Dlaczego czytanie książek czyni cię lepszym człowiekiem?

Podczas gdy wielu z nas nie wyobraża sobie, by nie czytać książki przed snem, ponad jedna czwarta dorosłych Amerykanów przyznaje, że nie przeczytała nawet części książki w ciągu ostatniego roku, według Pew Research Center. Ci, którzy nie czytają, nie tylko tracą wszystkie dobre historie z ich fascynującymi postaciami i fascynującymi fabułami, ale także tracą wiele korzyści płynących z czytania, które wykraczają przekraczają wasze najśmielsze oczekiwania.

Nauka wielokrotnie pokazuje, że czytanie jest nie tylko dobrą rozrywką, ale może sprawić, że staniesz się mądrzejszy, poprawisz pamięć, a nawet pomoże ci żyć dłużej. Oto tylko kilka sposobów, w jakie czytanie może poprawić Twoje życie zgodnie z nauką:

 

Czytanie czyni cię mądrzejszym

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu i King’s College London pięciokrotnie przetestowali 1890 par bliźniąt w wieku od 7 do 16 lat, aby ocenić ich zdolność czytania i IQ. Odkryli, że bliźniak z wyższą zdolnością czytania miał również wyższą werbalną i niewerbalną zdolność poznawczą.

 

Czytanie może sprawić, że będziesz bardziej otwarty i kreatywny

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Toronto wykazały, że ludzie, którzy czytają opowiadania beletrystyczne, są zazwyczaj bardziej otwarci niż ich kochający rówieśnicy kochający literaturę faktu. Doświadczyli znacznie mniejszej potrzeby „domykania poznawczego”, co ułatwia ogólne przetwarzanie informacji i inspiruje kreatywność.

 

Czytanie sprawia, że ​​jesteś szczęśliwszy

Naukowcy z University of Liverpool przeprowadzili ankietę wśród 4164 osób dorosłych i odkryli, że samozidentyfikowani czytelnicy stwierdzili, że są mniej zestresowani, mniej przygnębieni, mają większą samoocenę i zdolność radzenia sobie z wyzwaniami. W porównaniu z osobami, które nie czytają w grupie, mieli również więcej bliskich przyjaciół i większe poczucie przywiązania do społeczności, a także świadomość problemów społecznych i różnorodności kulturowej.

 

Czytanie sprawia, że ​​jesteś bardziej empatyczny

Według badań opublikowanych w Science, fikcja może pomóc czytelnikom zrozumieć, co myślą inni, czytając emocje innych ludzi. To sprawia, że ​​są bardziej empatyczni wobec innych, z większym szacunkiem dla przekonań i pragnień innych.

 

Czytanie sprawia, że ​​jesteś mniej zestresowany

Badanie przeprowadzone w 2009 roku przez Sussex University wykazało, że czytanie może zmniejszyć stres nawet o 68 procent. Działa również szybciej niż inne uspokajające czynności, takie jak spacery lub słuchanie muzyki. Naukowcy uważają, że dzieje się tak, ponieważ czytanie wymaga koncentracji, rozluźnienia umysłu i złagodzenia napięć mięśni i serca. Czytanie książek przyczyną długotrwałych zmian w mózgu SPRAWDŹ!

 

Czytanie chroni Twoją pamięć

Wraz z wiekiem pamięć i funkcje mózgu mają tendencję do pogarszania się. Jednym ze sposobów walki z tym przygnębiającym procesem jest czytanie. Badanie opublikowane w Neurology, że ludzie, którzy czytają czy też wykonujący inne działania stymulujące umysłowo mieli wolniejsze tempo spadku pamięci, w porównaniu z tymi, którzy nie sięgają po książki. Częste czytanie i inne ćwiczenia mózgu obniżyły spadek umysłowy o 32 procent.

 

Czytanie może obniżyć ryzyko choroby Alzheimera

Naukowcy z Case Western University odkryli, że ludzie, którzy regularnie stymulowali swój mózg za pomocą takich czynności, jak czytanie, szachy lub układanie puzzli, byli 2,5 razy mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera niż osoby, które spędzały czas na mniej wymagających zajęciach. Książka to remedium na stres – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazka-remedium-na-stres/

 

Czytanie może przedłużyć życie

Naukowcy z Yale University przebadali 3635 osób w wieku powyżej 50 lat i odkryli, że uczestnicy, którzy poświęcili 30 minut dziennie na czytanie, żyli średnio o 23 miesiące dłużej niż osoby, które nie czytały. Ludzie, którzy czytają książki, również żyli dłużej niż ci, którzy czytają gazety lub czasopisma. Naukowcy uważają, że czytanie książek doprowadziło do zaangażowania poznawczego, gdy mózg nauczył się nowego słownictwa, naszkicował powiązania między punktami fabularnymi a światem zewnętrznym oraz wpłynął na empatię, percepcję społeczną i inteligencję emocjonalną. Jak zauważają autorzy: „Te odkrycia sugerują, że korzyści płynące z czytania książek obejmują dłuższe życie, w którym można je czytać”.

 

Są książki które uczą. Angażują. Inspirują. Próba wprowadzania zmian w życiu może być zniechęcająca. Daj sobie impuls i pozwól ekspertom zwiększyć Twoje szanse na sukces. Przeczytaj jedną z tych książek. Znajdź swoją motywację. Rozpocznij swoją podróż do samodoskonalenia. Zostań lepszym sobą!

„Zawsze śnij i sięgaj wyżej, niż wiesz, że możesz. Nie zawracaj sobie głowy tym, aby być lepszym od swoich współczesnych lub poprzedników. Staraj się być lepszym od siebie.” – William Faulkner

Książki są potężne, mogą inspirować, motywować i czynić z Ciebie lepszą osobę. Daleko od starych sposobów ukrywania twarzy podczas przeglądania sekcji „samopomocy” w księgarni, książki o samodoskonaleniu są teraz powszechne. Te książki uczynią Cię lepszą osobą i zmotywują Cię do spojrzenia na swoje życie w inny sposób. Poczuj wielką motywację do zmiany swojego życia – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/poczuj-wielka-motywacje-zmiany-swojego-zycia/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *