Jak wytresować psa terapeutycznego?

W dzisiejszych czasach ludzie coraz więcej dowiadują się o korzyściach zdrowotnych z posiadania psa. W rezultacie wzrosło zainteresowanie opinii publicznej psami terapeutycznymi. Psy terapeutyczne zapewniają ulgę osobom w sytuacjach wywołujących niepokój, przynoszą pocieszenie osobom pogrążonym w żałobie lub samotnym oraz oferują uczucie ludziom przebywającym w instytucjach takich jak szpitale, domy opieki i szkoły. Jeśli masz przyjaznego, dobrze wychowanego psa, który kocha ludzi, Ty i inni właściciele w podobnych sytuacjach możecie się zastanawiać – jak szkolone są psy terapeutyczne?

Co powinniśmy wiedzieć o psach:

Co to znaczy pies terapeutyczny?

Pies terapeutyczny zapewnia komfort i uczucie osobom przebywającym w placówce lub niektórym osobom, które wymagają wizyty, aby poradzić sobie z problemem fizycznym lub emocjonalnym. Psy terapeutyczne nie są psami usługowymi, które świadczą określone usługi dla osób o specjalnych potrzebach i które otrzymują pełny dostęp publiczny zgodnie z ustawą o osobach niepełnosprawnych (ADA). Nie są również zwierzętami wsparcia emocjonalnego, które wymagają recepty od specjalisty zdrowia psychicznego lub opieki zdrowotnej, ale nie potrzebują specjalnego szkolenia ani certyfikatów, aby wykonywać swoją pracę.

Dlaczego warto szkolić psa terapeutycznego?

Psy terapeutyczne przynoszą wiele fizycznych korzyści ludziom, których odwiedzają. Mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi i tętno, zmniejszyć lęk pacjenta oraz zwiększyć poziom endorfin i oksytocyny. Ale to nie jest korzyść jednokierunkowa. Badania wykazały, że psy terapeutyczne również zyskują na swojej pracy. Wskaźniki endorfin i oksytocyny są wyższe u psów terapeutycznych niż u przeciętnych zwierząt domowych.

Ale na przykład nie możesz po prostu zabrać psa do krewnego w szpitalu. Psy terapeutyczne potrzebują certyfikatu i rejestracji w renomowanej organizacji krajowej. Certyfikacja jest jednak ostatnią przeszkodą w dedykowanym procesie stania się psem terapeutycznym, który obejmuje ocenę temperamentu, szkolenie i wiele innych.

Czy każdy pies może być psem terapeutycznym?

Chociaż twoje psy mogą obdarzać cię bezwarunkową miłością, niekoniecznie kwalifikuje to je jako odpowiednie do pracy terapeutycznej. Psy terapeutyczne muszą osiągnąć dorosłość, wiele organizacji nie zezwala na szczenięta poniżej roku życia. Ponadto wiele organizacji wymaga, aby psy zdały test AKC Canine Good Citizen (CGC) na posłuszeństwo, chociaż inne wymagają testu specyficznego dla terapii zamiast CGC.

Poza tym wiek i rasa tak naprawdę nie mają znaczenia. Oprócz podstawowego posłuszeństwa pies musi posiadać naturalny temperament towarzyski , nie być zbyt młody lub sprężysty i musi wykazywać chęć do wykonywania tej pracy.

Czy Twój pies byłby dobrym psem terapeutycznym?

Najpierw należy uważnie i beznamiętnie obserwować psa, aby określić jego prawdziwy temperament. Przede wszystkim należy upewnić się czy pies naprawdę lubi wchodzić w interakcje z nowymi ludźmi w różnych sytuacjach? Czy zwraca na siebie uwagę ludzi i zachowuje spokój? Najczęściej w sytuacji terapeutycznej ludzie chcą po prostu psa, który siedzi obok nich i pozwala się głaskać.

Krótko mówiąc, kandydaci na psy terapeutyczne są z natury spokojni, przyjaźni i przywiązani do obcych. Są również dobrze wyszkoleni w podstawowym posłuszeństwie i łatwo przystosowują się do nowych dźwięków, miejsc, zapachów i sprzętu. Większość organizacji zajmujących się psami terapeutycznymi wymaga również, aby psy były zdrowe i zadbane, z regularnymi kontrolami zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dobry przewodnik dla psów terapeutycznych

Szkolenie psa terapeutycznego może prowadzić do nowych doświadczeń zarówno dla psa, jak i właściciela. Świat psów otwiera się i jako para pomagacie swojej społeczności. Zaleca dołączenie do krajowego lub lokalnego oddziału terapeutycznego, który organizuje wydarzenia towarzyskie. W ten sposób zarówno ty, jak i twój pies zaprzyjaźnicie się. Podkreśla również, że praca psa terapeutycznego jest tak samo dobra dla człowieka, jak dla psa. Warto wiedzieć, że ​​podczas gdy przewodnik i pies współpracują ze sobą, czasami opiekunowie muszą odgrywać nieprzewidziane role.

Inne dobre rady dla przewodników obejmują współpracę z innym przewodnikiem, który wie, jak szkolić psa terapeutycznego. Zwróć się do renomowanego trenera, aby uzyskać dodatkowe informacje lub doświadczenie. Poza tym często możesz wybrać, gdzie chcesz pracować. Jeśli Twój pies kocha dzieci, zdecyduj się na odwiedzenie szkół lub bibliotek. Możesz zamiast tego zdecydować się również na wizyty domowe z osobami starszymi.

Jak szkolone są psy terapeutyczne?

Możesz szkolić psa terapeutycznego samodzielnie lub z pomocą innej osoby kompetentnej. Keehn, który pomaga właścicielom szkolić swoje psy jako połowa zespołu terapeutycznego, radzi, abyś poszukał formalnej organizacji, która na swoich stronach internetowych zamieszcza listę dobrze wykształconych trenerów, którzy pomogą Ci na Twojej drodze.

Wskazówki, jak wytresować psa terapeutycznego

Nauka szkolenia psa terapeutycznego nie jest łatwym zadaniem i często wymaga dużo pracy zarówno ze strony psa, jak i przewodnika. Rzeczywiście, niektóre z najlepiej wyszkolonych psów na świecie nigdy nie staną się odpowiednimi psami terapeutycznymi ze względu na swój temperament. I odwrotnie, niektóre trudne do wyszkolenia psy otworzą się z odpowiednim stylem treningu i mogą stać się doskonałymi psami terapeutycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *