Jak wybrać dobre żelazko parowe?

Na co powinnaś zwrócić uwagę, decydując się na zakup nowego żelazka? Jaką stopę wybrać, na ile ważna jest moc żelazka i co powinnaś wiedzieć o wyrzucaniu pary? Sprawdź ranking żelazek albo przeczytaj kilka poniższych praktycznych porad, by wybrać idealny sprzęt dla siebie.

Stopa żelazka – na jaką się zdecydować?

Stopa żelazka decyduje nie tylko o jakości prasowania ale również o cenie żelazka. Stopa ze stali, aluminium czy ceramiki jest dużo tańsza, ale też trudniejsza w czyszczeniu i podatna na zarysowania czy uszkodzenia. Dodatkowo stopa ze stali ma średni poślizg. Jeśli chcesz mieć naprawdę dobrej jakości sprzęt w domu, to wybierz stopę szafirową, tytanową albo granitową – mają rewelacyjny poślizg, są odporne na uszkodzenia i łatwe w czyszczeniu.

Moc żelazka – czy to jest istotne?

Ile Wat musi mieć Twoje żelazko, by dobrze prasować? Na rynku znajdziesz i takie poniżej 1000, jak i powyżej 2400Wat. Rozpiętość spora. Jaka jest różnica? Największa w szybkości nagrzewania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nawet żelazka o mocy 2000 Wat nie opóźnią jakoś znacznie Twojej pracy. Słabsze żelazka potrzebują kilku minut, mocniejsze są gotowe do pracy w kilka sekund. Jeśli jest to priorytetem dla Ciebie, to oczywiście wybierz żelazko z większą mocą – pamiętaj jednak, że są one droższe zarówno w zakupie jak i eksploatacji.

Natężenie pary – dlaczego jest kluczowe?

Każde żelazko ma opcję wytwarzania pary. Od modelu zależy jednak czy to natężenie pary będzie słabsze czy mocniejsze. Tańsze modele wytwarzają około 20 – 25 g pary na minutę. To niekoniecznie może zapewnić dobre efekty. Dlatego skuś się na droższe urządzenia, gdzie natężenie pary oscyluje w okolicach 40 – 50g na minutę. Możesz też zainwestować w żelazko z generatorem pary, wtedy nadmuch pary wyniesie nawet 150 g na minutę – sprawdza się przy prasowaniu spodni na kant, obrusów czy pościeli. Na rynku dostępne są także modele z funkcją uderzenia pary – zapewnisz tym sobie jednorazowy ale mocniejszy strumień pary.

Zbiornik na wodę – nie tylko pojemność ma znaczenie

Mały zbiornik Cię ogranicza, bo trzeba często dolewać wody? Wybierz model, którego pojemnik ma pojemność nawet 400 ml. Pamiętaj jednak, że im więcej wody, tym cięższe żelazko, co z kolei obniża komfort prasowania. Przy zbiorniku zwróć uwagę na sposób napełniania wody. Najlepsze są pojemniki, które możesz wyciągnąć albo mają na tyle szeroki otwór, że wodę napełnisz, bez rozlewania.

Kupując żelazko zwróć uwagę też na opcje dodatkowe – funkcja samooczyszczenia, czy wyłączania urządzenia, po dłuższym czasie bezczynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *