Harlan Coben – za co kochamy mistrza thrillerów?

Niewielu jest pisarzy, którzy przez ponad trzydzieści lat swojej kariery wciąż utrzymują się na światowym topie. Do tego grona należy z pewnością Harlan Coben – autor genialnych thrillerów i jeden z najlepiej zarabiających pisarzy na świecie. Kim jest? W czym tkwi jego niezwykłość? W jaki sposób ujmuje swoich czytelników? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kim jest Harlan Coben?

Harlan Coben to jeden z najpopularniejszych pisarzy powieści kryminalnych i sensacyjnych. Urodził się w 1962 roku, a zatem w przyszłym roku będzie obchodził okrągłe – 60-te urodziny. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Akcja jego powieści również najczęściej rozgrywa się na dobrze mu znanym obszarze stanów Nowy Jork i New Jersey. Częstym wątkiem w jego powieściach jest jakaś nierozwiązana albo niedokończona sprawa z przeszłości. Kolejni bohaterowie powieści Harlana Cobena nagle po latach rozwiązują zagadkę morderstw albo tajemniczych wypadków sprzed lat. Co jednak istotne mimo czasem dość powtarzalnej fabuły książki Harlana Cobena nie nudzą, a wręcz wciągają tak bardzo, że nie można się od nich oderwać od pierwszej do ostatniej strony.

Kilkadziesiąt światowych bestsellerów

Niewiele osób wie o tym, że bliskim przyjacielem Harlana Cobena jest Dan Brown. Obaj panowie podczas nauki w Amherst College należeli do bractwa Psi Upsilon. Być może zatem ta znajomość miała wpływ na wybór ścieżki życiowej przez Harlana Cobena. Już bowiem podczas nauki w college’u autor uświadomił sobie, że jego przeznaczeniem jest pisanie książek. Harlan Coben to jedyny współczesny pisarz, który otrzymał aż trzy najbardziej prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej. Najważniejszą z nich jest Edgar Poe Award. Harlan Coben zadebiutował w 1990 roku powieścią „Mistyfikacja”. W ciągu ponad 30 lat swojej kariery stworzył natomiast kilkadziesiąt książek, z których praktycznie każda stawała się bestsellerem.

Dlaczego kochamy Harlana Cobena?

Powieści Harlana Cobena, takie jak np. https://matfel.pl/tra-pol-171521-Harlan-Coben.html przyciągają czytelników ze względu na starannie skonstruowaną fabułę. Nawet fani powieści detektywistycznych najczęściej są zaskoczeni finalnym rozwiązaniem zagadki. Poza tym Harlan Coben ma niebywałą lekkość i swobodę pisania. Jego książki czyta się niemal jednym tchem. Czytelnicy kochają tego autora również za nietuzinkowych bohaterów, których wykorzystuje w swoich powieściach. Bohaterem większości książek Harlana Cobena jest Myron Bolitar. To człowiek wielu talentów. Niegdyś dobrze zapowiadająca się gwiazda koszykówki. Dzisiaj szef agencji sportowej MB SportsReps. W parze z nim najczęściej pojawia się natomiast jego bliski przyjaciel, którego poznał na studiach prawniczych na Harvardzie – Win (a właściwie Windsor Horne Lockwood III).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *