Czym jest moda ekologiczna?

Kupując nową bluzkę, bardzo mało osób zastanawia się nad procesem jej powstania. Sklepowe półki aż uginają się pod ciężarem ubrań, a nowe kolekcje kuszą, by stale nabywać coraz to nowsze elementy garderoby. Na szczęście, coraz częściej, w przestrzeni publicznej, zaczyna mówić się o modzie ekologicznej. Dowiedz się, czym ona jest i dlaczego jest tak istotna.

Problem przemysłu odzieżowego

Przemysł odzieżowy jest jednym z najbardziej szkodliwych dla środowiska. Oprócz zużywania niewyobrażalnie dużych ilości wody, produkcja ubrań wytwarza także liczne odpady, które są trudne w utylizacji. Coraz więcej konsumentów zaczyna dostrzegać problem i szukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą zadbać o planetę. Na tę sytuację, na szczęście, nie są także obojętne marki odzieżowe, które stopniowo wprowadzają rozwiązania mające na celu znaczne ograniczenie zużywania cennych zasobów.

Całość działań, które prowadzić mają do diametralnej zmiany podejścia do kupowania ubrań i akcesoriów, to tzw. moda ekologiczna bądź inaczej moda zrównoważona.

Moda zrównoważona i jej najważniejsze cechy

Moda zrównoważona to szereg działań stojących zarówno po stronie konsumentów, jak i marek odzieżowych.

Marki odzieżowe

Coraz więcej światowych firm zajmujących się produkcją ubrań zaczęło dostrzegać problem tzw. fast fashion. Stopniowo zmieniają oni swoje zasady działania, starając się znacznie zmniejszyć zużycie wody, energii elektrycznej, a także skrócenie śladu węglowego. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie na rynek ubrań wykonanych jedynie z naturalnych materiałów, które nie wymagają stosowania chemicznych substancji. Najlepiej sprawdza się organiczna bawełna, len oraz pozyskiwany z celulozy drzewnej lyocell. Firmy starają się także produkować ubrania z recyklingu. Przetwarzanie i tworzenie z nieużywanych już tekstyliów nowych produktów znacznie zmniejsza konieczność pozyskiwania nowych tkanin.

Konsumenci

Decydując się na zakup ubrań, warto dokładnie prześledzić swoje potrzeby. Przemyślane i świadome decyzje zakupowe to pierwszy krok do tego, by przyczynić się do ratowania planety i ograniczenia produkcji dużych ilości ubrań. Warto zwracać również uwagę na to, by ubrania te były wysokiej jakości. Dzięki temu będą w stanie posłużyć zdecydowanie dłużej. W przypadku nieużywanych już ubrań, dobrze jest nadać im drugie życie i oddać potrzebującym. Aby ograniczyć ślad węglowy, dobrze jest także wspierać lokalne marki, które zajmują się produkcją ubrań na terenie Polski.

Ubrania dziecięce a moda zrównoważona

Trend tzw. fast fashion dotyka nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Szybko zmieniające się kolekcje i ubrania nie najlepszej jakości wymuszają na rodzicach zakup coraz to nowszych ubrań, które i tak używane są stosunkowo krótko ze względu na szybki wzrost dzieci. Marka Duende, świadoma zagrożeń płynących z produkcji ubrań, postanowiła wprowadzić na rynek produkty dla najmłodszych, które powstały z naturalnych materiałów, są ponadczasowe i mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Naturalny materiał zapewnia dziecku wysoki komfort, pozwalając skórze swobodnie oddychać, a uniwersalny wzór i subtelny kolor sprawiają, że tego typu ubrania dla dzieci nigdy nie wyjdą z mody.

Świadomy konsument, który doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niosą za sobą poszczególne działania, to w dzisiejszych czasach prawdziwy skarb. Aby móc cieszyć się pięknem przyrody i oddychać świeżym powietrzem, warto wybierać marki, nie tylko te odzieżowe, dla których los naszej planety nie jest obojętny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *