Jak zainwestować w fundusze ETF?

Fundusze ETF to jeden z popularniejszych rodzajów aktywów, chętnie kupowany przez początkujących oraz średniozaawansowanych inwestorów. Dzięki unikalnym właściwościom stanowią wartościowe uzupełnienie portfolio ułatwiające lepsze zarządzanie ryzykiem. Czym są fundusze ETF? Jak w nie zainwestować?

Jak działają fundusze ETF?

Mechanizm działania funduszy ETF opiera się na możliwie wiernym śledzeniu wybranego indeksu giełdowego lub aktywu, dzięki czemu wszystkie zmiany wartości zależą tak naprawdę od zmian wartości instrumentu bazowego. Ponadto każdy fundusz ETF jest notowany na giełdzie, a inwestorzy mogą sprzedawać lub kupować jednostki uczestnictwa na rynku publicznym, uzyskując lub tracąc prawo do dywidendy. Wyjaśnijmy to na prostym przykładzie. Załóżmy, że fundusz ETF A jest oparty na głównym indeksie NASDAQ. A zatem gdy w ujęciu rokrocznym całość rynku NASDAQ rośnie o 4%, taki zysk notuje także ETF A, po odjęciu niewielkich kosztów związanych z zarządzaniem. Jeżeli zaś NASDAQ miałby stracić 4%, dokładnie tyle traci również ETF A. Jak tłumaczy portal Groww fundusze ETF „kopiują” wyniki wskaźników bazowych, dzięki czemu stanowią niezwykle użyteczne uzupełnienie portfolio. W przypadku ETF-ów opartych na indeksach największych światowych giełd ryzyko straty jest niewielkie i ściśle związane z kondycją gospodarki światowej. Całość giełdy niemal zawsze rośnie z roku na rok, za wyjątkiem lat recesji gospodarczej. Zasada ta sprawia, że wielu inwestorów sięga po fundusze ETF w celu lepszej dywersyfikacji portfela i zrównoważenia wpływu bardziej ryzykownych inwestycji.

Inwestowanie w fundusze ETF – podstawy

Wspomnieliśmy już, że fundusze ETF są publicznie notowane na światowych giełdach. Do inwestycji w nie wystarczy konto maklerskie Saxo Bank Polska lub konto na platformie inwestycyjnej. Zazwyczaj ta druga charakteryzuje się niższymi prowizjami przy handlu jednostkami uczestnictwa oraz znacznie większym wyborem ETF-ów, ale wymaga nieco większych nakładów na start. Przed zdecydowaniem się na inwestycję w fundusz ETF warto dokładnie przeanalizować sytuację gospodarczą wybranego kraju. Przykład Grecji i kryzysu finansowego z 2008 roku pokazuje, że nawet giełdy krajów wysoko rozwiniętych potrafią przeżyć ogromny krach. Dlatego warto pamiętać, że inwestowanie w fundusze ETF wciąż wiąże się z ryzykiem straty. Warto mieć to na uwadze podczas projektowania portfolio!

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że fundusze ETF to idealne aktywa dla początkujących inwestorów. Nie tylko są one proste do zrozumienia i zakupu, ale też stanowią skuteczne narzędzie przy planowaniu portfela. Inwestorzy chcący dodatkowo ograniczyć ryzyko powinno pomyśleć nad zainwestowaniem w fundusze ETF!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *