Regeneracja pomp hydraulicznych – co robić, gdy pompa odmawia posłuszeństwa?

Rolnictwo, budowlanka, górnictwo czy hutnictwo – co łączy wymienione dziedziny przemysłu? Z pewnością to, że na nich opiera się gospodarka. Problemy w którejś z nich mogłyby oznaczać poważne utrudnienia w funkcjonowaniu kraju. Jednak do prawidłowego działania wspomniane gałęzie przemysłu potrzebują odpowiednich środków – mowa tu o ciężkich, specjalistycznych maszynach, które umożliwiają im sprawną pracę. W budownictwie pomagają stawiać hale, domy czy biurowce. W górnictwie ułatwiają i przyspieszają wydobycie itd. Wszystkie te maszyny opierają się z kolei na hydraulice siłowej, wykorzystując m.in. takie podzespoły jak pompy hydrauliczne.

Pompa hydrauliczna – co to jest i jak działa?

Pompa hydrauliczna to element hydrauliki siłowej, który stanowi ważną część zasilania rozmaitych specjalistycznych maszyn – budowlanych, górniczych, rolniczych i przemysłowych. Zadaniem pomp jest dostarczanie cieczy pod ciśnieniem do silników hydraulicznych, rozdzielaczy bądź innych odbiorników. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie pracy przez koparki, gruszki do betonu, śmieciarki itd.

Jeśli chodzi o budowę pompy hydraulicznej, nie jest ona specjalnie skomplikowana. Przykładowo, analizując budowę pompy zębatej, można zauważyć, że składa się ona z: kół zębatych, korpusu, pilota, pokrywy i przełącznika hydraulicznego. Jednak pomimo stosunkowo prostej konstrukcji, elementy hydrauliki siłowej wykonane są z ogromną precyzją. Wszystkie elementy składowe muszą być idealnie dopasowane, aby mechanizm mógł działać bez zarzutu i sprawnie wykonywać swoją pracę.

Oczywiście istnieją różne rodzaje pomp hydraulicznych. Należą do nich:

  • pompa hydrauliczna zębata,
  • pompa hydrauliczna wielotłoczkowa,
  • pompa hydrauliczna promieniowa,
  • pompa hydrauliczna łopatkowa,
  • pompa hydrauliczna osiowa,
  • pompa hydrauliczna śrubowa.

Awaria pompy hydraulicznej – problem, któremu często da się zapobiec

Uszkodzenie pompy hydraulicznej jest czymś, czego każdy przedsiębiorca wolałby uniknąć. Wszak na hydraulice siłowej opiera się praca wielu maszyn. Awaria podzespołów może doprowadzić do przestojów w pracy, a te z kolei przełożyć się mogą na straty finansowe. I mimo że elementy hydrauliki siłowej są bardzo wytrzymałe i mogą pracować przez wiele godzin na ogromnych obciążeniach, czasem dochodzi do rozmaitych usterek. Z czasem mogą zużywać się uszczelnienia, pojawiać przecieki. Ignorowanie pierwszych symptomów nieprawidłowego działania maszyn może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń, a im poważniejsza awaria, tym większe ryzyko, że naprawa i regeneracja będzie bardziej kosztowna. Dlatego tak ważny jest regularny serwis pomp hydraulicznych. Dzięki niemu możliwe jest wczesne wychwycenie problemu i podjęcie odpowiedniej interwencji.

Serwis hydrauliki siłowej – jak wygląda regeneracja i naprawa pomp hydraulicznych?

Naprawa i regeneracja pomp to proces kilkuetapowy. Najpierw należy zorientować się, gdzie leży problem. Aby było to możliwe, specjalista musi obejrzeć pompę i przeprowadzić diagnozę. W przypadku serwisów mobilnych klient nie musi martwić się o dostarczenie podzespołów do warsztatu. Serwisant przyjeżdża na miejsce awarii i sprawdza, które elementy wymagają naprawy. Często, gdy usterka jest wykryta odpowiednio wcześnie, wystarczy dokonać regeneracji lub drobnych napraw, żeby pompa hydrauliczna wróciła do pełnej sprawności. Niejednokrotnie jednak pojawia się konieczność wymiany części na nowe. To niestety bardziej kosztowny zabieg, jednak czasem nieunikniony, zwłaszcza, jeśli awaria została wykryta zbyt późno, a uszkodzenia są zbyt poważne. Dlatego właśnie tak ważny jest regularny serwis maszyn budowlanych.

Po dokonaniu wstępnej diagnozy, pompa zabierana jest do warsztatu, gdzie serwisant rozbiera ją na części, dokładnie sprawdza oraz przygotowuje dokumentację techniczną, opisową i zdjęciową. Szacuje koszt naprawy i regeneracji i przedstawia szczegóły klientowi. Jeśli na tym etapie wszystko jest jasne, można przystąpić do właściwej części, czyli regeneracji pompy hydraulicznej. Na tym jednak praca serwisu się nie kończy – po dokonaniu niezbędnych napraw należy jeszcze przeprowadzić testy urządzenia, aby upewnić się, że naprawa pompy hydraulicznej się powiodła i że wszystko działa, jak należy. Dopiero wtedy sprzęt może wrócić do klienta.

Poszukując serwisu pomp hydraulicznych, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrana firma jest godna zaufania, czy fachowcy udzielają klientowi wszelkich niezbędnych informacji i czy oddawane do serwisu urządzenia są testowane po wykonaniu prac naprawczych. Takie czynniki świadczą o rzetelności firmy i dają większą gwarancję zadowolenia.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *