Czy można mieszać ze sobą różne płyny chłodnicze?

Regularna wymiana płynu w chłodnicy to mniejsze ryzyko odkładania się osadów, które mogą ograniczyć przepływ i obniżyć skuteczność chłodzenia silnika. Pomiędzy wymianami należy kontrolować poziom płynu w zbiorniczku i gdy go brakuje, natychmiast uzupełnić. Jako dolewkę można wykorzystać ten sam płyn, wodę demineralizowaną lub produkt uniwersalny, na przykład płyn chłodniczy K2 Kuler. Co ważne, kolor płynu uniwersalnego nie ma żadnego znaczenia.

Jaki płyn do chłodzenia silnika?

Najskuteczniejszym chłodziwem jest zwykła woda. Ze względu na zawartość minerałów i ryzyko powstawania twardych osadów jako alternatywę poleca się wodę demineralizowaną. W obu przypadkach największą wadą takiego chłodziwa jest szybkość jego zamarzania. Dlatego we współczesnych autach zamiast wody stosuje się płyny na bazie glikolu, które zamarzają w dużo niższych temperaturach. To płyny z dodatkiem różnego rodzaju inhibitorów i środków zapobiegających pienieniu. W uniwersalnych płynach chłodniczych K2 stosuje się m.in. inhibitory korozji i inhibitory kwasów karboksylowych, dzięki czemu ryzyko rdzewienia i niszczenia chłodnic jest mniejsze. Najlepszym wyborem na dolewkę będzie zastosowanie gotowego płynu tego samego typu lub produktu uniwersalnego typu koncentrat lub płyn chłodniczy K2 Kuler. Gdy ubytek płynu jest bardzo mały, można również dolać wodę demineralizowaną.

Płyny chłodnicze w różnych kolorach

Zasadniczo możemy wyróżnić trzy rodzaje płynów do chłodnic. Płyny bazujące na dodatkach nieorganicznych (azotany i krzemiany), które stosuje się w autach starszego typu. Płyny z dodatkiem związków organicznych oraz płyny będące mieszankami, przeznaczone dla pojazdów wyposażonych w aluminiową chłodnicę. Co ważne, każdy producent ma swój kolor, ale nie jest on pochodną głównych składników użytych do produkcji płynu. W związku z tym dolanie do zielonego płynu pomarańczowego płynu chłodniczego K2 nie będzie wiązało się z żadnym ryzykiem. Warto jednak uważać, by nie mieszać ze sobą płynów na bazie związków nieorganicznych i organicznych. Jeśli używasz płynów drugiej lub trzeciej kategorii (OAT lub HOAT), możesz bezpiecznie dolewać do nich uniwersalny płyn chłodniczy K2 Kuler, w dowolnym kolorze. Gdy używasz płynu kategorii pierwszej IAT, bezpieczniej zastosować płyn tego samego typu.

Mieszanie płynów chłodniczych nie jest zabronione, ale gdy nie ma takiej konieczności, lepiej tego nie robić. Gdy potrzebna jest dolewka, oczywiście można sięgnąć po produkt uniwersalny, taki jak płyn chłodniczy K2 Kuler, po koncentrat lub wodę demineralizowaną, ale w możliwie krótkim czasie taką mieszankę warto wymienić na nowy płyn odpowiedniego rodzaju.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *