Jak zmienić własną agroturystykę?

Gospodarstwa agroturystyczne po latach okazały się taką formą turystyki, która cieszy się coraz większym powodzeniem nie tylko wśród rodaków, ale również wśród gości zagranicznych. Mimo to wraz z rosnącym zainteresowaniem zmieniają się też wymagania gości.

Krótka historia

W Polsce określenie „agroturystyka” w szerszym obiegu pojawiło się tak naprawdę pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Na początku działalność agroturystyczna sprowadzała się głównie do zapewnienia na wsi bazy noclegowej, czasem z posiłkami.

Rolnicy wykorzystywali skwapliwie możliwości uniknięcia opodatkowania bazy liczącej nie więcej niż osiem pokoi przeznaczonych dla turystów.

Szybko jednak o działalności agroturystycznej zaczęli myśleć mieszczuchy, którzy mieli dosyć miejskiego zgiełku. Zaczęli korzystać z popegeerowskich nieruchomości i małych gospodarstw rolnych, których pozbywali się starzejący rolnicy.

Na Mazurach dużym powodzeniem cieszyły się budynki po dawnych pruskich szkołach o ciekawej bryle architektonicznej.

To właśnie przybysze z miast okazali się autorami większości ciekawych pomysłów, przyczyniając się do zwiększonej konkurencyjności w tej dziedzinie, dywersyfikując zarazem ofertę, która zaczęła się sprowadzać już nie tylko do bazy noclegowej.

Co zatem warto zmienić w swojej agroturystyce?

Gdy się rozejrzymy po gospodarstwach agroturystycznych na Mazurach lub Mazowszu to nierzadko daje się zauważyć pewne specjalizacje. Czymś popularnym są niewielkie stadniny i szkółki jeździeckie. Popularna jest terapia przy pomocy innych zwierząt. Nierzadko w gospodarstwach agroturystycznych odbywają się kameralny koncerty, warsztaty kulinarne. Niektóre gospodarstwa stworzyły niewielkie muzea, a może bardziej izby regionalne.

Zatem warto jest iść w tym kierunku, jednak trzeba mieć na uwadze i to, że wzrosły wymagania bywalców gospodarstw agroturystycznych, jeśli idzie o bazę noclegową. Goście niechętnie zatrzymują się w gospodarstwach, gdzie są wspólne łazienki. Przybysze też liczą na posmakowanie oryginalnego produktu kulinarnego.

Skąd na to środki?

No tak, zdobycie odpowiedniego dofinansowania to jeden z najczęstszych problemów. Gospodarstwa z zarejestrowaną działalnością gospodarczą mogą sięgnąć po finansowanie dla firm online. Warto jest śledzić programy europejskie skierowane na wiejskie inicjatywy. Czasem formami dofinansowania niedużych inicjatyw biznesowych dysponują lokalne urzędy pracy.

To w jakiejś mierze może zależeć od systematyczności w śledzeniu takich możliwości. W napisaniu wniosku mogą pomóc specjaliści, choćby z ośrodków doradztwa rolniczego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *