Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Obowiązek korzystania z kasy fiskalnej dotyczy coraz większej liczby przedsiębiorców, w związku z czym zdecydowanie warto zorientować się czy Twoja firma ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej. W niniejszym artykule odpowiadamy na tytułowe pytanie wyjaśniając kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Jednocześnie podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę wybierając urządzenie tego typu.

Kto powinien posiadać kasę fiskalną?

1) Sprzedaż towarów i usług osobom fizycznym oraz obroty przekraczające 20 000 zł.

Kasa fiskalna jest obowiązkiem dla podatników, prowadzących sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (lub rolników ryczałtowych). Pod warunkiem, że obroty w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym przekroczyły 20 000zł. Przy czym obliczając sumę obrotu nie należy wliczać wartości niematerialnych i prawnych, środków trwałych oraz nieruchomości.

Obowiązek posiadania urządzenia fiskalnego wynika z art. 111 ust 1 ustawy o VAT.

2) Przedsiębiorcy działający w niektórych branżach są zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej niezależnie od uzyskiwanego obrotu.

Przedsiębiorstwa działające w niektórych branżach powinny rejestrować sprzedaż za pomocą urządzenia fiskalnego niezależnie od uzyskiwanego obrotu. Mowa o podatnikach sprzedających gaz ziemny, sprzęt fotograficzny, sprzęt radiowy, sprzęt telekomunikacyjny, sprzęt telewizyjny, wyroby tytoniowe, napoje alkoholowe (powyżej zawartości alkoholu 1,2%) perfumy, wody toaletowe, przyczepy, naczepy, kontenery oraz części do silników.

Warto wiedzieć, że niektóre branże mają obowiązek posiadania kasy fiskalnej niezależnie od obrotu podczas gdy inne są zwolnione z takiego obowiązku. Mowa między innymi o usługach prawniczych, kosmetycznych, fryzjerskich, kosmetologicznych oraz usługach związanych z wyżywieniem.

Dokładniejsze informacje na temat zwolnień można przeczytać w § 4 Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Płatność przelewem a zwolnienie z kasy fiskalnej

Przyjmowanie płatności przelewem pozwala na zastosowanie zwolnienia z zastosowania kasy fiskalnej. Specyfika przelewu bankowego pozwala z łatwością przypisać określoną transakcję do konkretnego klienta. W efekcie zasadność stosowania zwolnienia z kas rejestrujących, gdy płatność następuje przy użyciu przelewu lub poprzez płatność online nie jest kwestionowana przez organy podatkowe. Trochę więcej wątpliwości budzi płatność kartą płatniczą, która może być interpretowana na równi z płatnością za pomocą gotówki.

Jak wybrać odpowiednią kasę fiskalną?

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę wybierając kasę fiskalną? Przede wszystkim należy rozróżnić czym różni się kasa fiskalna od drukarki fiskalnej. Kasa działa autonomicznie, natomiast drukarka wymaga połącznia z aplikacją sprzedażową, która może być zainstalowana na komputerze. Zatem wiele zależy od stosowanego systemu sprzedażowego. W przypadku mikroprzedsiębiorstw można sprawdzić np. kasy fiskalne dla fryzjerów. Natomiast w przypadku niektórych firm koniecznością może być zastosowanie drukarki fiskalnej – przykłady urządzeń fiskalnych można znaleźć na.

Kolejnym aspektem jest mobilność. Standardowe kasy są urządzeniami, które wymagają stałego podłączenia do prądu. Natomiast coraz popularniejsze są małe mobilne kasy fiskalne, które są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w terenie (np. na parkingach), lecz także w małych firmach, ceniących sobie wygodę i prostotę obsługi, jaką daje właśnie mała mobilna kasy (w efekcie mobilne kasy fiskalne możemy spotkać np. w punkcie gastronomicznym, u kosmetyczki lub u lekarza).

Następny kwestia dotyczy szeroko pojętych możliwości komunikacyjnych i technicznych urządzenia. Warto zorientować się czy kasa jest wyposażona w port RS232, port USB, Ethernet, Bluetooth lub Wi-Fi. Niezwykle ważnym, z punktu widzenia późniejszej obsługi, jest to, czy do naszego urządzenia można podłączyć inne sprzęty peryferyjne – czytnik kodów kreskowych, szufladę, wagę. Ponadto, w niektórych przypadkach, istotnym jest czy urządzenie potrafi wykonywać elektroniczne kopie paragonu lub czy drukować grafiki na paragonie. Z pozoru takie drobne funkcjonalności wydają się mało znaczącymi szczegółami jednak dla wielu działalności mogą mieć kluczowe znaczenie.

Poza powyższymi aspektami trzeba jednocześnie pamiętać o absolutnej podstawie a więc o tym by zakupione urządzenie spełniało wszelkie normy prawne. Podstawą jest również szybki i wygodny dostęp do usług serwisowych. Ewentualna usterka kasy fiskalnej może zatrzymać możliwość dokonywania sprzedaży co przekłada się na wymierne straty finansowe. Dlatego też kupno kasy renomowanego producenta oraz wybór właściwej firmy świadczącej usługi serwisowe wydaje się rozsądnym posunięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *