Postacie fantasy: 4 wspólne cechy i pomysły na ich tworzenie

Nie ma znaczenia, czy twoja postać jest niebieskim goblinem, królową wróżek, czy bezcielesnym duchem. Jeśli twoi czytelnicy nie będą mogli odnieść się do twojej postaci, nie będą inwestować w twoją historię.

Książki w których występuje zwierzęcy bohater – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-w-ktorych-wystepuje-zwierzecy-bohater/

Niezależnie od tego, czy uważasz się za pisarza kierującego się fabułą, światem czy postaciami, faktem jest, że postacie ożywiają twoją historię dla czytelników. Czytelnicy często czują się sfrustrowani, gdy postacie fantasy nie są wiarygodne. Oczywiście wiemy, że czarownice, wróżki i wilkołaki nie są prawdziwe, jednak muszą czuć się realne w świecie, który zbudowałeś.

Jak tworzyć i pisać postacie fantasy

Tworząc postać fantasy, chcesz wykorzystać powód, dla którego czytelnicy przywiązaliby się do Twojej historii. Nie ma wątpliwości, że z natury pociągają nas rzeczy, które są podobne i nie różni się to od relacji między czytelnikami a postaciami w Twojej książce. Mówiąc najprościej, czytelnicy szukają postaci, z którymi mogą się utożsamiać i które wzbudzają silne emocje. Oczywiście nigdy nie będziemy w stanie latać ani strzelać magią z magicznej różdżki, ale możemy zobaczyć siebie w tych fantastycznych postaciach. W naszym codziennym życiu odczuwamy ten sam niepokój, determinację, radość, smutek. I ta znajomość sprawia, że kibicujemy im od początku do końca.

Pomysły na cechy postaci fantasy

Jak możesz zapewnić, że nawet twój pół-smoczy bard-wojownik czuje się realistycznie? Odpowiedzią nie jest ich wygląd ani magiczne zdolności. Chodzi o rzeczy, które naprawdę czynią nas ludźmi. Oto cztery cechy do zbadania podczas tworzenia postaci fantasy

1. Tworzenie motywacji postaci

Za każdą wielką fikcyjną postacią stoi jedna ważna rzecz: motywacja postaci. To, czego chce twoja postać, kieruje twoją fabułą, pomaga jej się rozwijać i sprawia, że twoja postać czuje się autentyczna.
W Wiedźminie motywacją Yennefer jest odzyskanie wyboru bycia matką, aby pozostawić po sobie spuściznę. To napędza każde jej działanie. We Władcy Pierścieni motywacją Froda jest uratowanie Śródziemia poprzez zniszczenie pierścienia. Motywacją Golluma jest posiadanie pierścienia, jedynej rzeczy, która kiedykolwiek przyniosła mu choćby pozory szczęścia.

Wszyscy mamy motywacje które nas napędzają. Może dążysz do stabilności finansowej, miłości, ochrony swojej rodziny, pozostawienia spuścizny, duchowego oświecenia lub dokonania zmian w świecie. Może nie jest to poziom epickiej fantazji, ale wszyscy chcemy czegoś u podstaw. Potrafimy zrozumieć postacie, które czegoś chcą. Kiedy tego nie robią, cała historia kruszy się wokół nich.

Struktury narracjihttps://www.psychoskok.pl/aktualnosci/struktury-narracji/

Motywacje nie dotyczą tylko głównych bohaterów. Każda postać w Twojej historii powinna czegoś chcieć, ponieważ motywacje determinują działania. Ich motywacja nie musi być tak rozwinięta, jak motywacja twojego bohatera i antagonisty, ale nadal powinieneś mieć na uwadze to, czego chce każda postać.

Stawki historii są również określane przez motywację. Co stoi na drodze twojej postaci i co się stanie, jeśli jej nie osiągną?

2. Wady osobowości sprawiają, że postacie są powiązane

Nikt nie jest doskonały, a gdy postacie są zbyt doskonałe, natychmiast stają się nie do powiązania — a nawet nie do pogodzenia!

Oto kilka typowych wad postaci, które możesz nadać swoim postaciom:
• arogancja
• cynizm
• chciwość
• postawa osądzania
• nadwrażliwość
• zawodna natura
• zmienność

Nawet jeśli wada postaci nie jest naszą, stają się powiązane, ponieważ wszyscy znamy kogoś z każdą negatywną cechą. Urzeczywistniają się dzięki swoim niedoskonałościom. Guru gramatyki, edytor stylów i mentor pisania w jednym pakiecie.

3. Dodaj głębię emocjonalnymi ranami i sekretami

Jednym z najlepszych sposobów na urealnienie postaci z fantazji jest przekazanie im jakiejś wielkiej tajemnicy lub emocjonalnej traumy. Nie sugeruję, że każda osoba na świecie miała w przeszłości poważne traumatyczne wydarzenie, ale wiele osób ma jakiś tragiczny, decydujący moment, który wpływa na to, kim jesteśmy i jak działamy.
Rany emocjonalne lub tajemnice pomagają zrozumieć motywacje postaci i wady osobowości. Czy twój Elf ma problem z władzą i szuka niezależności z powodu znęcającego się nad nim rodzica? Czy twój książę wróżek ma problem z otwarciem się, ponieważ tak naprawdę jest nieślubnym spadkobiercą i musi strzec tajemnicy swoim życiem?

4. Wyrażaj swoje emocje i reakcje emocjonalne

Wszystkie te inne czynniki świetnie nadają się do pisania wiarygodnych i powiązanych z nimi postaci fantasy, ale jeśli czytelnik nie będzie w stanie zobaczyć, jak się czuje i jak się zachowuje bohater powieści, ten realizm zostanie utracony.
Nawet postacie stoickie, takie jak Geralt z Wiedźmina, mają emocje i reakcje emocjonalne. Twoja postać nie musi nosić serca na dłoni, ale musi wyrazić – wewnętrznie lub zewnętrznie – swój gniew, strach i szczęście. Dodatkowo muszą reagować w sposób, który ma sens dla tej emocji.

Gniew na stoickiego krasnoluda może skutkować przypływem gorąca lub zaciśniętą szczęką. W przypadku emocjonalnej wiedźmy może to oznaczać werbalne lub fizyczne ataki. Smutek nie musi oznaczać płaczu; może to oznaczać wycofanie się lub szukanie ulgi poprzez picie.

Książki o wampirach, czarownicach, magii i duchachhttps://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-o-wampirach-czarownicach-magii-i-duchach/

W każdej scenie zadaj sobie pytanie, co czuje twoja postać, aby określić, jak pokazać tę emocję.

Cztery najlepsze postacie fantasy, jakie kiedykolwiek stworzono

Jeśli jesteś fanem fantasy, tak jak my, nie są ci obce te postacie. Niezależnie od tego, czy grają rolę bohatera, złoczyńcy i tak dalej, zapewniają świetny wgląd w to, jak należy stworzyć postać fantasy. Poznasz, jak różne elementy wcześniej łączą się, aby uczynić je jednymi z najlepszych postaci fantasy, jakie kiedykolwiek stworzono.

1. Świata Harry’ego Pottera

Naszą listę zaczynamy od „cudownego chłopca”, tytułowego bohatera popularnego serialu fantasy — J.K Rowlings Harry Potter. W serii siedmiu powieści fantasy czytelnicy zapoznają się z przygodami Harry’ego Pottera, młodego czarodzieja, który został rzucony w świat magii po wcześniejszym mniej lub bardziej nudnym życiu. Harry Potter jest postrzegany jako odważny, pokorny i lojalny; kierowany mocno swoim sumieniem i postawą czynienia dobra. Harry Potter ma oczywiście wady – często jest lekkomyślny i impulsywny. Jednak jego motywy są szlachetne, ponieważ pracuje nad tym, aby chronić swoich przyjaciół i rodzinę przed Czarnym Panem.

2. Tyrion Lannister z Gry o Tron

Tyrion Lannister gra główną postać w „Grze o tron” George’a RR Martina. Chociaż status dobra lub zła Tyriona Lannistera może być przedmiotem dyskusji, jego dynamiczna natura czyni go jedną z najwspanialszych postaci, jakie kiedykolwiek stworzono. Tyrion mógł urodzić się w jednym z najpotężniejszych rodów Westerlands, ale jego wygląd fizyczny kazał mu znosić życie w karlim ciele. Polega na swoim bezwzględnym dowcipie i niesamowitym sposobie robienia ze wszystkiego żartów. Jego postać gra na delikatnej równowadze między osobistą tragedią a przetrwaniem.

3. Aragorn z Władcy Pierścieni

Aragorna z Władcy Pierścieni JRR Tolkiena najlepiej można opisać jako „doskonałego bohatera” — szlachetnego wojownika. Podczas swojej podróży demonstruje silne przywództwo, pokorę, wytrwałość i bezinteresowność. Inspiracja postacią Tolkienabyła ogłaszana jako wybitne postacie historyczne, w tym sam Chrystus. Służy to jako świadectwo samej natury Aragorna — przywództwa w służbie i odwadze.

4. Morgana z Auturian Legend

Morgana, inaczej znana jako Morgan le Fay, jest postacią kobiecą w Legendach Auturiańskich. W trakcie tej popularnej serii fantasy jej wizerunek zmienia się między wrogim a życzliwym. Jest opisywana jako czarodziejka o złych motywach. Chociaż istniała egzystencjalna kość, którą można było wybrać ze swoim przyrodnim bratem Kingiem Authorem, we wcześniejszych pracach była postrzegana jako jego przyjaciółka, która nawet chciała go chronić. Jest postacią polaryzującą, ale potężną. Wielu uważa ją za ikonę feministyczną ze względu na jej zagorzałe roszczenia do autonomii i to, co reprezentuje w świecie fantasy skupionym wokół męskich bohaterów.

Postacie fantasy to tylko postacie

Prawdopodobnie zauważyłeś, że wszystkie te wskazówki dotyczące pisania realistycznych postaci fantasy dotyczą każdego typu fikcyjnej postaci. To dlatego, że pod koniec dnia twoją fantastyczną obsadą są po prostu fikcyjne osoby z dodatkowymi umiejętnościami lub dziwnym wyglądem.

Nie daj się tak pochłonąć różnicom w budowaniu świata, że zapomnisz uczłowieczyć swoje nieludzkie postacie.

Lubię i polecam polskich autorówhttps://www.psychoskok.pl/aktualnosci/lubie-i-polecam-polskich-autorow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *