Domowa codzienność chorego na Alzheimera

Opieka nad osobą borykającą się z chorobą Alzheimera stanowi trudne i często bardzo wymagające zadanie.

Mnogość zajęć i wytycznych może być przytłaczająca, jednak należy pamiętać, że im więcej posiadamy informacji, tym lepiej jesteśmy w stanie przygotować, długotrwałe opcje opieki, dostosowane do chorego i jego rodziny.

 

Jak przygotować się do opieki nad chorym z Alzheimerem?

W chwili rozpoznania choroby mogą pojawić się obawy i strach czy będziemy w stanie odnaleźć się w nowej sytuacji. Dostosowanie się do nowej rzeczywistości nie będzie łatwe i będzie wymagało czasu. Wsparciem dla chorego i jego rodziny może być opieka alzheimerowa świadczona z zewnątrz przez niezależne podmioty, ale również wsparciem będzie doświadczenie rodzin, które od dawna borykają się z chorobą.

 

Rutyna dnia codziennego

Ważnym elementem opieki alzheimerowej jest ustalenie codziennego planu dnia, który ułatwia opiekę nad chorym. Przygotowany plan będzie szkieletem codziennych czynności, który korzystnie wpłynie na poczucie spójności chorego, nawet jeżeli ma problem z komunikacją. Jeżeli stworzenie takiego planu stanowi problem można skorzystać z podpowiedzi zespołu medycznego lub grup wsparcia dla osób chorych na Alzheimera. Będą one niezwykle przydatne w kwestii ustalenia codziennej rutyny.

 

O czym należy pamiętać ustalając rutynę?

Opieka aizheimerowa zakłada zachowanie poczucia struktury. Chory potrzebuje zachować spójność codziennych działań dotyczących wstawania, kąpieli, posiłków, przyjmowania gości czy czasu snu. Wykonywanie tych rzeczy podczas stałych pór dnia pomoże choremu w zachowaniu orientacji. Kolejną bardzo ważną kwestią jest angażowanie chorego w codzienne obowiązki, które jest w stanie wykonywać. Nie muszą być to trudne zadania, wystarczy, jak chory samodzielnie zawiąże buty lub umieści brudne ubrania w koszu na bieliznę. Wystarczy ocenić, w jakim stopniu chory jest zdolny do wykonania danej czynności i czy, ta czynność sprawi mu przyjemność.

 

Kilka wskazówek w codziennej komunikacji

Musimy się zabezpieczyć na wypadek, gdy choroba będzie postępowała i nastąpią trwałe zmiany w komunikacji. Chory może mieć problemy ze znaczeniem słów lub nadmiernym, nerwowym gestykulowaniem. Jedną z głównych zasad komunikacyjnych z chorym na Aizheimerem jest spokój i opanowanie. Chory nie ma wpływu na swój stan i aby nie wpływać negatywnie na jego poczucie bezpieczeństwa, należy unikać frustracji. Komunikacja z chorym powinna być jasna, prosta i krótka. Warto unikać zdań złożonych i wydawać polecenia pojedynczo.

 

Opieka aizheimerowa a codzienność

Jednym z najbardziej bolesnych aspektów choroby Aizheimera jest przyglądanie się zmianom zachowań, często najbliższego członka rodziny. Są to zachowania, o które nigdy byśmy go nie posądzili. Chory może zachowywać się agresywnie, może mieć halucynacje i nie pamiętać nas. Dlatego codzienne zadania takie jak ubieranie czy kąpiel mogą wiązać się z dużym wyzwaniem. Opieka aizheimerowa kładzie duży nacisk na socjalizacje chorego, nie można pozwolić na jego izolacje. Ważne jest, aby stworzyć mu bezpieczne środowisko, które będzie pozytywnie wpływało na jego samopoczucie i poziom komunikacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *