie znany każdemu, kto kiedykolwiek odbył jakąkolwiek formalną naukę, zwłaszcza jeśli chodzi o element rozwoju osobistego. Jest to dość standardowy proces, ale jest również ważny.

Państwo może dryfować przez życie i nadzieję, aby skorzystać z możliwości, które są oferowane do Ciebie. Jednak bez pewnego skoncentrowanego spojrzenia na twoje umiejętności, a zwłaszcza luki w nich, szanse będą coraz mniejsze. Co więcej, możesz dojść do punktu, w którym zaczniesz myśleć „ Chciałbym móc zrobić x…” .

W życiu do pewnego stopnia masz szczęście.

Myślenie o tym, gdzie chcesz się znaleźć – planowanie, wyznaczanie celów i wypracowywanie sposobów ich realizacji – umożliwia korzystanie z większej liczby możliwości.

Więcej informacji na temat tego procesu można znaleźć na stronach dotyczących rozwoju osobistego. W szczególności możesz odwiedzić strony poświęcone Planowaniu rozwoju osobistego i Elementy planu rozwoju osobistego , zwłaszcza jeśli masz trudności z ustaleniem, od czego zacząć.

Rozwijanie ogólnych (zbywalnych) umiejętności

Istnieje wiele umiejętności, które mogą być przydatne w każdej karierze, takich jak dobre umiejętności komunikacyjne i inne umiejętności interpersonalne . Te umiejętności nie są specyficzne dla zawodu i zwykle dotyczą tego, w jaki sposób odnosimy się do innych ludzi lub do naszych osobistych cech.

Te umiejętności nie są specyficzne dla zawodu i zwykle dotyczą tego, w jaki sposób odnosimy się do innych ludzi lub do naszych osobistych cech.

Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć karierę, ten rodzaj umiejętności jest prawdopodobnie dobrym rozwiązaniem, ponieważ zapewni ci dobrą pozycję, niezależnie od tego, co wybierzesz. Umiejętności te są również najłatwiejsze do zdobycia w sytuacjach zewnętrznych (na przykład poprzez wolontariat) lub nawet poprzez interakcje społeczne.


Umiejętności dotyczące poszczególnych karier

Wiele karier i obszarów pracy wymaga bardzo specyficznych umiejętności. Na przykład:

  • Specjaliści tacy jak lekarze, prawnicy i księgowi muszą zdawać egzaminy zawodowe i mogą uczyć się przez wiele lat, aby rozwijać swoją wiedzę zawodową.
  • Praktyczna praca, taka jak instalacja wodno-kanalizacyjna lub instalacja elektryczna, może wymagać specjalistycznych umiejętności, które można zdobyć tylko poprzez praktykę, szkolenie lub staż.

Dostęp do innych karier może być łatwiejszy, jeśli masz jakieś szkolenie zawodowe. Na przykład zarządzanie projektem może odbywać się bez kwalifikacji, ale łatwiej jest znaleźć pracę w tym obszarze, jeśli masz kwalifikacje. Bez kwalifikacji konieczne jest posiadanie większego doświadczenia, aby można było wykazać, że można wykonać tę pracę.

Określone prace mogą również wymagać szczególnych umiejętności. Na przykład znalezienie pracy marketingowej jest znacznie łatwiejsze, jeśli masz wiedzę i doświadczenie w marketingu społecznościowym.

Artykuł napisany przy współpracy – https://dastek.com.pl/

Przygotowanie tekstu przy współpracy z klientem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *