Migomat w przydomowym warsztacie? Sprawdź, jakie parametry powinna mieć spawarka

Wbrew pozorom o dobrą spawarkę wcale nie jest łatwo. Na początku przygody ze spawaniem proponujemy zapoznać się z migomatem. Dlaczego? Ponieważ metoda spawania MIG MAG należy do najłatwiejszych. A jakie parametry powinna mieć dobra spawarka niezbędna w przydomowym warsztacie? Sprawdź.

Jaki rodzaj spawarki wybrać?

To pytanie zadają sobie wszyscy początkujący spawacze. Nie masz zbyt wielkiego pola manewru – możesz wybrać spawarkę inwertorową albo transformatorową. Polecamy Ci tę pierwszą, mimo że częściej korzystają z niej profesjonaliści a i ceny są coraz bardziej przystępne.

Spawarka inwertorowa jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu jest mobilna. Charakteryzuje ją wysoki cykl pracy przy niskim poborze mocy. Poza tym duża sprawność spawalnicza i jakość spawu świadczą o tym, że jest to dobry wybór. W przypadku użycia migomatu spawania elektrodami otulonymi urządzenie pozwala na spawania większością elektrod dostępnych na rynku.

W przeciwieństwie do spawarki inwertorowej transformatorowa ma duże rozmiary. Trudno ją więc przenosić z miejsca na miejsce również z powodu ciężaru. Spawarkę transformatorową cechuje niski cykl pracy, długi czas chłodzenia się urządzenia.

Najważniejsze parametry spawarek

Dobrze, zdecydowałeś się już na rodzaj spawarki. Teraz pora poznać jej parametry. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Zakres prądu spawania

Jest to jeden z podstawowych parametrów, który musisz wziąć pod uwagę podczas wyboru migomatu. Określa on, jak gruby materiał możesz spawać. Przyjmuje się, że na każdy milimetr spawanego materiału wymagany jest prąd o amperażu 30-40.

Jeśli więc w przydomowym warsztacie masz zamiar spawać elementy o grubości 3-4 mm, wystarczy Ci urządzenie o mocy do 200A.

Cykl pracy

Jest to drugi ważny parametr. Nie pomijaj go, ponieważ od niego zależą możliwości sprzętu do spawania. Czym jest ów cykl pracy? Określa on ile procent czasu z przedziału 10 minut, możesz bez przerwy spawać prądem o określonym natężeniu.

Przykładowo 200A dla cyklu 35% oznacza, że prądem o natężeniu 200A możesz spawać ciągiem przez 3,5 minuty. Natomiast urządzenie potrzebuje 6,5 minuty, aby ostygnąć.

Wraz ze spadkiem natężenia prądu cykl pracy będzie się wydłużał. Co to oznacza?

Dla migomatu o maksymalnym prądzie 260 A cykl pracy może wynosić 40%. Jednak już dla natężenia prądu 180 A – 75%.

Ty potrzebujesz do prac przydomowych cyklu pracy na poziomie 35-40%. Wybieraj urządzenia, które mają podany cykl pracy. W innym przypadku parametry takiego sprzętu mogą Cię niemile zaskoczyć.

Zasilanie migomatu

Do prac amatorskich zwykle wystarczy zasilanie ze zwykłej sieci 230 V. Wiedz jednak, że są też urządzenia zasilane z sieci 3-fazowe 3×400 V. Przeznaczone są one raczej dla profesjonalistów. W niektórych migomatach jest możliwość przełączania się między zasilaniem 230 V a 400 V. Warto wspomnieć tutaj o zabezpieczeniu prądowym. W większości migomaty wymagają bezpiecznika 20A.

Budowa

Na rynku mamy urządzenia kompaktowe lub z wydzielonym podajnikiem. Z tych ostatnich częściej korzystają profesjonaliści, kiedy przemieszczanie się ze sprzętem jest kłopotliwe.

Kupując spawarkę, zwróć uwagę na układ podający, czyli ilość rolek podających drut. Zwykle dostępne są układy 2-rolkowe i 4-rolkowe. Układy 4-rolkowe zapewniają precyzyjne podawanie drutu ( ważne przy spawaniu aluminium ) i umożliwiają stosowanie długich uchwytów spawalniczych. Układy 4-rolkowe są głównie stosowane przy migomatach z zasilaniem 3-fazowym.

Funkcje migomatu

Pozostały jeszcze funkcje, które powinien mieć dobry migomat. Synergia – czyli spawarka sama dobiera parametry spawania do zadanej grubości materiału, który ma być spawany. Ważne jest również to czy dany model pozwala na stosowanie ustawień manualnych Szczególnie przydatne jest spawanie prądem pulsującym przy cienkich elementach oraz z powodu braku odpysków. Przedstawiliśmy najważniejsze parametry migomatu. Dzięki tej wiedzy bez trudu wybierzesz urządzenie przydatne do drobnych prac domowych.

Sprawdź nasz pełny asortyment : https://migomat.com.pl/migomat-spawarki-mig-mag

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *