Jak dobrać dobry rozmiar męskich jeansów do sylwetki?

Oznaczenia na metkach jeansów czasami potrafią przyprawić o zawrót głowy. O ile zakup bluzy czy koszuli wydaje się prosty, gdyż zwykle na metce znajdziemy oznaczenie M lub L, o tyle ze spodniami męskimi bywa już nieco trudniej. Jak czytać oznaczenia na metkach? Co oznaczają cyfry i litery, które tam znajdziemy?

“W” i “L” czyli tajemnicze liczby z metek męskich spodni jeansowych.

Metki, którymi opatrzone są jeansy męskie zwykle zawierają dwie wartości. Rozmiar może być oznaczony np. jako W32L30. No i tu pojawiają się pytania: co to jest W? Co to jeest L? I co tak właściwie oznaczają te liczby, które przecież nijak się mają do rozmiarów jakichkolwiek innych ubrań? Zacznijmy więc od podstaw. Litera W oznacza szerokość, a dokładnie obwód w pasie. L jest to długość nogawki. Aby jednak nie było tak prosto obie te wartości podane jako rozmiary spodni męskich wyrażone są  w calach.

To jednak nie jedyny problem. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak zmierzyć swoje wymiary, by można było przeliczyć podane wartości. Kupując spodnie męskie warto zwrócić uwagę czy mają one niski, średni czy wysoki stan. W przypadku wysokiego stanu pomiaru należy dokonać na wysokości pępka. Obwód spodni męskich jeansowych z regularnym stanem mierzy się kilka centymetrów niżej, natomiast jeansy z niskim stanem najlepiej kupować mierząc długość obwodu nad linią bioder. Długość nogawki mierzymy po wewnętrznej stronie. Bogatsi o tę wiedzę możemy przystąpić do poszukiwania swojego rozmiaru.  Poniższy przykład powinien ułatwić zrozumienie oznaczeń.

Jak obliczyć swój rozmiar spodni jeansowych męskich?

Dla przykładu posłużmy się prawdziwą metką. Męskie jeansy Lee mogą mieć rozmiar W34L30. Wiemy już, że “W” to obwód w pasie wyrażony w calach. 1cal=2,54 cm. W 34 to zatem spodnie jeansowe idealne dla mężczyzny, który ma około 86 cm w pasie, bo 34 x 2,54 to w przybliżeniu właśnie 86. Wyliczenia z kalkulatora najlepiej jest zaokrąglić do pełnych całości. Analogicznie należy uznać, że L30 to nogawka o długości około 76 cm. Jeśli są to Twoje wymiary, wiesz już jaki rozmiar nosisz.

Niestety nie wszyscy są takimi szczęściarzami. Jeśli nadal nie wiesz jaki rozmiar nosisz, a chcesz właściwie dobrać jeansy, nie musisz mnożyć za każdym razem wartości podanej na metce razy 2,54. Najprostszą metodą będzie rozpoczęcie od dokładnego zdjęcia miary. Obwód w pasie i długość nogawki z łatwością zmierzysz przy pomocy centymetra krawieckiego. Jeśli nie masz go w domu często można poprosić o niego sprzedawcę w sklepie lub po prostu udać się do najbliższej pasmanterii. Obwód w pasie łatwo zmierzysz na sobie. Długość nogawki wygodniej będzie sprawdzić na parze ulubionych jeansów. Kolejnym krokiem będzie podzielenie otrzymanych wartości przez 2,54. Jeśli masz w pasie np. 92 cm a długość nogawki wynosi 83 cm Twój rozmiar to W36L32 i to takich spodni szukaj w internetowym sklepie z jeansami.

Warto zapamiętać te zasady. Dzięki nim nie tylko szybko i bezstresowo kupisz wymarzoną parę jeansów męskich w sklepie stacjonarnym lub przez Internet, ale również zawsze będziesz miał pewność, że Twoje spodnie po prostu dobrze leżą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *