Praca grafika komputerowego – największe wady i zalety

Coraz więcej osób interesuje się zagadnieniem grafiki komputerowej. Nie ma się co dziwić, gdyż to właśnie grafiki są jednym z najbardziej pożądanych środków przekazu.

Duży popyt na treści graficzne sprawia, że w większości firm znajdzie się ktoś, kto jest odpowiedzialny za wizualną stronę przekazu wszelkich treści.

Jak wygląda praca grafika komputerowego? Jakie są jej największe zalety? Co najbardziej irytuje podczas pracy?

 

Grafika komputerowa jako sposób na życie

Aby zostać grafikiem komputerowym nie potrzeba wykształcenia kierunkowego w tym kierunku. Owszem studia są zazwyczaj mile widziane, ale coraz więcej osób kończy specjalistyczne kursy Photoshop, weekendowe szkoły czy po prostu uczy się na własną rękę.

Wielu grafików komputerowych to freelancerzy, czyli tzw. wolni strzelcy, podejmujący się różnych zleceń. Nie jest jednak trudno znaleźć stałą pracę w agencji lub mniejszej firmie.

Zarobki grafika komputerowego

To, ile zarabia grafik, zależy przede wszystkim od doświadczenia. Zarobki w tej branży można zaliczyć zarówno do plusów, jak i do minusów, gdyż różnią się w zależności od wykształcenia, kwalifikacji, miejsca pracy czy lokalizacji firmy.

Mówi się, że grafik komputerowy zarabia średnio około trzech tysięcy netto, jednak bardzo ciężko uogólnić to stwierdzenie. Dobry grafik z wieloletnim doświadczeniem, może liczyć na bardzo dobre zarobki znacznie powyżej tej kwoty. Z kolei początkujący graficy, mogą zacząć od kwot niewiele ponad dwóch tysięcy na rękę.

Zupełnie inne zarobki dotyczą freelancerów i różnią się od siebie w każdym miesiącu, w zależności od ilości i rodzaju zleceń.

Grafik komputerowy to praca dająca dużo satysfakcji

Zwykle tworzenie projektów graficznych, daje ich twórcom dużo satysfakcji. Niejednokrotnie mogą wykazać się kreatywnością, pomysłowością i sprytem. W zależności od rodzaju grafiki i jej przeznaczenia, graficy mogą stworzyć naprawdę ciekawe wręcz artystyczne projekty. Taka praca daje możliwość twórczego myślenia i wymaga dużo wyobraźni, co dla wielu osób jest spełnieniem marzeń o idealnej pracy.

Co więcej, efekty ich prac są widoczne gołym okiem. Dobre prace powinny być więc docenione, jeśli nie przez kolegów z pracy, to chociażby przez odbiorców.

Kolejnym powodem do satysfakcji jest to, że to często grafik określa styl i charakter przekazu treści. Może więc swoją twórczą pracą wywierać wpływ i kształtować przekaz firmy. Nawet jeśli dostanie wytyczne cd. projektu, to pracownicy liczą się z jego zdaniem, co daje duże pole do manewru.

Możliwość pracy zdalnej oraz jako freelancer

Ponieważ graficy nie potrzebują zwykle wsparcia z zewnątrz, a ich praca jest bardzo indywidualna, wielu z nich wybiera opcje pracy zdalnej. Większość firm, zwłaszcza w dobie pandemii, umożliwia pracownikom pracę z domu.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza że praca grafika polega na twórczym myśleniu. Daje to jeszcze wiele innych korzyści jak elastyczność pracy, możliwość samodzielnego jej zorganizowania czy dowolne godziny pracy.

Mówiąc o pracy zdalnej, należy wspomnieć o kwestii pracy jako freelancer. Wielu grafików, wybiera ten sposób na życie, co daje im znacznie szersze możliwości. Mogą podejmować się zleceń nie tylko w swojej miejscowości, ale w zasadzie z całego świata. Jeśli tylko dysponują własnym sprzętem, to w zasadzie mogą przyjąć dowolne zlecenie.

Największe wady pracy grafika

Wydaje się to być praca marzeń, jednak rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Z jednej strony duże zapotrzebowanie na treści graficzne sprawia, że graficy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy, z drugiej jednak rośnie konkurencja.

Coraz więcej osób podejmuje się tego zawodu, co sprawia, że coraz ciężej się wyróżnić. W pracy grafika komputerowego to portfolio liczy się najbardziej, dlatego powinno być jak najbardziej urozmaicone i oryginalne. A o to coraz trudniej.

Ponadto, coraz więcej amatorów podejmuje się tworzenia grafik. Firmy chcąc zaoszczędzić na grafiku, zlecają wykonanie prostych grafik innym pracownikom. Nie jest to trudne, gdyż w Internecie istnieje coraz więcej darmowych programów do tworzenia ciekawych projektów. W takich warunkach ciężko jest się wyróżnić i przebić.

Trudności w pracy z klientem

Kolejną wadą pracy jako grafik, jest zasada trzymania się schematów narzuconych odgórnie. I o ile często jest to spore ułatwienie, tak mogą zdarzyć się projekty, bardzo trudne do zrealizowania i pozbawione możliwości kreatywnej pracy. Może się zdarzyć, że trafi się do firmy, gdzie możliwość swobody i kreatywności jest mocno ograniczona.

Warto też zwrócić uwagę na kwestię pracy z samym klientem. Często to właśnie sam klient lub zleceniodawca, sprawiają najwięcej kłopotów. Może zdarzyć się osoba, która nie do końca potrafi przekazać swoje wymagania a ma bardzo duże oczekiwania co do efektu końcowego. W takim wypadku wpada się w pętle niekończących się poprawek. Niezadowolony klient niestety, ale może sprawić dużo nieprzyjemności, zwłaszcza jeśli pracuje się jako freelancer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *