Historia ceramiki

Ceramika reklamowa to coraz częściej wybierane narzędzie marketingowe wśród małych i dużych firm. Odpowiednio dobrane gadżety reklamowe to doskonały nośnik reklamy, który pozwoli wznieść firmę na jeszcze wyższy level i zbudować pozytywny wizerunek marki. My jednak nie o tym… Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd tak naprawdę wzięła się ceramika… Jaka jest jej historia i dlaczego to właśnie Bolesławiec znajdujący się na Dolnym Śląsku został mianowany miastem ceramiki? Jeśli nie – zostańcie z nami na chwilę. Wszystkiego dowiecie się w niniejszym artykule!

Ceramika – co to jest?

Ceramika na przestrzeni ostatnich kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat uległa znacznym przeobrażeniom. Niegdyś była ona powiązana z konkretnymi epokami – tworzona zgodnie z ówczesnymi potrzebami, ale też możliwościami. Dziś stawiamy raczej na wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz szeroko rozumianą estetykę. I choć po dziś dzień ceramika odgrywa ważną rolę w naszych domach, niczym nie przypomina pierwotnych wyrobów… Dziś to właśnie Bolesławiec jest uznawany za polską stolicę ceramiki.

Rejony Dolnego Śląska są bowiem bogate w złoża glin, co umożliwia produkcję wyrobów ceramicznych w sposób całkowicie naturalny. Samo pojęcie „ceramika” wywodzi się jednak z greki i nawiązuje przy tym do wszelkiego rodzaju tworzyw i wyrobów otrzymywanych w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Jako jeden z głównych wytworów człowieka ceramika artystyczna służy nam od zarania dziejów… W erze Internetu zaczęła również być wykorzystywana do promocji marki!

Gdzie możesz dowiedzieć się więcej o ceramice reklamowej? Zajrzyj koniecznie tutaj – https://ceramika-reklamowa.com.pl/k/kufle/! Na stronie znajdziesz małe kompendium wiedzy, a w razie potrzeby zamówisz także kufle z logo czy kubki z nadrukiem. Jak widać – ceramika ma różne oblicza!

Początki ceramiki – kiedy to się zaczęło?

Epoka kamienia łupanego! To właśnie tam musimy się na moment cofnąć… Odnalezione z tamtego okresu wyroby ceramiczne pozwoliły archeologom poznać dość szczegółowo sztukę garncarską, zbadać ją i przekazać zdobytą wiedzę następnym pokoleniom… Pierwszych dzieł możemy doszukiwać się bowiem w Azji Wschodniej. Chińskie początki ceramiki pozostawiły znaczny ślad i wpłynęły na to, jak po dziś dzień ceramika jest postrzegana. Chiny bowiem miały szeroki dostęp do surowców, co więcej – rąk do pracy również nigdy nie brakowało… Stamtąd ceramika rozpowszechniła się na Bliskim Wschodzie, by w późniejszym okresie dotrzeć aż do Ameryki i Europy!

Ceramika na Bliskim Wschodzie

Pozostańmy jeszcze na moment przy Bliskim Wschodzie… Z punktu widzenia historyków Bliski Wschód miał ogromne znaczenie dla rozwoju ceramiki. Już około roku 6000 p.n.e. zaczęły powstawać pierwsze piece garncarskie, które umożliwiły wyrabianie tworów ceramicznych w zupełnie nowy sposób. W tamtym okresie zaczęto także zwracać szczególną uwagę na kwestię wizualną. Wyroby malowano specjalnymi barwnikami, a niekiedy także były one ozdabiane przeróżnymi wzorami. I tak krok po kroku zmieniano dotychczasowe techniki, udoskonalano je, aż osiągnięto efekt, z jakim mierzymy się obecnie.

Jak wykorzystujemy ceramikę dziś?

Ceramika obecnie charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie wysokich temperatur oraz czynników zewnętrznych. W związku z tym została uznana za jeden z najtwardszych materiałów na świecie tuż po diamencie. Dzięki temu jest wykorzystywana w wielu sferach, w tym właśnie w transporcie, hutnictwie, elektronice, a nawet w branży medycznej. To jednak nie wszystko… Ceramika to również doskonały element dekoracyjny, który zabarwi nawet najzwyklejsze wnętrze i nada mu ciekawego klimatu. I choć trendy z roku na rok ulegają znacznym przeobrażeniom – jesteśmy niemal pewni, iż w waszych domach do niedawna królowała porcelana… Tak delikatna, a zarazem niezwykle piękna!

Wbrew pozorom ceramika to nie tylko wyroby porcelanowe… Z biegiem lat wyrabianie tworów z gliny stało się prawdziwą sztuką!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *