Kot tajski – najlepszym kotem domowym?

Istnieje wiele pięknych ras kotów, które mogą się stać wyjątkowym członkiem naszych rodzin. Należy jednak pamiętać, że każda rasa posiada swoje cechy szczególne, które będą miały realne odzwierciedlenie na nasz dom i najbliższych. Nic więc dziwnego, że coraz częstszym wyborem staje się kot tajski. Nie czekaj i dowiedz się o nim wszystkiego, co najważniejsze…

  1. Kot tajski a syjamski.
  2. Wygląd.
  3. Charakter kota tajskiego.
  4. Co trzeba wiedzieć?

 

Koty tajskie są bezsprzecznie jedną z najpopularniejszych ras wybieranych przez wiele osób. Pochodzący z niegdysiejszego Syjamu kot ten trafił do krajów europejskich już na przełomie XIX i XX w. – datę tę można potraktować jako początek jego wielkiej kariery. Zanim jednak zdecydujemy się na to zwierzę, musimy w pierwszej kolejności dowiedzieć się o nim więcej, chcąc z pełną powagą i odpowiedzialnością podejść do opieki nad żywym stworzeniem.

Kot tajski a syjamski

To, co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy, to duże podobieństwo kota tajskiego do syjamskiego. Zwierzęta te rzeczywiście mają wspólnego przodka, jednak traktowane są jako zupełnie oddzielnie gatunki. Koty syjamskie zostały wyhodowane już na Zachodzie, z kolei koty tajskie są dziełem natury, powstałym w Azji. Do dzisiaj jednak nie kończą się spory o dokładne rozróżnienie tych dwóch gatunków, a gdzieniegdzie określane są nawet jako dokładnie ten sam.

Wygląd

Kot tajski w większej części jest umaszczenia jasnego, posiada jednak ciemne akcenty, jak np. głowa, ogon czy łapy. Jego sierść jest dość krótka i bardzo delikatna w dotyku. Wielkością kot Tajski nie znajduje się w czołówce kotów domowych, aczkolwiek nie jest również najmniejszy (maksymalna waga to około 7 kg). Zwierzę to posiada proporcjonalną budowę ciała oraz przyciągające niebieskie oczy.

Charakter kota tajskiego

Kot tajski wskazywany jest jako idealny kompan dla rodzin z dziećmi. Jest bardzo towarzyski, a także chętny do zabaw, niejednokrotnie nawet sam do nich zachęca. Co jednak istotne, źle znosi samotność: jeśli opuszczamy dom na większą część dnia, dobrze zapewnić mu towarzystwo innego zwierzęcia, nawet psa.

Co trzeba wiedzieć?

Koty tajskie wymagają od nas sporej uwagi i opieki, również jeśli chodzi o żywienie. Aby żył w dobrym zdrowiu i kondycji, musimy mu zapewnić posiłki z wysokiej jakości karmy suchej oraz mokrej, a także domowej roboty (jak gotowany indyk czy szynka). Co więcej, kot tajski nie może żyć jedynie w zamknięciu, warto więc nauczyć go do smyczy. Narażone są na astmę oraz choroby nowotworowe, musimy więc często je kontrolować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *