Czym są przetworniki temperatury?

Gdy jakość przebiegu procesu technologicznego zależy od temperatury, wówczas stosuje się specjalistyczne urządzenia pomiarowe pozwalające kontrolować jej aktualną wartość. Jednym z takich urządzeń jest przetwornik temperatury. To sprzęt wykorzystywany do wzmacniania i przekształcania sygnału rejestrowanego przez czujnik temperatury, tak by ułatwić odczyt oraz zyskać możliwość archiwizacji dokonywanych pomiarów.

Jak działa przetwornik?

Podstawową funkcją każdego przetwornika temperatury, niezależnie od modelu urządzenia i specyfiki jego konstrukcji, jest wzmacnianie sygnału i jego przekształcenie w formę czytelną dla urządzenia kontrolującego – sterownika czy regulatora. Przetwornik temperatury, w zależności od rodzaju, może przetwarzać sygnał pobrany z czujnika na sygnał napięciowy lub prądowy. W ten prosty sposób dokonuje się integracji czujnika temperatury z urządzeniami sterującymi. Ważną cechą przetworników jest także wzmacnianie sygnału. Dzięki temu pomiary dokonywane przez czujniki temperatury są stabilne, wolne od zakłóceń i błędów, a to przekłada się na mniej problemów w realizacji procesu technologicznego.

Rodzaje przetworników temperatury

Na rynku urządzeń przemysłowych znajdziemy wiele typów przetworników temperaturowych. Biorąc pod uwagę sposób montażu, możemy mówić o urządzeniach przeznaczonych do instalacji w głowicach termometrów – głowicowych czujnikach temperatury, na szynach DIN czy bezpośrednio w liniach procesowych – gdy jakość procesu technologicznego wymaga kontrolowania lub programowania wartości temperatury. Uwzględniając sposób przetwarzania sygnału, możemy mówić m.in. o przetwornikach analogowych i programowalnych. Zwykle dostępne są one w opcji z izolacją galwaniczną lub bez i spotyka się je w wersjach przeznaczonych do montażu na szynie DIN, ewentualnie bezpośrednio w czujniku głowicowym. Oczywiście każdy przetwornik temperatury ma własną specyfikację techniczną i przed zakupem konkretnego modelu urządzenia należy zapoznać się z jego wymiarami, wydajnością działania, przeznaczeniem czy sugerowanym sposobem montażu.

Odczyt i sterowanie wartością temperatur w różnorodnych procesach technologicznych zależy nie tylko od doboru właściwych czujników, ale także dedykowanych im, a przeznaczonych do wzmacniania i linearyzacji sygnału przetworników temperatury. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów tego typu urządzeń i choć różnią się one od siebie budową czy przeznaczeniem, sposób ich działania jest zawsze podobny – przetwarzają sygnał z czujnika temperatury, tak by jego odczyt był wygodniejszy i poprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *