Czym jest literatura gotycka?

Pewnie nieraz musiałeś słyszeć słowo „goth”. Kiedy słyszysz to słowo, przychodzą na myśl czarne stroje, horror, mroczny makijaż, czasem mroczne siły i ogólnie melancholijna aura. Ale naprawdę, czy to wszystko „gotyk” pociąga za sobą? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego gatunku gotyckiego w literaturze, tutaj dowiesz się tego, co naprawdę oznacza ten gatunek.

Co to jest „gotyk”?

Termin „gotyk” powstał we Francji około XII wieku. Gotyk nie zaczął być używany jako rodzaj literatury. Zamiast tego był używany do opisania średniowiecznego stylu unikalnej, misternej i ozdobnej architektury (i ruin).

Gotyk stał się gatunkiem literatury w XVIII wieku. Pierwsza w historii literatura gotycka, która zaszczyciła świat, „Zamczysko w Otranto”, została opublikowana w 1764 roku. Napisana przez angielskiego pisarza Horace Walpole, książka zawierała te słowa w podtytule „A Gothic Story”. Ta książka, choć niedługo stanie się wyrafinowanym żartem, zawierała wiele mrocznych elementów, śmierci, miłości i wątków nadprzyrodzonych.

Czym jest literatura gotycka?

Mówiąc najprościej, literatura gotycka to książki, które przedstawiają „opowieść grozy”. Od mrocznej, zakazanej miłości, przez nawiedzone domy, po zjawiska nadprzyrodzone i wiele mrocznych zakamarków, te książki z pewnością przyprawią Cię o szybsze bicie serca.

Ciemna literatura kładzie nacisk na znalezienie idealnej równowagi między przejmującym strachem a przyjemnością, intensywnym romansem i wreszcie śmiercią.

 

Ciekawostka
Edgar Allan Poe, urodzony w Bostonie w stanie Massachusetts w 1809 roku, wiódł życie pełne tragedii. Poe był amerykańskim pisarzem, uważanym za część ruchu romantycznego, w podgatunku ciemnego romantyzmu. Stał się znakomitym poetą, pisarzem opowiadań, redaktorem i krytykiem literackim, i zyskał światową sławę dzięki swoim mrocznym, makabrycznym opowieściom grozy, praktycznie wymyślając gatunek literatury gotyckiej. Wigilia Dnia Zmarłych – fascynująca historia została zainspirowana książką Edgara Allana Poe – „Maska śmierci szkarłatnej”.

Elementy literatury gotyckiej

Istnieje wiele odrębnych elementów, które zapewne znajdziesz we wszystkich gotyckich księgach, niezależnie od tego, kiedy zostały napisane. Najważniejsze z nich to:

Atmosfera

Nie musisz brać lekcji o literaturze gotyckiej, aby wiedzieć, że atmosfera tej literatury jest zwykle upiorna i przerażająca. W powietrzu zawsze panuje chłód, unosi się ciemna chmura, a najlepszą porą dnia jest noc.

Postacie

Większość książek gotyckich ma nadprzyrodzone postacie, takie jak duchy. Ale kiedy znajdziesz w niej człowieka, postać ta wydaje się dziwna i nie w humorze, często znajdując się na nieznanym terytorium. Oprócz duchów, postacie z innego świata są zwykle obecne, aby zgłębić tematy złego wróżby, przesądów, przekleństw i pułapek.

Temat

Tematyka literatury gotyckiej jest chyba najbardziej wymownym elementem gatunku. Tego typu literatura nikogo nie oszczędza i zawsze dotyka najgłębszej, najciemniejszej części ludzkiego umysłu. Gatunek dotyka kwestii, od których normalne społeczeństwo zwykle się boi, takich jak choroba psychiczna, szaleństwo, moralność, fanatyzm religijny itp. Tematy mają na celu dezorientację czytelnika w rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *